Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илия Кръстев: Законодателството за работа от вкъщи у нас е архаично, Румъния има визи за дигитални номади

Компаниите отдавна са си направили бюджетите, за разлика от държавата, коментира той относно вдигането на максималния осигурителен доход

Илия Кръстев
Снимка: БГНЕС

Бизнесът ще търси контакти с финансовия министър относно повишаването на максималния осигурителен праг на 3 400 лева, заложено в проекта за държавен бюджет за тази година. Това съобщи пред БНР Илия Кръстев, председател на Управителния съвет на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. 

Той поясни, че в рамките на проведените досега разговори с представители на управляващата коалиция е имало уверения, че „максималният осигурителен доход няма да се увеличава до средата на годината, през който период ще бъде търсена комуникация с асоциации от сектора, за да се уточни по какъв начин в бъдеще ще се случват тези промени“.

„В момента притеснението е свързано с това, че сме февруари и компаниите отдавна са си направили бюджетите, за разлика от държавата“, коментира Илия Кръстев в предаването „Преди всички“.

Бюджетите ще се преструктурират и това едва ли ще фалира компании в България. Въпросът е какви сигнали даваме по отношение на развитието на екосистемата в България и как искаме да привличаме чуждестранни инвеститори оттук нататък.“

Глобалният бизнес се променя в контекста на Covid и липсата на прогнозируемост дава лоши сигнали за планирането на инвестициите, отбеляза Кръстев.

Законодателството, което регулира работата от вкъщи, е доста архаично, заяви Илия Кръстев и критикува заявките да се проверява трудът, полаган от разстояние.

На последните три правителства от бизнеса са предлагали промени в регламентите, които касаят дистанционния труд, „тъй като те в момента са абсолютно неадекватни на ситуацията“, уточни той.

„Вместо да правим промени в тези регламенти и законодателството, ние започваме да правим проверки на компаниите, които успяха да задържат хората си, даже да ги увеличат, да запазят заетостта в България.“

Същевременно в Румъния са приети визи за дигитални номади, чрез които искат да привлекат хора, които работят от всякакви локации, стана ясно от думите на Кръстев.

„И да позиционират Румъния като локация, която привлича както такива хора, така и такива инвестиции.“

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58