Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петков: България и РСМ ще обсъждат политическите паралелно с икономическите въпроси

Три меморандума бяха подписани на съвместното заседание на правителствата на България и РСМ

| обновено на 25.01.22 в 17:39
Правителствата на Република България и на Република Северна Македония проведоха съвместно заседание.
Снимка: БГНЕС

България няма да променя състава на своята част от смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси. Това заяви премиерът Кирил Петков след проведеното в София съвместно заседание на двете правителства на България и Република Северна Македония.

Петков изрази надежда, че възприетият, по думите му, нов подход в отношенията ще се отрази положително и на преговорите по спорните въпроси.

България и Северна Македония подписаха три меморандума за сътрудничество в сферата на земеделието, между малките и средни предприятия и за развитие на жп линията София – Скопие, която е част от големия проект Коридор номер 8.

„Когато още на първата среща между двете правителства имаме вече 3 реално подписани меморандума, това е примерът за новия подход, който ние даваме с нова енергия и реални резултати“, заяви Кирил Петков след края на съвместното заседание на двете правителства.

Меморандумът в сферата на земеделието предвижда обмяна на българския опит в усвояването на предприсъединителни фондове в бъдеще, с меморандума за малките и средни предприятие се признава стратегическото значение на дребния бизнес за икономиките, а за жп-връзката София – Скопие ще се прави оценка на възможностите за европейско и международно финансиране.

Димитър Ковачевски посочи като критерий за успех на работните групи от 1 март да има работеща авиолиния София – Скопие, както и:

„До около 2023 г. трябва да се изгради 13 км път до ГКПП Клепало и да имаме отворена граница“.

Но най-големият критерий за успех на диалога е:

„Да се постигне споразумение и своевременно да се проведе първата правителствена конференция за Република Северна Македония в Европейския съюз“.

Петков категорично заяви, че от българска страна не предстоят промени в състава на Мултидсциплинарната комисия по исторически и образователни въпроси. Три заседания на комисията предстоят през следващите 4 месеца, първото е през февруари.

Съпредседателите Драги Георгиев и Ангел Димитрова са показали желание за интензивна работа и конструктивни разговори, заяви Кирил Петков:

„Професорите и от двете страни показаха, че са готови този нов полъх на допълнителна енергия да се превърне в конструктивен тон и конструктивни разговори. Така че, в този момент ние няма да правим кадрови промени“, отбеляза българският премиер.

Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски пък заяви, че правата на българите в Северна Македония трябва да бъдат конституционно гарантирани, така както е присъщо за една европейска държава. Но посочи, че това е процес, който изисква немалко време:

„И нормално – доколкото и други граждани на държавата, които се самоопределят по друг начин, и те да могат нормално да бъдат част от състава на Република Северна Македония. И нормално нещо такова да се случва по пътя на една страна към Европейския съюз“.

„Този процес изисква конституционни промени с повече стъпки и включване на повече институции..., тъй като тогава се отваря Конституцията с цел и други адаптирания на Конституцията да се направят, тогава в този процес, разбира се, ще бъдат обхванати и тези въпроси въз основа на исканията на гражданите“, каза Ковачевски.

И двамата премиери гарантираха, че политическите въпроси се обсъждат редом с работата на работните групи по секторите икономика и инфраструктура, евроинтеграция и култура. Продължава и обсъждането на протокол 4+1 – списъкът от искания на България за решаване на двустранните спорове:

„Докато стават ясни резултати като авиолинии, нови пътища, нови КПП-та, икономически сътрудничества, едновременно паралелно да вървят и политическите въпроси“, отбеляза премиерът Кирил Петков.

Паралелно със заседанията на работните групи министерствата на външните работи ще водят разговори по двустранните спорове и протокола, известен като 4 плюс едно – исканията на България са да спре речта на омразата в Северна Македония, реабилитиране на жертвите на комунистическия режим с българско самосъзнание, ненамеса във вътрешните работи и последното искане – правата на българите в югозападната ни съседка.

Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски беше приет днес и от президента Румен Радев. Той се срещна и с председателя на Народното събрание Никола Минчев. 

От звуковите файлове можете да чуете репортаж и коментар на Тоня Димитрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският държавен секретар Марко Рубио пристига на посещение в Панама -  2 февруари 2025 г.

Държавният секретар на САЩ за Панамския канал: Сегашното статукво е неприемливо

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване.  Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама Американският държавен секретар Марко Рубио на посещение в Панама На..

публикувано на 02.02.25 в 21:32
Снимката е илюстративна

Ще стане ли Сърбия "стартова площадка" за летящи коли в Европа?

Летящи коли за световното експо през 2027-а година обеща президентът на Сърбия Александър Вучич . Готви ли се Сърбия да стане център в Европа за компании, разработващи летящи коли, на фона на трудностите, които изпитва този новостартиращ сектор в Европа? За летящите коли и въздушни таксита - кога и в България? Докато с регулации..

публикувано на 02.02.25 в 21:00
Френският министър-председател Франсоа Байру, 17 януари 2025 г.

Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета

Правителството на Франция начело с Франсоа Байру отново е заплашено с вот на недоверие от парламента заради проектобюджета за 2025 година.  Само преди два месеца, при сходни обстоятелства, депутатите свалиха от поста предшественика на Байру - Мишел Барние.  Новото френско правителство планира дефицит между 5% и 5,5% от БВП за 2025 г. В интервю..

публикувано на 02.02.25 в 20:59

Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране на ботокс

Тази вечер в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано днес от лечебното..

публикувано на 02.02.25 в 20:29
Тейлър Суифт ще връчи награда

Връчват музикалните награди "Грами" за 67-и път

Тази вечер  в зала "Крипто Арена" в Лос Анджелис  се провежда 67-ата церемония по връчването на най-престижните американски награди за музика - "Грами".  Поп звездата Тейлър Суифт ще връчи една от статуетките на церемонията, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс Тази година Суифт е номинирана в шест категории - за албум на годината и най-добър поп..

публикувано на 02.02.25 в 20:24
Протестиращите на митинг пред Бранденбургската врата в Берлин, Германия, 2 февруари 2025 г.

Около 160 000 души излязоха по улиците на Берлин, за да протестират срещу крайната десница

Около 160 000 души участваха в демонстрацията в Берлин срещу крайната десница и сближаването на ХДС на Мерц и с "Алтернатива за Германия", наблюдавано по-рано тази седмица във връзка със законодателни мерки в областта на ограничаване на имиграцията, предаде АФП, като се позова на говорител на берлинската полиция. Германският парламент отхвърли..

публикувано на 02.02.25 в 20:11
Младеж с жест показва подкрепа за студентите по време на блокадата на

Протестиращите сръбски студенти прекратиха блокадата на "Моста на Свободата" в Нови Сад

Протестиращите студенти в Сърбия прекратиха блокадата на "Моста на Свободата" (Most Slobode) в град Нови Сад, предадоха  РТС и АФП. Блокадата край Дунав започна вчера, когато се навършиха три месеца от инцидента, при който козирката на железопътната гара в града се срути и отне живота на 15 души. Протестите в Сърбия продължават Студентите..

публикувано на 02.02.25 в 19:51