Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходими са 4 милиона лева, за да отплава за Антарктида корабът "Св. Св. Кирил и Методий"

Науката е основната дейност и цел на антарктическите изследвания

Българската база на остров Ливингстън
Снимка: Facebook /@BulgarianAntarcticInstitute

От юли миналата година България си има военен научноизследователски кораб. Научноизследователският кораб "Св. Св. Кирил и Методий" беше купен от Норвегия. За да може да отплава за Антарктида до края на 2022 година са необходими 4 милиона лева.

Корабът е много добър, въпреки, че е произведен преди 35 години, каза флотилен адмирал Боян Медникаров. Строен да работи в тежките условия на Норвежко море, за тези години износването на корпуса му е само 10% обяснява адмиралът. Той припомня, че машината е трябвало да работи по проекта "Южен поток". И затова през 2014 година е била модернизирана. Корабът, който самата холивудска актриса Мария Бакалова кръсти, вече е почти готов за мисията, допълва флотилен адмирал Медникаров.

"Готвейки го за научноизследователски кораб предходният корабособственик е построил хотел на борда - 20 двуместни каюти, 40 легла, в някой от които не е живяно. След придобиването на кораба ние започнахме да работим по формирането на неговия екипаж".

За ремонта на кораба са отпуснати от предишния редовен кабинет 2 милиона и 700 хиляди лева, разказва флотилен адмирал Медникаров. Минималните средства отишли за ремонта, за зареждане на кораба и за задължителен комплект от резервни части. Министерството на отбраната е поело ангажимента и го изпълнява за изплащане на възнагражденията на екипажа. Флотилен адмирал Медникаров казва, че вече е подготвена и обществената поръчка за избор кой да ремонтира кораба сега. Изчаквало се евентуално обжалване на класирането. Но точно за това ще трябват 3 милиона лева за цялостното въвеждане в експлоатация на плавателния съд. „Това са пари за науката“, каза флотилен адмирал Медникаров на депутати, във време, в което се прави бюджета на страната.

"Моля ви това не го разбирайте като просене на пари, но основният проблем за нас е, че ние трябва да намерим начин да увеличим разходите за наука. Това са разходите за създаването на уникална научноизследователска инфраструктура, каквато е "Св. Св. Кирил и Методий". Той няма да бъде използвам само за полярните експедиции, защото през летните периоди, когато "Св. св. Кирил и Методий" не работи на полярните експедиции, той ще бъде платформа, на която да работят учени от Българската академия на науките, от други университети, в контекста отбрана. Това е най-модерният кораб във въоръжените сили".  

Антарктида               Снимка: БГНЕС
Полярният изследовател проф. Христо Пимпирев също се застъпва за използване на новия кораб в антарктически води. И то в контекста на засиленото международно присъствие там. България е сред 29-те страни в света, които провеждат изследвания там. Корабът поставя България в европейската флота на научноизследователските кораби. И затова Христо Пимпирев призовава в  новия бюджет да се предвидят 1 милион лева за полярната програма.

"Науката е основната дейност и цел на антарктическите изследвания на всяка една държава, която е в Антарктика. Това е преди всичко задължение на всички 29 държави, които управляват континента. Ние правим научни, антарктически изследвания от над 30 години".

Проф. Христо Пимпирев допълва, че съществуването на български транспорт до Антарктика помага за запазване на извоюваните от десетилетия позиции.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00