Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Людмил Ангелов - гост на Радиооркестъра в концерта "Руска зима"

Марк Кадин ще дирижира музика от Рахманинов и Чайковски

| обновено на 20.01.22 в 12:38
Снимка: sofiaphilharmonic.com

На 21 януари в зала "България" е поредният концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР, ръководен от маестро Марк Кадин. Този път те предлагат на публиката музикална картина със заглавие "Руска зима", включваща Шестата, "Патетична" симфония на Пьотр Илич Чайковски, и далеч по-рядко звучащия на българска сцена Концерт за пиано и оркестър №4 от Сергей Рахманинов.

Солист в концерта ще бъде един от най-високо ценените у нас и по света български пианисти - Людмил Ангелов. За него Четвъртия клавирен концерт на Рахманинов е новост в репертоара. Изпълнителят е известен с афинитета си към изследването на малко познати територии в музиката - той е основател и на фестивала "Пиано Екстраваганца", който впечатлява с откритията си. 

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Людмил Ангелов сподели спомени за емоционалните си срещи с публиката през 2021 г. - юбилейна за пианиста, както и интересни детайли за Четвъртия клавирен концерт от Рахманинов, който ще постави началния акорд за 2022 г. за него и за Радиооркестъра.

Людмил Ангелов беше и специален гост преди концерта на Симфоничния оркестър на БНР "Руска зима" в "Хоризонт до обед".

"Четвъртия концерт Рахманинов го редактира три пъти, до последно, малко преди смъртта си, прави последен ретуш на втората редакция, това е неговата лебедова песен...

За мен концерта е наистина голямо предизвикателство, като трудността идва от това да спечелиш публиката. Така е било и когато е била първата му поява пред публика", каза в "Хоризонт до обед" Ангелов.

"Великият Чайковски е оценил навремето огромния талант на Рахманинов, това е може би един от тримата най-големи пианисти в историята на класическата музика, което обуславя неговия стил, преди всичко с произведенията си само за пиано или мащабни концерти за пиано и оркестър, където се разкрива красивата палитра от звуци на пианото", разказа още Людмил Ангелов.

Чуйте в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34