"Принципът е, че една национална хидрометеорологична служба, каквато функция изпълнява НИМХ, трябва да бъде равноотдалечена от всички държавни структури, които тя обслужва, за да не се превърне във ведомствена служба. Ние имаме плачевен опит, когато за 10-ина години сме били извадени от Министерство на просвещението и сме били предадени на Министерство на земеделието, в резултат на което се хиперболизира дейността, свързана с агрометеорологията и се неглижират останалите дейности. ... След което ни изваждат от земеделското министерство и ни прехвърлят към Министерски съвет, за да бъдем пак на неутрално място".
Това каза пред БНР проф. д-р Христомир Брънзов, генерален директор на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ), по повод прехвърлянето на НИМХ от МОН към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) с проектозакона за Държавния бюджет за 2022 година.
По думите на проф. Брънзов мястото на НИМХ е в МОН, защото Институтът е научна организация, а в същото време не обслужва Министерството на образованието и науката със своите хидрометеорологични продукти.
Директорът на НИМХ беше категоричен, че не е било обсъдено с тях искането на служебния министър на екологията Асен Личев да бъде прехвърлен Институтът от МОН в МОСВ:
"Не разбираме логиката на министър Денков. ... Много странно, че вече служебния министър го няма, а нашият министър продължава да настоява да отидем в МОСВ".
НИМХ в момента обслужва над 20 структури в 8 министерства, подчерта проф. Брънзов и уточни:
"Ние поддържаме системи за ранно предупреждение, включително при ядрена авария, при нефтени разливи в Черно море. ... Притеснява ни не размерът на бюджета ни, а това, че е отпаднал един член, който беше в предишните, а това е правото на делегиран бюджет и правото на преходен остатък. Това нещо е отпаднало, а така ние не можем да имаме проекти, защото ние не сме администрация и нашето финансиране по тези проекти е в рамките на няколко години, колкото е проектът - трябва да имаме средства, които да прехвърляме от година в година".
По думите му с отпадането на това от проектобюджета за 2022 година се отнема възможността на НИМХ да работи по национални и международни проекти:
"Институтът в момента има 11 международни и 45 национални проекта. Какво правим с тях? Когато ни занулят сметките в края на годината, следващата година как ще продължим?".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Христомир Брънзов и коментар на министър Николай Денков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...
Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана. Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена..
Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...
След конференцията в Мюнхен и трансатлантическите пукнатини: разрив със САЩ или дезинтеграция на ЕС? Европейската сигурност и френско-германският мотор 62 години след Елисейския договор – темата коментират пред БНР посланиците на Германия и Франция в България Н. Пр. Ирене Планк и Н. Пр. Жоел Мейер, както и композиторът и IT мениджър Вирак Чхуор...
Жителите на плевенското село Петърница ще избират своя кмет на балотаж следващата неделя. До втори тур стигнаха кандидатите на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България“ и партия "Възраждане“. Спокойно премина гласуването, каза за БНР председателят на ОИК в Долни Дъбник Петя Иванова. За кандидата Пламен Петров, издигнат от..
Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция. Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...
Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..