Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непосилните сметки за ток и възможните решения за общините и социалните институции

Снимка: Pixabay

Дали, как и кога могат да бъдат подпомогнати небитовите потребители на ток като общини, библиотеки, молитвени храмове, театри, читалища и други подобни институции, които са на свободния пазар и са притиснати от непосилни сметки? 

На извънредно заседание на парламентарната комисия по енергетика ще се разгледа проекторешение за държавна помощ заради скъпия ток на общини, болници, детски градини, училища и вероизповедания. То предвижда министрите на финансите и на енергетиката да изготвят механизъм за компенсиране в пълен размер за този тип потребители.

„Ние сме съгласни, че трябва да се подпомогнат общините. Не сме съгласни по начина, по който се прави – сега, веднага, на 100%“, коментира пред БНР  Драгомир Стойнев, депутат от БСП за България, член на енергийната комисия, бивш министър на икономиката, енергетиката и туризма.

Не може да оставим улиците на стотици населени места без електрозахранване. Не може да затваряме молитвени храмове“, изтъкна в предаването „Преди всички“ Жечо Станков, депутат от ГЕРБ-СДС, член на енергийната комисия и бивш заместник-министър на енергетиката.

„Многократно сме посочвали откъде биха дошли средствата“, така Станков опроверга критиките, че не предлагат откъде да се вземат пари, за да се подпомогнат изброените организации.

„През годините назад сме търгували енергия за милиард и половина на борсата. В момента се търгува за 5 600 000 000, което означава, че приблизително само 800-900 милиона повече ДДС се събира.“

Към това Станков добави ресурсите на фонда за сигурност на електроенергийната система, както и „емисиите от безплатните квоти, които Европа ни предоставя“.

Жечо Станков  Снимка: БГНЕС

Предлага се компенсирането на небитови потребители, които изпълняват социална, културна и духовна функция. Това са юридически лица, които не работят с цел печалба и има достатъчно механизми те да бъдат компенсирани, уточни Станков. По думите му компенсацията трябва да бъде в размер между прогнозната пазарна цена, определена от КЕВР и съответната пазарна цена за ден напред за съответния месец.

Тази разлика трябва да бъде компенсирана 100% именно за тези небитови потребители.“

„За една малка община, която разполага с капиталова програма за цялата бюджетна година в рамките на 200-300 хиляди лева (по-малките общини в момента плащат над 35 хиляди лева за улично осветление) не само, че това ще изяде цялата капиталова програма на общината – нито плочка, нито крушка ще бъде сменена, а допълнително ще изяде и от други дейности, които са съществени за една община и тя няма откъде да ги изкара. В момента държавата няма гласуван държавен бюджет“, коментира Станков. 

Състоянието на общините, болниците, театрите, читалищата и други подобни институции е тежко и това се дължи на безпрецедентното увеличение на цената на електроенергията, подчерта Драгомир Стойнев от БСП.

Само че никой не казва защо се стигна дотук. Защо тези публични заведения са на свободния пазар. Защо, когато те излизаха на свободния пазар, никой не обясни, че може да има рискове? Всички обясняваха как свободната конкуренция ще доведе до по-ниски цени. Само че се получи точно обратното.“

Драгомир Стойнев   Снимка: БГНЕС

На българския пазар нищо не предполага такава висока цена, категоричен бе Стойнев.

„Ние имаме излишък на производство на електроенергия, затова България изнася електроенергия. Цената на въглищата не се е увеличила. Цената на ядреното гориво не се е увеличила. Заплатите на миньорите не са се увеличили. Цената се увеличава, само защото ние сме свързани с европейските енергийни пазари.“

„Разбира се, че няма да могат. Те просто не трябваше да излизат. Трябваше да бъде плавно излизане. На всяка институция да бъде обяснено какво ги очаква, да се премерят всички ползи, всички рискове. Факт е, че не могат да бъдат върнати“, посочи Драгомир Стойнев относно възможността за излизане от свободния пазар.

Няма анализ, няма разчети от ГЕРБ колко ще струва това тяхно предложение, твърди Стойнев. Сметката е много лесна, контрира го Жечо Станков.

Драгомир Стойнев увери, че общините няма да се делят „на БСП и на ГЕРБ“.

„В момента се извършва най-голямото разместване на пластовете и задкулисното приватизиране на държавно предприятие с бизнес зад гърба си за 3 милиарда. Това се случва с премахването на мениджмънта и освобождаването им в 5 и половина в петък следобед“, заяви по повод ситуацията в „Булгаргаз“ Жечо Станков.

„Не знам за каква приватизация говори г-н Станков“, допълни Драгомир Стойнев.

Според Станков „в грешната къщичка се търси решаването на проблема“ за азерския газ.

Мненията в детайли чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59