Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелма Алмалех за филмите на Стефан Джамбазов „Левски и ние“ и „Надежда“


"Филмът "Надежда" показва еуфорията на тези млади хора от промените, за които си мислехме, че всичко ще стане много бързо, но то не стана...", каза пред БНР журналистът Зелма Алмалех преди излъчването на филмите на Стефан Джамбазов „Левски и ние“ и „Надежда“ в кино „Одеон“.

"Въпреки това има нещо много светло в този филм, макар че много от нещата не случиха изобщо, но остава усещането за този порив на младостта, когато не сме били достатъчно мъдри, за да предвидим какво ще стане",

По идея и покана на Националната филмотека в кино „Одеон“ на 24 януари -  понеделник от 18 часа ще бъдат представени двата документални филми в памет на Стефан Джамбазов и по повод 70-та му годишнина, която беше на 13 декември 2021 година.

"Това си е филмът на Стефан, аз не бих добавила нищо", каза още Алмалех.

Филмът „Надежда“ на СТФ „Екран”, сценарист и режисьор Стефан Джамбазов, оператор Огнян Логофетов, е реализиран 1989/90 година. Тогава веднага след промените през 1989 година, екипът започва да заснема събитията по столичните улици с участието предимно на младежите и студентите. Демонстрациите на Независимите студентски дружества, които бяха активната част на младите - срещите, четенията, блокадите в Софийския университет, пърформансите по софийските улици бяха обект на този филм.

Във филма има протести, пърформанси с участието на група „Градът“ с младите художници, тогава, Недко Солаков, Андрей Даниел, Греди Асса, Вихрони Попнеделев, Свилен Блажев – Свиката, изкуствоведа Филип Зидаров, четения, шествия, бдения и въобще всичко, което съпътстваше тези първи години на българската демокрация. Освен това в архивните кадри присъстват и личности като д-р Желю Желев, първият демократично избран президент на Република България, Радой Ралин и други известни фигури.

„Левски и ние” е създаден през 1987/88 година в Студия за телевизионни филми „Екран”, по повод 150-та годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Стефан Джамбазов е режисьор и съсценарист с Петър Тодоров, оператор Емил Петров, композитор Виктор Чучков. Тогава беше голямо изключение документален филм да има оригинална музика.

"Годината беше 1987 - време, когато зрееше промяната, която дойде след две години. Тогава някак си Левски събираше желанието на хората за промяна. За това и споровете около това дали трябва на всяка цена да се търси гроба му или или той да остане само като икона за поклонени са изключително яростни. Изразител на „гроботърсачите” беше писателят Николай Хайтов, а на учените, които искаха да се говори за истинския принос на Левски в нашата история като политическа и човешка личност с изключителни качества беше проф. Николай Генчев", разказа още Зелма Алмалех.

Тя допълни, че БНТ е собственик на филмитие, но тя много бързо ни ги предостави сега в много добро техническо качество, затова Алмалех благодари на националната телевизия.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01