Още въвеждането му зеленият сертификат раздели обществото на две - групите „за“ и „против“ докрай останаха непримирими. Противниците му дори направиха опит да щурмуват парламента, за да приключат със сертификата и сертифициралите го. Това се случи на 12 януари, а организатор на протеста беше партия „Възраждане“.
„Това, което имаме в момента, е един здравен фашизъм“, подчерта по време на протеста Цончо Ганев от „Възраждане“.
Само 5 дни преди това Народното събрание беше гласувало зеленият сертификат да стане задължителен и за депутатите. Правило, което не проработи, защото народните представители се възползваха от правото си да не могат да бъдат спирани от никого.
„Това е нещо, което нарушава правата на милиони българи и аз не искам да съм с нищо по-различен от тях“, коментира лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, който призова хората „да не изпълняват тези антиконституционни решения, които насаждат дискриминация и разделение в обществото“.
„Всичко, което до момента се случва, показва, че нито една от тези мерки, които се предприемат, реално не вършат никаква работа. Вирусът се разпространява независимо от това дали носите маска или не, дали имате 3 ваксини, 6 ваксини, 5 ваксини или колкото си прецените, или имате амулет под формата на зелен сертификат“, смята Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на ИТН, другите противници на сертификата.
За да спре ескалацията на напрежение премиерът Кирил Петков инициира работна група, която да обсъжда зеления сертификат, ваксинацията и мерките. Но и тя не проработи - заради спор дали заседанията й да се излъчват на живо в социалната мрежа.
Вчера спорът „за“ и „против“ получи ново гориво за разпалване на страстите. Първо шпаги кръстосаха експертите, гостуващи по едно и също време в сутрешни блокове, загрижени, но на различно мнение.
Съветникът на премиера по Covid въпросите проф. Радка Аргирова, ръководител на работната група, постави краен срок:
„Зеленият сертификат за България (защото за Европа ще продължи още) ще бъде необходим, предполагам, още около един месец, не повече.“
„Не трябва да отпада“, категоричен е главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него сертификатът осигурява безопасна среда. При приемливи нива на ваксинация и намалени смъртност и заболеваемост, зеленият сертификат ще е изиграл своята роля и ще се махне, уверява Кунчев.
Разнобоят продължи и в парламента. Костадин Костадинов съобщи, че в телефонен разговор е получил уверение лично от премиера Кирил Петков, че сертификатът ще отпадне:
„Той каза по някое време април, аз му казах, че трябва да стане по някое време този месец. Гледам, че явно търсят път да се срещнем по средата – март.“
Костадинов пита и кой ще поеме отговорността за нанесените огромни загуби на българските предприемачи и граждани.
Последва опровержение от Кирил Петков:
„Никакви ангажименти не са поемани от никой. Единственото нещо, което до този момент аз съм казал за зеления сертификат, и това го мислим сериозно, е че при високи нива на ваксинация - над 60%, или при падане на броя на интензивните легла на 5% от общия брой на интензивните легла, които да са свързани с Covid, при тези два критерия, аз вярвам, че зеленият сертификат трябва да отпадне, защото тогава вече сме извън кризата.“
Петков все пак поиска да чуе и мнението на работната група.
Изненадващо към искането за премахване на сертификата се присъединиха и бившите управляващи от ГЕРБ, негови доскорошни най-яростни поддръжници. В изявление в кулоарите на парламента те обявиха, че ще подкрепят намерението на „Възраждане“ да бъде сезиран Конституционният съд заради изискването за зелен сертификат за достъп до сградите на Народното събрание. Бившият здравен министър Костадин Ангелов представи мотивите:
„Ние не сме против зеления сертификат, ние сме против побългарения вариант за зелен сертификат. По този начин, когато падне зеленият сертификат, търговията и търсенето на фалшиви зелени сертификати ще спре. Т.е. ние ще свършим работата на МВР.“
Чуйте различните мнения в звуковия файл.
Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където..