Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Петков: Не игнорираме българската позиция в разговорите със Скопие

| обновено на 28.01.22 в 12:13
Изслушване на премиера Кирил Петков в НС, 28 януари 2022 г.
Снимка: БГНЕС

България и Северна Македония подготвят съвместно честване на 150-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари, обяви премиерът Кирил Петков в Народното събрание. Той беше изслушан по искане на ГЕРБ за резултатите от своето посещение в Скопие и последвалата визита на новия премиер на Северна Македония Димитър Ковачевски в София.

Петков наблегна на обявеното от Ковачевски намерение българите да бъдат включени в Конституцията на съседната държава, но увери, че това няма бъде единствената стъпка, на която България ще държи.

Димитър Ковачевски е едва от седмица министър-председател на Република Северна Македония, от която четири дни прекара с българското правителство. Това само по себе си показва желание да се свърши работа, каза премиерът.

Срещите между двете държави са били изключително успешни, а основна цел на Петков ще бъде икономическото сътрудничество между България и Северна Македония, защото „това ще бъде дългосрочен гарант за единство.

„Другото, което бих казал със задоволство, е, че министрите, които дойдоха с делегацията на РСМ, бяха наистина голям брой и за един ден имахме огромни напредъци по много от сферите“, каза още Петков.

„Подписахме три меморандума, които бяха в много ключови за нас сектори – земеделие, малки и средни предприятия и точно този Коридор 8 – железницата да започне една сериозна работа по него, защото наистина вече Коридор 8 изпадна от листите на европейските проекти и ако искаме да го вкараме обратно, това ще се случи със съвместна работа“, изтъкна премиерът.

Не игнорираме или слагаме по-нисък приоритет на българската позиция, даже напротив, подчерта Петков и изрично допълни, че в срещите е говорено за правата на българите в Северна Македония:

„Ковачевски каза, че той не вижда проблем с вкарването на българите от РСМ в тяхната конституция. Не се обвърза с време, но за първи път го обяви“. 

Петков уточни обаче, че само това няма да бъде достатъчно: „Това е малко декларативен акт, много важен, но само това няма да промени всъщност истинската ситуация. Което би променило, е в следващите 10 години да работим с РСМ, докато те отварят всяка една от своите 27 глави, всеки инцидент на език на омраза, ние може да го вкараме през европейския процес, това ни дава механизъм, който за следващите 10 години да обърнем реториката“. 

От ГЕРБ обаче останаха скептични към заявките на премиера и подчертаха, че от него се очаква да спазва стриктно Договора за добросъседство.

Даниел Митов припомни, че българският национален интерес е най-важен:

„Ако сегашният ви подход цели вдигането на облаци комуникационен прах и мъгла, за да демонстрирате, че се случва нещо изключително между двете държави, а след това се опитате да продадете този подход като някакви реални резултати, като загърбите истинските проблеми, трябва да ви кажем, че подобен план няма да сработи и ще предизвика тежка политическа и социална реакция. Националният ни интерес, разбира се, е РСМ да бъде пълноценен член на ЕС, но не и за сметка на българската история и българското национално достойнство“. 

За две седмици България и Република Северна Македония постигнаха сериозен напредък, а срещите между двамата премиери са изключително успешни, отчете още пред депутатите министър-председателят:

„Тази нова енергия на конструктивен диалог би трябвало да донесе много  по-добри резултати от това, което имахме до този момент. Така, че за две седмици да говорим за четири плюс едно вместо 5 с 1, премиерът на РС  да сподели, че е готов да вкара българите в тяхната конституция, без да бъде категоричен с времето, но го декларира пред медиите. Да имаме три меморандума подписани и да имаме календар, където тези групи да се срещат всяка седмица, аз мисля, че това е добре свършена работа за последните две седмици“.

Петков също така увери, че конструктивният диалог между двете държави ще продължи.

И подчерта, че има гаранции, че българите ще станат равноправни, като албанците:

„Между другото има напредък в историческата комисия. Жалко, че не е било абсолютно официално приет до край, но ще го използваме този напредък и ще трябва да го официализираме. И крайната цел каква е на България? Това също е много важно да се каже и това е българският интерес - да имаме добросъседство, да имаме отворени граници, правата на българите в Северна Македония да са защитени“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми в Бургас

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми, които се усещаха цяло лято от залива на пристанището в Бургас. Това стана ясно на извънредното заседание на екокомисията към ОС на града. На заседанието присъстваха ръководствата на държавни институции, екип на Регионалната здравна инспекция, както и представители на..

публикувано на 12.09.24 в 20:25

Новородено бебе беше намерено до контейнер в силистренско село

Новородено бебе, намерено до контейнер в силистренско село, е настанено в неонатологично отделение След сигнал, получен на телефон 112 днес, в село Водно, община Дулово е било намерено новородено бебе до контейнер за отпадъци. Благодарение на намесата на полиция и лекари бебето е живо. Информацията бе потвърдена от кмета на Дулово Невхис..

публикувано на 12.09.24 в 19:40

СОС даде разрешение на директора на "Шейново" за извънсъдебно споразумение за разменените бебета

Директорът на столичната АГ болница "Шейново" има разрешение да сключи извънсъдебно споразумение за обезщетяване на едно от семействата на разменените преди две години бебета. Разрешението беше дадено на заседание на Столичния общински съвет, без да се коментират стойността на обезщетението и личните данни на майката, която ще го получи...

публикувано на 12.09.24 в 19:09
Християн Мицкоски

Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си членовете на общата българо-македонска историческа комисия

Властта в Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си доскорошните членове от страна на Република Северна Македония на съвместната комисия за общата ни история. Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски в отговор на публикувана днес позиция на уволнените от комисията учени, в която те го обвиняват в авторитаризъм.   В позицията на уволнените..

публикувано на 12.09.24 в 19:00

До остров Левкада потъна лодка с българи, спасени са

До остров Левкада потъна лодка с българи, които са спасени. Властите разследват причините за инцидента. Потъналата лодка до Левкада е била под гръцки флаг, а шестимата пътници - българскси туристи, които са я наели за разходка в морето, съобщава местен информационен сайт.  Капитанът на лодката не е подал сигнал към морска охрана, а се е свързал с..

публикувано на 12.09.24 в 18:48
Надежда Радулова

Надежда Радулова: "Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта

"Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта, за това което всяка среща с ръба, с брега, на който идва лодкаря, всички знаем, кой е лодкарят, ни дава. Даровете един, от които е много важен е да приемеш смъртта, да се отвориш за нея, един вид  да направиш жертва. Така писателката и преводач Надежда Радулова..

публикувано на 12.09.24 в 18:43

Костадин Филипов: Гордана Силяновска-Давкова може би се опитва да играе ролята на "доброто ченге"

Може би Гордана Силяновска-Давкова се опитва да играе ролята на доброто "ченге" , а Християн Мицкоски е лошото, позната схема от дипломацията, която не винаги носи резултат. Така коментира пред БНР журналистът Костадин Филипов предстоящото идване в София на президентката на Република Северна Македония. Президентът на РСМ Гордана..

публикувано на 12.09.24 в 18:40