Предстои ли ревизия срещу субсидия - продължение по темата за високите сметки за енергия и помощта за общините и за критериите за общини с безгрешни обществени поръчки.
"Не трябва да се разделяме едните на "хубави", а другите на "крадци" и просто трябва да се намери разумно решение на ситуацията. 265 общини сме и принципът е ясен за кое колко плащаме - увеличението за ток и газ е между два, два и половина пъти скочило.
Нашата община за ел.енергия през 2020 година декември месец е платила около 55 хиляди лева, а този декември - 2021 - 112 хиляди 517 лв. А бяхме много дисциплинирани и затова организирахме общинските сгради (детски градини, училаща, кметство...) на газ. И пак платихме и за газа двойно.
Няма връзка това, което се говори от София и това, за което говорим от общините.
Има си АДФИ и Сметната палата - те си контролират нещата, ако има проблем с обществените поръчки, но да лепиш етикет за всички 240 общини, че всички са маскари, това няма да реши проблема. Има си законови механизми за обществените поръчки, но каква е връзката с цената на газа и тока?", попита още Москов и призова проблемите да не се политизират, да не се решават през медиите.
Сметна палата всяка година заверява годишния и финансов отчет на всяка една община с бюджет над 10 млн.лв. Тези проверки са "за вярно и честно представяне на финансовото и икономическо състояние на общинския бюджет и преустановяване на нередности". Докладът се изпраща в АДФИ и следва нова проверка.
Пак Сметната палата прави одит на съответствието на взетите решения за целесъобразност и законосъобразност и изразходваните бюджетни средства. Всеки един разход минава през подписа на 6-7 човека.
Затова не е добре да изостряме нещата. Защото на всички ни е ясно, че има проблем в държавата. А държавата сме всички ние - всички власти", заяви още Димов.
По думите му трябва да се има предвид, че общините не могат да спрат социалните и образователните дейности и да чакат проверка и компенсации едва след това.
Още по темата в звуковите файлове.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..