Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от колекциите в РИМ Добрич можете да видите и онлайн

Музеят показва женски носии, накити, пафти

РИМ Добрич
Снимка: Мая Щърбанова

В края на миналата година екипът на Етнографската къща към Регионалния исторически музей в Добрич започва нова инициатива, чрез която целта е в онлайн пространството да бъдат представени колекциите, които се съхраняват там. През последните две години, заради сложната епидемична обстановка, голяма част от идеите на музейните работници се реализират трудно, от което страдат и ценителите на културното и историческото наследство. Оттук се ражда и идеята да се направи тази макар и виртуална среща с онова, което сега остава скрито в музейните фондове. 
РИМ Добрич        Снимка: Мая Щърбанова
Музеят не е само храм и място, където се съхраняват културни ценности, но и място, където хората могат да получат информация и да се докоснат чрез различни възстановки и образователни програми до културното наследство. Това помага те да не бъдат само наблюдатели, но и участници в процеса на творческо усвояване и претворяване. Добруджа е една от най-интересните етнографски области. За нея фолклористът Михаил Арнаудов казва, че тя ни дава в миниатюра етнографската карта на половин България.

"Превратната историческа съдба на Добруджа и изключително големите миграционни движения довеждат тук преселници в периода 18-19 век, средата на 20 век от различни краища на България. Тук можем да срещнем заселници от Тракия, Балкана, Северна Добруджа", каза за БНР уредникът в Регионалния исторически музей в Добрич Лена Кирилова.

Колекцията „Традиционно облекло“ е сред най-интересните в богатия фонд на Етнографската къща в Добрич. Тяхното богатство и символика са сред доказателствата в подкрепа на думите на Иван Хаджийски, че българинът не обича много да говори, но използва езикът на зрителната представа и в този аспект носията е тази, която най-добре представя човека.

"Женската носия е изключително характерна в този аспект, защото тя ни дава представа не само за тази пъстра етнографска картина, а и за отделният социален, възрастов състав", допълни за предаването "Нощен хоризонт" Лена Кирилова.  
Накити       Снимка: Мая Щърбанова
В древността накитите са имали апотропейно, предпазно значение и са служили да закриват откритите части от тялото, за да ги предпазват от лошите сили и болести. По-късно те придобиват и декоративна функция и стават задължителна част от облеклото и също като дрехите показват социалния и семеен статус на носещия ги.

"Изключително важно е било определените накити да се носят по определен начин и от определена група хора. Например аскиите - едни от красивите сребърни или метални накити са характерни само за невестинското или годенишкото облекло. Това е една красива, триъгълна плочка с различни звънтящи пластини, висулки. Идеята е не само момата или годеницата да бъде красива, но и металът с това подрънкване ще прогонва лошите очи, които могат да украсят красивата българска девойка. Пафтите също са продължители на древна традиция, те се завързват, слагат на кръста. 
Пафти        Снимка: Мая Щърбанова
Цяла вселена представлява българската шевица и тъканна орнаментика, споделя Лена Кирилова. Това е един непонятен език, но когато човек го овладее, той може да улови всички послания и знаци.

"Тук можем да срещнем много древни символи, като започнем от възпроизвеждането на световното космическо дърво, което виждаме стилизирано и в носиите, и в килимите, възглавниците - навсякъде, където българката с умение е правила всичко това. Най-древните са астралните символи - звездите, един от интересните символи в котленските килими е точно къдравите звезди и не само там. Много древни са и соларните символи - култът към слънцето го намираме отразен в шевицата, тъканите".
РИМ Добрич                 Снимка: Мая Щърбанова

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28