Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходими са 4 милиона лева, за да отплава за Антарктида корабът "Св. Св. Кирил и Методий"

Науката е основната дейност и цел на антарктическите изследвания

Българската база на остров Ливингстън
Снимка: Facebook /@BulgarianAntarcticInstitute

От юли миналата година България си има военен научноизследователски кораб. Научноизследователският кораб "Св. Св. Кирил и Методий" беше купен от Норвегия. За да може да отплава за Антарктида до края на 2022 година са необходими 4 милиона лева.

Корабът е много добър, въпреки, че е произведен преди 35 години, каза флотилен адмирал Боян Медникаров. Строен да работи в тежките условия на Норвежко море, за тези години износването на корпуса му е само 10% обяснява адмиралът. Той припомня, че машината е трябвало да работи по проекта "Южен поток". И затова през 2014 година е била модернизирана. Корабът, който самата холивудска актриса Мария Бакалова кръсти, вече е почти готов за мисията, допълва флотилен адмирал Медникаров.

"Готвейки го за научноизследователски кораб предходният корабособственик е построил хотел на борда - 20 двуместни каюти, 40 легла, в някой от които не е живяно. След придобиването на кораба ние започнахме да работим по формирането на неговия екипаж".

За ремонта на кораба са отпуснати от предишния редовен кабинет 2 милиона и 700 хиляди лева, разказва флотилен адмирал Медникаров. Минималните средства отишли за ремонта, за зареждане на кораба и за задължителен комплект от резервни части. Министерството на отбраната е поело ангажимента и го изпълнява за изплащане на възнагражденията на екипажа. Флотилен адмирал Медникаров казва, че вече е подготвена и обществената поръчка за избор кой да ремонтира кораба сега. Изчаквало се евентуално обжалване на класирането. Но точно за това ще трябват 3 милиона лева за цялостното въвеждане в експлоатация на плавателния съд. „Това са пари за науката“, каза флотилен адмирал Медникаров на депутати, във време, в което се прави бюджета на страната.

"Моля ви това не го разбирайте като просене на пари, но основният проблем за нас е, че ние трябва да намерим начин да увеличим разходите за наука. Това са разходите за създаването на уникална научноизследователска инфраструктура, каквато е "Св. Св. Кирил и Методий". Той няма да бъде използвам само за полярните експедиции, защото през летните периоди, когато "Св. св. Кирил и Методий" не работи на полярните експедиции, той ще бъде платформа, на която да работят учени от Българската академия на науките, от други университети, в контекста отбрана. Това е най-модерният кораб във въоръжените сили".  

Антарктида               Снимка: БГНЕС
Полярният изследовател проф. Христо Пимпирев също се застъпва за използване на новия кораб в антарктически води. И то в контекста на засиленото международно присъствие там. България е сред 29-те страни в света, които провеждат изследвания там. Корабът поставя България в европейската флота на научноизследователските кораби. И затова Христо Пимпирев призовава в  новия бюджет да се предвидят 1 милион лева за полярната програма.

"Науката е основната дейност и цел на антарктическите изследвания на всяка една държава, която е в Антарктика. Това е преди всичко задължение на всички 29 държави, които управляват континента. Ние правим научни, антарктически изследвания от над 30 години".

Проф. Христо Пимпирев допълва, че съществуването на български транспорт до Антарктика помага за запазване на извоюваните от десетилетия позиции.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51