Литературният критик и историк Тончо Жечев е един от хората, които с дейността си доказаха, че в българската литература и история има достатъчно значими факти и личности, които ни причисляват към модерните европейски народи.
На 23 февруари се навършват 22 години от неговата кончина, след която остави десетки шедьоври на литературната критика и есеистика, както и знаменитата си книга "Българският Великден или страстите български".
Жечев винаги ще се завръщат, особено в бурни и неясни времена като днешното.
На какво се дължи феноменът на вечно завръщащия се Тончо Жечев - това коментира в рубриката "България - дела и документи" литературоведът проф. Михаил Неделчев:
"Мотивът за вечното завръщане е вечен в европейската култура. Той е свързан със знаменитото пътешествие на Одисей, не случайно Тончо Жечев разгръща тази тема.
Жечев превежда този вечен мотив на езика на българската култура. За него това беше една голяма тема, към която той също се връщаше отново и отново. пътят към Европа - отиването и връщането. Усещането, че България е Европа. Целият този кръговрат, който е културен, за него беше една основна тема".
Проф. Неделчев посочи, че с годините Тончо Жечев е ставал все по-консервативен мислител - в най-благородния смисъл на думата.
Значението на един народ се определя и от мащабите на неговите интелектуалци - важно правило в световната история. Ние имаме Тончо Жечев, а в книгите му диша България.
Епизода от поредицата "България - дела и документи" можете да чуете от звуковия файл.
Скандалите около смяната на ръководството на Българския олимпийски комитет не са добри сигнали към Международния олимпийски комитет и са изключително демотивиращи за развитието на българския спорт и за работата на федерациите. Това коментира във Велико Търново Весела Лечева. Весела Лечева: Може да има международен скандал, ако не приемем..
Протестът на обществените медии е справедлив. Това заяви депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков, който е и зам.-председател на Комисията по култура и медии в 51-вото НС. "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Той посочи и какви стъпки ще бъдат инициирани, за да стане възможно исканията на протестиращите..
Протестиращите служители на обществените медии продължават шествието си в София заради което в момента платното на Цариградско шосе в посока центъра на града е затворено при сградата на БТА срещу Борисовата градина. Междувременно Народното събрание удължи работното си време до приключване на фиксираните точки от дневната програма. Повече от два часа..
В кулоарите на парламента ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС влязоха в спор кой носи отговорност за стачката на работещите в градския транспорт. Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков защити столичния кмет Васил Терзиев и напомни, че управляващите не са приели предложението им в бюджета да бъдат предвидени 400 млн. лв. за детски градини в София, нито са..
Може да очаквате утре да бъде същото като днес със стачката на работещите в столичния градски транспорт, ако на срещата в 14 ч. с кмета на София не се стигне до споразумение за увеличението на заплатите, каза водачът на тролей в София Марин Любенов в интервю пред БНР. "За утре същото очаквайте като днес, като колегите от метрото се..
TikTok не изпълнява едно от ключовите си задължения по Акта за цифровите услуги според предварителна оценка на Европейската комисия. Оттам са уведомили платформата, че отсъствието на ефективна библиотека с реклами може да доведе до санкции в размер до 6% от световния ѝ годишен оборот. Според Комисията TikTok не предоставя достатъчно..
308 творби са изпратени за националния конкурс за лирично стихотворение на името на Петко и Пенчо Славейкови. Надпреварата се организира от Тревненската община и се провежда в рамките на ежегодните Славейкови празници в града. Национален конкурс "Петко и Пенчо Славейкови" очаква творби до 15 май Конкурсът е насочен към съвременни автори..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов...