Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за тенора Светослав Рамаданов

Светослав Рамаданов е български тенор с невероятно дълга кариера - той пee на сцената на Софийската опера до 74-годишната си възраст. На 10 февруари се навършват 110 години от неговото рождение.

Роден в София, Светослав Рамаданов израства с проблемите на оперния ни театър - баща му е първият диригент на хора в новосъздадената тогава "Оперна дружба". От ранно детство се запознава с вокалното изкуство. Пее в училищния хор, в любителски хорове, постъпва в мъжкия хор „Гусла“, а там с него се занимава диригентът Асен Димитров, който го насочва към операта. 

Рамаданов следва в Юридическия факултет към Софийския университет, а в същото време взема уроци по вокална постановка при Събчо Събев. Една година е солист на Българската хорова капела „Светослав Обретенов“ - там го чува диригентът на Пражката народна опера Вацлав Кашик и го кани за постоянен солист на прочутия театър. Но Рамаданов избира предложението на ръководството на новосъздадената Варненска опера и неговата първа изява е на 10 септември 1947 г. в първия спектакъл на театъра - операта „Продадена невеста“ от Сметана. И още първата му изява е оценена положително - музикалният критик Стефан Тинтеров отбелязва: 
“Артистът от Варненската опера Светослав Рамаданов изпя партията на Йеник с подчертана музикална сигурност, отмерена и смислена фразировка, при светъл лиричен тембър и спокойно сценична интерпретация.“

До 1955 г. Рамаданов натрупва голям репертоар от лирични тенорови партии на сцената във Варна - това са Алфред, Каварадоси, Рудолф, Фауст, както и драматичните Канио, Дон Хозе, Туриду. През 1955 г. тенорът е поканен за солист на Софийската опера. По-късно се шегува, че е приел, защото нямало кой да пее Фауст в София. 

Цели 30 години той изпълнява главните тенорови партии в опери като "Риголето“, “Лучия ди Ламермур“, “Вълшебната флейта“, “Дон Жуан“, както и в оперите от български композитори “Ивайло“, “Луд гидия“, Майстори“, “Албена“, “Боянският майстор“ и др. Богата е и концертната му дейност - изпълнява соловите партии на Деветата симфония от Бетовен, ораторията „Годишните времена“ на Хайдн, Реквиемите на Моцарт и Верди. 

Със задълбоченото си изкуство Светослав Рамаданов дава своя принос в развитието на нашето оперно изпълнителско изкуство. Умира на 2 април 1990 г.

Подробностите от биографията на тенора и негов запис от 1960 г. можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34