Още въвеждането му зеленият сертификат раздели обществото на две - групите „за“ и „против“ докрай останаха непримирими. Противниците му дори направиха опит да щурмуват парламента, за да приключат със сертификата и сертифициралите го. Това се случи на 12 януари, а организатор на протеста беше партия „Възраждане“.
„Това, което имаме в момента, е един здравен фашизъм“, подчерта по време на протеста Цончо Ганев от „Възраждане“.
Само 5 дни преди това Народното събрание беше гласувало зеленият сертификат да стане задължителен и за депутатите. Правило, което не проработи, защото народните представители се възползваха от правото си да не могат да бъдат спирани от никого.
„Това е нещо, което нарушава правата на милиони българи и аз не искам да съм с нищо по-различен от тях“, коментира лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, който призова хората „да не изпълняват тези антиконституционни решения, които насаждат дискриминация и разделение в обществото“.
„Всичко, което до момента се случва, показва, че нито една от тези мерки, които се предприемат, реално не вършат никаква работа. Вирусът се разпространява независимо от това дали носите маска или не, дали имате 3 ваксини, 6 ваксини, 5 ваксини или колкото си прецените, или имате амулет под формата на зелен сертификат“, смята Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на ИТН, другите противници на сертификата.
За да спре ескалацията на напрежение премиерът Кирил Петков инициира работна група, която да обсъжда зеления сертификат, ваксинацията и мерките. Но и тя не проработи - заради спор дали заседанията й да се излъчват на живо в социалната мрежа.
Вчера спорът „за“ и „против“ получи ново гориво за разпалване на страстите. Първо шпаги кръстосаха експертите, гостуващи по едно и също време в сутрешни блокове, загрижени, но на различно мнение.
Съветникът на премиера по Covid въпросите проф. Радка Аргирова, ръководител на работната група, постави краен срок:
„Зеленият сертификат за България (защото за Европа ще продължи още) ще бъде необходим, предполагам, още около един месец, не повече.“
„Не трябва да отпада“, категоричен е главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него сертификатът осигурява безопасна среда. При приемливи нива на ваксинация и намалени смъртност и заболеваемост, зеленият сертификат ще е изиграл своята роля и ще се махне, уверява Кунчев.
Разнобоят продължи и в парламента. Костадин Костадинов съобщи, че в телефонен разговор е получил уверение лично от премиера Кирил Петков, че сертификатът ще отпадне:
„Той каза по някое време април, аз му казах, че трябва да стане по някое време този месец. Гледам, че явно търсят път да се срещнем по средата – март.“
Костадинов пита и кой ще поеме отговорността за нанесените огромни загуби на българските предприемачи и граждани.
Последва опровержение от Кирил Петков:
„Никакви ангажименти не са поемани от никой. Единственото нещо, което до този момент аз съм казал за зеления сертификат, и това го мислим сериозно, е че при високи нива на ваксинация - над 60%, или при падане на броя на интензивните легла на 5% от общия брой на интензивните легла, които да са свързани с Covid, при тези два критерия, аз вярвам, че зеленият сертификат трябва да отпадне, защото тогава вече сме извън кризата.“
Петков все пак поиска да чуе и мнението на работната група.
Изненадващо към искането за премахване на сертификата се присъединиха и бившите управляващи от ГЕРБ, негови доскорошни най-яростни поддръжници. В изявление в кулоарите на парламента те обявиха, че ще подкрепят намерението на „Възраждане“ да бъде сезиран Конституционният съд заради изискването за зелен сертификат за достъп до сградите на Народното събрание. Бившият здравен министър Костадин Ангелов представи мотивите:
„Ние не сме против зеления сертификат, ние сме против побългарения вариант за зелен сертификат. По този начин, когато падне зеленият сертификат, търговията и търсенето на фалшиви зелени сертификати ще спре. Т.е. ние ще свършим работата на МВР.“
Чуйте различните мнения в звуковия файл.
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..