Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габриела Бюше: Неравенството и по отношение на достъпа до ваксини продължава

Ако богатите плащат по-високи данъци, най-бедните ще имат по-голям шанс за оцеляване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Състоянието на 10-те най-богати хора на планетата се е удвоило през пандемията, сочи годишният доклад на неправителствената организация „Оксфам“, който тази година е озаглавен „Неравенството убива“.

По традиция докладът се представя в рамките на Световния икономически форум в Давос, макар и събитието тази година да се провежда онлайн заради пандемията. Ден след излизането на доклада, 100 милионери изпратиха писмо с настояване за облагане на най-богатите и признание, че ако самите те плащат по-високи данъци, най-бедните ще имат по-голям шанс за оцеляване.

В интервю за „Събота 150“ изпълнителният директор на „Оксфам“ Габриела Бюше за пореден път настоя за по-сериозни налози не само върху най-богатите хора, но и върху най-печелившите бизнеси, както и за ограничаването на възможностите за укриване и избягване на данъци. Според Бюше е необяснимо светът да стои безучастен към ниския процент на ваксинация на хората в най-бедните държави, защото това е сигурен фактор за продължаването на пандемията.

Бюше изрази надежда, че ще бъдат предприети мерки за справянето с последиците от пандемията и с дълбоките социално-икономически проблеми, които стоят пред света много преди появата на Ковид-19.

"Нашият доклад показва нарастването на неравенството. За първи път от поколение насам това се случва и между държавите, докато преди пандемията тенденцията бе обратната. През последните 14 години непрекъснато наблюдаваме как милиардерите трупат все повече и повече богатство. За изминалите две години обаче концентрацията на богатство на върха на пирамидата е по-голяма от всичките 14 години взети заедно. В същото време 99 процента от населението на Земята е обедняло заради пандемията. Всъщност, ситуацията е много по-лоша. Още 160 милиона души по света са изпаднали в бедност заради пандемията.
 
Именно затова озаглавихме доклада „Неравенството убива“, защото има решения, които можеха да бъдат взети, но не бяха. Най-очевидният пример е неравният достъп до ваксини. Много хора изгубиха живота си заради липса на достъп до ваксини в слабо развитите държави или държавите с ниски и много ниски доходи. Вероятността те да си отидат от този свят, ако бяха ваксинирани, е малка. Проучванията показват, че е два пъти по-малко вероятно човек да изгуби битката с Ковид-19, ако живее в богата и развита държава. Миналата година имаше изследване на списанието “The Economist”, според което липсата на ваксина може да се окаже много по-важен фактор за загуба на човешки живот заради коронавирус отколкото възрастта. Ние всички обаче знаем колко ключов фактор е възрастта в борбата срещу Ковид. Всичко това идва да покаже колко голямо е неравенството при достъпа до ваксини"", посочи Габриела Бюше.

ЕПА/БГНЕС

Достъпът до ваксини е като че ли най-яркият и страшен пример за огромното неравенство по света. Това явление обаче е резултат от дългогодишни проблеми, които пандемията влоши.

"Това е така. Например инвестициите в здравеопазването, което да бъде достъпно за всички, са изключително важни. Имаме примери като Тайланд и Коста Рика, държави със средни доходи. В Коста Рика например разходват за здравната система 1/12 спрямо сумата в Съединените щати на човек. Въпреки това само за десетилетие те успяха да постигнат универсална здравна система, която е достъпна за всички. В същото време там очакването за продължителност на живота е по-голямо спрямо това в Съединените щати. Примерът е изключително добър, защото илюстрира как инвестициите в здравната система са от полза на всички.  

Вярно е, че добрата здравна система е много важна предпоставка, защото ваксините сами по себе си не са достатъчни. В условията на пандемия обаче те наистина са решаващи. Обезпокоително е, че има държави с много нисък процент на ваксинирано население. Например в Африка говорим за 10 процента от хората на целия континент. Те имат завършен първи цикъл - тоест две ваксини. Твърде дълъг път остава да се извърви, за да се постигне задоволително ниво на ваксинация.  
 
Проблемът не е единствено в ниския темп на ваксинация и смъртта, която е можело да бъде предотвратена, ако хората бяха ваксинирани. Ударът върху икономиките на държавите заради продължителните ограничителни мерки и дори цялостно затваряне е много тежък. Ефектът от него отеква и в много други сфери на живота. Например, по време на локдаун в много държави наблюдаваме експоненциален ръст на домашното насилие над жени. В доклада си посочваме, че неравенството между мъжете и жените също, за съжаление, се оказва сериозен двигател за преждевременна смърт".

 
Наблюдавате ли задълбочаване на расовата или етническа дискриминация например, още по-влошения достъп до образование при определени групи или влошаване на други сериозни проблеми?   

"4,3 милиона души от афро-американски произход биха били живи сега, ако имаха същия достъп до ваксини, какъвто белите американци. Наблюдава се задълбочаване на дискриминацията по полов, расов, етнически, класов и друг признак. Огромна е разликата и между отделните държави.

Също така някои деца и млади хора останаха без достъп до образование. След толкова години, инвестирани в кампании, пандемията доведе до там, че те отново не могат да посещават училище. Това се отнася най-вече до момичетата, а това е ключово важно не само за тяхното собствено личностно развитие, но и за прогреса на родните им държави. Ефектът върху цялото общество е много лош", разаказа още пред БНР посочи Габриела Бюше.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35