Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габриела Бюше: Неравенството и по отношение на достъпа до ваксини продължава

Ако богатите плащат по-високи данъци, най-бедните ще имат по-голям шанс за оцеляване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Състоянието на 10-те най-богати хора на планетата се е удвоило през пандемията, сочи годишният доклад на неправителствената организация „Оксфам“, който тази година е озаглавен „Неравенството убива“.

По традиция докладът се представя в рамките на Световния икономически форум в Давос, макар и събитието тази година да се провежда онлайн заради пандемията. Ден след излизането на доклада, 100 милионери изпратиха писмо с настояване за облагане на най-богатите и признание, че ако самите те плащат по-високи данъци, най-бедните ще имат по-голям шанс за оцеляване.

В интервю за „Събота 150“ изпълнителният директор на „Оксфам“ Габриела Бюше за пореден път настоя за по-сериозни налози не само върху най-богатите хора, но и върху най-печелившите бизнеси, както и за ограничаването на възможностите за укриване и избягване на данъци. Според Бюше е необяснимо светът да стои безучастен към ниския процент на ваксинация на хората в най-бедните държави, защото това е сигурен фактор за продължаването на пандемията.

Бюше изрази надежда, че ще бъдат предприети мерки за справянето с последиците от пандемията и с дълбоките социално-икономически проблеми, които стоят пред света много преди появата на Ковид-19.

"Нашият доклад показва нарастването на неравенството. За първи път от поколение насам това се случва и между държавите, докато преди пандемията тенденцията бе обратната. През последните 14 години непрекъснато наблюдаваме как милиардерите трупат все повече и повече богатство. За изминалите две години обаче концентрацията на богатство на върха на пирамидата е по-голяма от всичките 14 години взети заедно. В същото време 99 процента от населението на Земята е обедняло заради пандемията. Всъщност, ситуацията е много по-лоша. Още 160 милиона души по света са изпаднали в бедност заради пандемията.
 
Именно затова озаглавихме доклада „Неравенството убива“, защото има решения, които можеха да бъдат взети, но не бяха. Най-очевидният пример е неравният достъп до ваксини. Много хора изгубиха живота си заради липса на достъп до ваксини в слабо развитите държави или държавите с ниски и много ниски доходи. Вероятността те да си отидат от този свят, ако бяха ваксинирани, е малка. Проучванията показват, че е два пъти по-малко вероятно човек да изгуби битката с Ковид-19, ако живее в богата и развита държава. Миналата година имаше изследване на списанието “The Economist”, според което липсата на ваксина може да се окаже много по-важен фактор за загуба на човешки живот заради коронавирус отколкото възрастта. Ние всички обаче знаем колко ключов фактор е възрастта в борбата срещу Ковид. Всичко това идва да покаже колко голямо е неравенството при достъпа до ваксини"", посочи Габриела Бюше.

ЕПА/БГНЕС

Достъпът до ваксини е като че ли най-яркият и страшен пример за огромното неравенство по света. Това явление обаче е резултат от дългогодишни проблеми, които пандемията влоши.

"Това е така. Например инвестициите в здравеопазването, което да бъде достъпно за всички, са изключително важни. Имаме примери като Тайланд и Коста Рика, държави със средни доходи. В Коста Рика например разходват за здравната система 1/12 спрямо сумата в Съединените щати на човек. Въпреки това само за десетилетие те успяха да постигнат универсална здравна система, която е достъпна за всички. В същото време там очакването за продължителност на живота е по-голямо спрямо това в Съединените щати. Примерът е изключително добър, защото илюстрира как инвестициите в здравната система са от полза на всички.  

Вярно е, че добрата здравна система е много важна предпоставка, защото ваксините сами по себе си не са достатъчни. В условията на пандемия обаче те наистина са решаващи. Обезпокоително е, че има държави с много нисък процент на ваксинирано население. Например в Африка говорим за 10 процента от хората на целия континент. Те имат завършен първи цикъл - тоест две ваксини. Твърде дълъг път остава да се извърви, за да се постигне задоволително ниво на ваксинация.  
 
Проблемът не е единствено в ниския темп на ваксинация и смъртта, която е можело да бъде предотвратена, ако хората бяха ваксинирани. Ударът върху икономиките на държавите заради продължителните ограничителни мерки и дори цялостно затваряне е много тежък. Ефектът от него отеква и в много други сфери на живота. Например, по време на локдаун в много държави наблюдаваме експоненциален ръст на домашното насилие над жени. В доклада си посочваме, че неравенството между мъжете и жените също, за съжаление, се оказва сериозен двигател за преждевременна смърт".

 
Наблюдавате ли задълбочаване на расовата или етническа дискриминация например, още по-влошения достъп до образование при определени групи или влошаване на други сериозни проблеми?   

"4,3 милиона души от афро-американски произход биха били живи сега, ако имаха същия достъп до ваксини, какъвто белите американци. Наблюдава се задълбочаване на дискриминацията по полов, расов, етнически, класов и друг признак. Огромна е разликата и между отделните държави.

Също така някои деца и млади хора останаха без достъп до образование. След толкова години, инвестирани в кампании, пандемията доведе до там, че те отново не могат да посещават училище. Това се отнася най-вече до момичетата, а това е ключово важно не само за тяхното собствено личностно развитие, но и за прогреса на родните им държави. Ефектът върху цялото общество е много лош", разаказа още пред БНР посочи Габриела Бюше.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Таксите на студентите за платено обучение да бъдат намалени с 40 на сто

Таксите на студентите за платено обучение да бъдат намалени с 40 на сто. Това решиха депутатите от парламентарната просветна комисия с приети на второ четене промени в Закона за висшето образование, предложени от ИТН, ГЕРБ и БСП. Намалението на таксите е в отговор на недоволството от страна на студентите срещу високия им размер. Протести..

публикувано на 16.07.25 в 17:14

Започва ремонт на дома за стари хора в село Владимирово

Стартира ремонт за близо 3,8 милиона лева европейски средства на дома за стари хора "Свети Николай" в бойчиновското село Владимирово. Двойно повече ще станат стаите, което ще позволи възрастните хора да има по-добри условия на живот.  "Ще запазим капацитета от 54 места, но при още по-добри условия", каза кметът на общината Светлин..

публикувано на 16.07.25 в 16:56
Програмата

Цветан Спасов: "Избирам България" дава по 5000€ и още стимули на 870 българи да се върнат от чужбина

По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България" по ОПРЧР, съобщи ръководителят на УО на оперативната програма Цветан Спасов в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той разказа подробно за старта на новата програмата, финансирана от ЕС и..

публикувано на 16.07.25 в 16:27

Семействата във Воден и Крайново, останали без дом при пожар, вече имат нови жилища

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом при опустошителния пожар преди една година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 г., изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и покъщнина...

публикувано на 16.07.25 в 16:20

Обвиниха бивш министър на здравеопазването на Хърватия за корупция

Хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (USKOK) обяви, че е внесла обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Вили Берош и седем съобвиняеми пред Окръжния съд в Загреб, за корупция при обществените поръчки на медицинско оборудване, предаде националната телевизия ХРТ.  Властите твърдят, че при..

публикувано на 16.07.25 в 15:58

Меморандум за по-добро взаимодействие между отбранителната индустрия и държавата

Отбранителната индустрия и държавата подписаха меморандум за подобряване на взаимодействието.  Министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че необходимостта от превъоръжаване на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в тази област. Министър Запрянов акцентира и върху..

публикувано на 16.07.25 в 15:56

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на..

публикувано на 16.07.25 в 15:41