Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От ТЕЦ „Марица изток 2“ чакат диалог с властта по енергийния преход

Ако „Марица изток“ стане неспокойна, цялата държава ще стане неспокойна, предупреждават синдикалисти

Снимка: БГНЕС

С няколко писма до правителството и отделни министри се иска насрочване на среща на браншовия съвет за тристранно сътрудничество на тема енергетика. Писмата са изпратени от КНСБ в ТЕЦ „Марица изток 2“, като до момента работещите там нямат нито писмен, нито устен отговор, нито покана за разговори. Ако продължава неглижирането им, синдикалистите се готвят за стачка.

Пред БНР Деян Дяков, председател на синдиката в ТЕЦ „Марица изток 2“, поясни, че при предишни правителства в рамките на седмица техните писма са били отразявани, а срещи са били насрочвани максимум до 10 дни.

Основният проблем, за който се иска среща, е обсъждането на Плана за възстановяване и устойчивост в сферата на енергетиката. Дяков подчерта, че всички промени след забележките на ЕК трябва да се обсъдят със социалните партньори и да станат достояние на всички граждани.

„Искаме да видим как ще бъде разписан целия плавен енергиен преход, искаме да знаем ясно съдбата на нашите служители“, изтъкна Деян Дяков.

Той се позова на информация на президента на КНСБ Пламен Димитров, че в началото на февруари ще бъде свикан Националния съвет за тристранно сътрудничество по тази тема.

„Следващата седмица вероятно ще се събере браншовият съвет на тема енергетика“, съобщи Деян Дяков.

„Нито една от двете страни няма полза от протести и нагнетяване на напрежение. Нашата по-остра позиция беше породена от мълчанието на правителството“, отбеляза синдикалистът.

Снимка: БГНЕС

Вътре в Плана и между редовете на Плана е записано бъдещето на комплекса, коментира пред БНР и Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ „Подкрепа“.

Загоров е категоричен, че искат едно от обществените обсъждания - „от всички, които правят – дали на Малдивите, в Брюксел или в София“ – да бъде в Раднево.

„Защото регионът ще зависи изключително много и в бъдеще от комплекса „Марица изток“, а комплексът ще зависи от записаното в Плана за възстановяване и устойчивост. Това е разковничето.“

„Марица изток“ като енергиен комплекс се доказа. Няма коминче в „Марица изток“, което да не пуши. Работи се на пълни обороти. Ако бяхме в социализма, щяхме да кажем - „Марица изток“ пее и всичко е по конец. Толкова натоварен комплексът не е бил от отдавна. И някой да си прави експерименти като това да премества седалището на едно предприятие от Раднево в София, и да казваме, че миньорите от София ще вдигат стачка, ще правят протест или са изпълнили плана си, това е малко смешно. А да хвърлиш бомбата – ще ви направим завод за боклук, точно в зимата, в най-голямото натоварване, когато никой от комплекса не почива, това бих го определил като напълно безотговорно. Човек, който не познава душата на миньора, не познава душата на региона, не познава какви са социалните връзки между тези хора, може да хвърля такива бомби, само за да отговори на някакъв въпрос и този въпрос да мине и да замине в парламента“, посочи Александър Загоров.

Ако „Марица изток“ стане неспокойна, цялата държава ще стане неспокойна, защото „Марица изток“ в момента връзва балансите на енергетиката, която дава живот на икономиката, категоричен е Загоров. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28