На 27 януари Софийската филхармония отпразнува 266 години от рождението на един от гениите на Човечеството – Волфганг Амадеус Моцарт. Направи го с изцяло моцартова програма, която включи увертюрата към операта „Отвличане от Сарая“, прелестния 21-ви клавирен концерт със солист Георги Черкин и Симфония №35 „Хафнер“.
На пулта трябваше да застане именитият румънски маестро Кристиян Мандял, ученик на Херберт фон Караян и Серджу Челебидаке, но три дни преди началото на репетициите стана ясно, че той няма да може да пристигне за концерта. Така публиката на Филхармонията имаше удоволствието и шанса да се запознае с младата и очарователна диригентка Вилиана Вълчева, поела риска да подготви програмата за часове.
Вилиана Вълчева е сред оперно-симфоничните диригентки, които имат солидно образование и опит зад гърба си. Тя е възпитаничка на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ в родния си град Варна, което завършва със специалност пиано.
Продължава обучението си в Швейцария - във Висшето училище по изкуствата в Берн и Музикалната консерватория в Нюшател. После завършва Университета за музика в Люцерн, където учи дирижиране в класа на проф. Ралф Вайкерт - дългогодишен главен диригент на Цюрихската опера. Усъвършенства се в майсторските класове на Бернард Хайтинк, Дейвид Зинман, Зубин Мета, Пиер Булез. Пак в Швейцария завършва и музикознание.
Работила е със Симфоничния оркестър на Люцерн, с Бранденбургския симфоничен оркестър, Хайдн симфониета – Виена, Филхармоничния оркестър на Йоханесбург и редица други състави и оперни театри, сред които и Цюрихската опера. От 2014 г. в продължение на няколко сезона Вилиана е щатен диригент във Варненската опера, където поставя серия заглавия, а от миналата година заема аналогичната позиция в Русенската опера.
Въпреки краткото време за реакция и подготовка за концерта със Софийската филхармония, диригентката показа стил във всяко отношение – от красивата й визия и елегантност, до пределно ясния категоричен жест и умелото и убедително водене на оркестъра. По всичко личеше, че сътрудничеството между нея и състава е много успешно. Софийската филхармония беше намерила типичния моцартов звук – мек, окръглен, но същевременно ярък, бляскав и носещ усещането за лекота, веселие и оптимизъм.
Минути след аплаузите Вилиана Вълчева сподели за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" как се е почувствала преди и по време на първия си концерт с Националния ни филхармоничен оркестър. Чуйте интервюто и документален запис от събитието в звуковия файл.
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..