Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативна технология в Израел превръща боклуци в аналог на пластмасата

Артистична инсталация на един от плажовете в Израел, създадена от събрани по брега отпадъци
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Битката срещу парниковия ефект на планетата започва от боклука - в това са убедени в една от водещите израелски компании, която провежда пластмаса от отпадъци. Тя показа своя продукция на традиционната международна среща за обмяна на опит по управление на общините. Там бяха демонстрирани канализационни тръби от новия материал.

Обикновено когато говорим за триизмерните принтери, става въпрос за компютърните технологии, които задвижват машината или за новите подходи към принтирането, но по-рядко за използваните материали. Един от тях е изцяло екологичната смес UBQ.

Софи Тувияу е директор по пласмента на стартъп, който от четири години е прераснал в завод в Израел, а след няколко месеца по негова технология ще започне да функционира и първа фабрика в Европа. Тя разказва за пътя на идеята:

„Амбициите ни бяха големи. Решихме да заменим скъпите пластмаси, използвани за части на колите Мерцедес-Бенц, с много по-евтини и екологично чисти материали. Потърсихме  ги... на сметището. Знаехме, че най-скъпото е сортирането на вторичните суровини или разделното им събиране. Нашата технология не трябваше да се влияе от това какви остатъци се крият в торбичката, в която се изхвърля сметта. Нямаше значение дали са органични остатъци от трапезата, памперси на бебетата, опаковки на продукти или предмети. Нашият патент е технология, която разгражда всички това заедно и го превръща в хомогенна маса. Материалът е по-евтин от обикновените пластмаси, а заедно с това предпазва планетата от гниещите в сметищата боклуци. Веднъж произведено, веществото много прилича на пластмасите и не им отстъпва по повечето показатели. И най-важното -  трайността му е същата като обичайните полимери.

Много често от нашия материал принтират на 3D принтер тръби за градска канализация, които заменят пластмасите. Т. е. градската канализация от една страна се прави по зелена технология, а заедно с това намираме приложение на битовите отпадъци. Това е един от начините да се пречисти въздуха от веществата, отделяни при разлагането на органични отпадъци.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57