Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общините са едни от най-проверяваните в държавата институции, казват кметове по места

Кметовете: Да лепиш етикет на 240 общини, че всички са "маскари", това няма да реши проблема

Снимка: Колаж: Радио Видин

Предстои ли ревизия срещу субсидия - продължение по темата за високите сметки за енергия и помощта за общините и за критериите за общини с безгрешни обществени поръчки.

"Мисля, че не е нормално, даде се някакъв старт на преговори между НСОРБ и Министерството на финансите и смятам , че трябва да продължи, защото това, което се пуска в публичното пространство от отговорни хора, не е е отговорно и нямаме нужда от излишни конфликти при цялата криза" коментира пред БНР кметът на Гоце Делчев Владимир Москов.

"Не трябва да се разделяме едните на "хубави", а другите на "крадци" и просто трябва да се намери разумно решение на ситуацията. 265 общини сме и принципът е ясен за кое колко плащаме - увеличението за ток и газ е между два, два и половина пъти скочило.

Нашата община за  ел.енергия през 2020 година декември месец е платила около 55 хиляди лева, а този декември - 2021 - 112 хиляди 517 лв. А бяхме много дисциплинирани и затова организирахме общинските сгради (детски градини, училаща, кметство...) на газ. И пак платихме и за газа двойно.

Снимка: БГНЕС

И накрая наградата е как сме "най-лошите" - не трябва да се правят такива безотговорни изказвания, имаме си Национално сдружение на общините, която предлага конкретни условия, без да се изхвърля...

Няма връзка това, което се говори от София и това, за което говорим от общините.

Има си АДФИ и Сметната палата - те си контролират нещата, ако има проблем с обществените поръчки, но да лепиш етикет за всички 240 общини, че всички са маскари, това няма да реши проблема. Има си законови механизми за обществените поръчки, но каква е връзката с цената на газа и тока?", попита още Москов и призова проблемите да не се политизират, да не се решават през медиите.

"Напълно подкрепям колегата Москов от Гоце Делчев. Общините са едни от най-проверяваните в държавата институции", коментира за "Хоризонт до обед" кметът на Димитровград Иво Димов.

Сметна палата всяка година заверява годишния и финансов отчет на всяка една община с бюджет над 10 млн.лв. Тези проверки са "за вярно и честно представяне на финансовото и икономическо състояние на общинския бюджет и преустановяване на нередности". Докладът се изпраща в АДФИ и следва нова проверка.

Снимка: БГНЕС

Пак Сметната палата прави одит на съответствието на взетите решения за целесъобразност и законосъобразност и изразходваните бюджетни средства. Всеки един разход минава през подписа на 6-7 човека.

Затова не е добре да изостряме нещата. Защото на всички ни е ясно, че има проблем в държавата. А държавата сме всички ние - всички власти", заяви още Димов.

По думите му трябва да се има предвид, че общините не могат да спрат социалните и образователните дейности и да чакат проверка и компенсации едва след това.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03