Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регулация на дроновете предвижда нова наредба

Снимка: БГНЕС

Регулация на дроновете предвижда нова наредба, която още не е приета. Но това ще е и първият опит за по- детайлно регулиране на летателните средства. Машината ще подлежи на регистрация като колата. А за пилотирането ще се минават курсове. Бизнесът и любителите биха били доволни, прогнозират от бизнеса.

Регулацията на дроновете у нас не е от вчера, припомни Христо Гунчев от “Гражданска въздухоплавателна администрация”. И сега се издават т.нар. шофьорските книжки за дронове, каза още Гунчев. Но досега наредбите са покривали въздушния риск. Не и риска на земята.

Новата наредба разпределя дроновете на три категории и на подкатегории. И според тях собственикът ще трябва да минава определен тип обучение. Най- леките – любителските – ще могат да се управляват от навършили 16 години, ако са членове на аероклуб. Христо Гунчев от “Гражданска въздухоплавателна администрация” уточни, че дроновете- играчки не са предмет на регулация.

Тези подкатегории се определят от също от теглото на дрона. За тях обученията ще са онлайн, обясни Христо Гунчев. Когато е за специфични дейности с дронове до 2 или 4 кг, обучението е присъствено.Любопитен елемент от наредбата е въвеждането на географски зони, в които е забранен полетът на дронове. Гунчев поясни, че гражданите няма да могат да искат забрана на полети над частните им имоти.


Заради готвеното законодателство предстои да се прави и актуализация на системите за регистрация. А по-ясните регулации ще повишат и защитата на правата на гражданите.

Бизнесът ще е спокоен, че има ясни регулации, коментира темата и  Антон Пулийски от "Обединено дрон общество". Регулацията би дала по-голяма яснота за инвеститорите, които искат да правят бизнес с дронове, счита той.

Паралелно с изготвянето на вътрешното законодателство на европейско ниво се обсъжда поредната регулация. Идеята – дроновете да имат специално обособено въздушно пространство.

Преди повече от месец изтече срокът за общественото обсъждане на българската наредба кой и как да използва дроновете. Според Христо Гунчев вероятно през януари наредбата ще влезе в сила след публикуването й в Държавен вестник.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06