Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

150 години от рождението на Гоце Делчев

Доц. Наум Кайчев: Очакваме нашите колеги от Скопие на уговорената съвместна среща на 25 февруари

Очевидно определени среди в Скопие мислят, че ще вкарат македонизма и в самия Европейски съюз

Снимка: община Благоевград

Днес, 4 февруари, се навършват 150 години от рождението на Гоце Делчев - идеолог и ръководител на борбите за освобождение на Македония и Одринска Тракия, и присъединяването им към майка България.

Във времена на продължаващи опити за присвояване на българската история, почти ежедневни провокации към страната ни от официалните власти в Северна Македония и пренебрегване на договора за добросъседство, ще трябва да преживеем и отказа от крехката традиция да се поклоним заедно пред паметта и святото дело на Гоце Делчев.

В Благоевград  се намира мемориалът-костница на Делчевия род и училището – наследник на Българската мъжка гимназия в Солун, чийто възпитаник е Гоце Делчев.

34 години след освобождението на България населението от Македония и Одринско остават под османското иго. И няма ден, в който да не мечтаят за свобода. И няма къща без герой, готов да даде живота си за нея. Гоце Делчев не я дочаква. Убит край село Баница, по време на подготовката на Илинденско-Преображенското въстание.

Този свиден и велик герой на България, по-късно бива предаден като значимост и идеология. Васалската политика на България след 1944 година поставя под съмнение българското самосъзнание на хората от Македония и под натска на младата Югославска федеративна република костите на Гоце Делчев са преместени в Скопие.

Малцина обаче знаят , че тленните останки на неговият баща – Никола Делчев, се намират в двора на благоевградския храм „Въведение Богородично“. След гибелта на трима от синовете му и смъртта на съпругата му Султана , бащата на Гоце Делчев заедно с петте си дъщери и единствения оцелял син Христо, поема от родния Кукуш / днес Килкис, Гърция/ по тежкия път на бежанците и се заселва в Горна Джумая.

Мемориалът-костница „Делчев род“ е проект на арх. Богдан Томалевски и скулпторът Иван Нешев и е открит през 1980 година. Забравата години след това води до сериозно компрометиране на красивите мозайки и едва през 2019 започва тяхната реставрация. Един от инициаторите за възстановяването на живата помет и обществен интерес към мемориала - костница на Делчевия род е Цоня Кръстева, председател на женското дружество на ВМРО-Благоевград. Тя е и част от амбицията 150 годишнината от рождението на Гоце Делчев да бъде отбелязана подобаващо, извън традиционното шествие и поднасяне на венци и цветя пред внушителния паметник на Гоце, на площад „Македония“ в областния център

доц. Наум Кайчев  Снимка: БГНЕС

"Ние всъщност не знаем до момента какви са били договореностите между България и РСМ на какво ниво да бъдат съвместните чествания за 150 годишнината от рождението на Гоце Делчев", коментира пред БНР доц. Наум Кайчев, член на Българо-македонската  комисия по исторически и образователни въпроси.

"Сега виждаме, че равнището е министри. Това е едно равнище, което е възстановяване на една традиция и едни акт на 4 февруари 2019 година, така че не е някаква свърхнова крачка. Но все пак едно положително събитие.

Жалкото е, че то минава в сянката на едно нежелателно говорене към възможността за общо честване на годишнината на Гоце Делчев. Всъщност това трябва да е преспективата -  виждането, че България и Северна Македония са обединени от общата почит към личността на революционера.

"Работата на съвместната ни комисия не може да се замразява за две години, за нас това е неприемливо. Очакваме нашите колеги от Скопие на уговорената отдвана съвместна среща на 25 - 26 февруари. Договорене е да имаме три заседания до средата на май.
Не е и в правомощията на колегата проф. Драги Георгиев да иска замрязаване.
Съвместната комисия е институция на Междудържавния договор за сътрудничество, добросъседство и приятелство и се регулира от съответните държавни органи в двете страни", уточни доц .Кайчев.

По думите му това е станало под натиск на определени среди от Скопие (среди и извън правителството ), които не желаят разбирателство между двете страни по историческите въпрос. И те смятат, че  този македонизъм ще остане непокътнат и в прехода към ЕС и ще влезе в самия Европейски съюз. Това е невъзможно, защото този македонизъм присвоява история и културно наследство на съседните народи", заяви доц. Кайчев.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Тодоранов: Успехите са ни по-големи, защото ние сме по-подготвени,а не заради слаба конкуренция

Димитър Тодоранов: Тази година се концентрираме да дадем арена на млади творци

Богата програма с театрални постановки, литературни вечери, изложби и музикални събития обещава продуцентът на фестивала " Арт поток" в Царево и Лозенец Димитър Тодоранов. "На 18 юли т. г. ще ни Мариус Куркински, който прави нещо специално за фестивала , на 19 гостуват "Комиците" с нов формат. Здрава Каменова ще участва в театралната..

публикувано на 16.07.25 в 18:06
Върховната Рада

Парламентът в Киев гласува оставката на правителството на Шмигал

Русия атакува Украйна със стотици дронове късно снощи и рано тази сутрин. Местните власти съобщават за една жертва и повече от 20 ранени от мирното население, както и за значителни материални щети. Парламентът в Киев гласува оставката на правителството начело с Денис Шмигал и чувствително увеличение на военния бюджет. Кремъл: Новите..

публикувано на 16.07.25 в 17:58
Симеон Матев

Симеон Матев: Идва захлаждане с гръмотевици, пикът на лятото е 20 - 22 юли с до 42 градуса жега

Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези преди 30 години, сега са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като п рибавим повечето бетон, настина картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той съобщи, че..

публикувано на 16.07.25 в 17:35

На комисия в НС: Таксите на студентите за платено обучение да бъдат намалени с 40%

Таксите на студентите за платено обучение да бъдат намалени с 40%. Това решиха депутатите от парламентарната просветна комисия с приети на второ четене промени в Закона за висшето образование, предложени от ИТН, ГЕРБ и БСП. Намалението на таксите е в отговор на недоволството от страна на студентите срещу високия им размер. Протести срещу..

публикувано на 16.07.25 в 17:14

Започва ремонт на дома за стари хора в село Владимирово

Стартира ремонт за близо 3,8 милиона лева европейски средства на дома за стари хора "Свети Николай" в бойчиновското село Владимирово. Двойно повече ще станат стаите, което ще позволи възрастните хора да има по-добри условия на живот.  "Ще запазим капацитета от 54 места, но при още по-добри условия", каза кметът на общината Светлин..

публикувано на 16.07.25 в 16:56
Програмата

Цветан Спасов: "Избирам България" дава по 5000€ и още стимули на 870 българи да се върнат от чужбина

По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България" по ОПРЧР, съобщи ръководителят на УО на оперативната програма Цветан Спасов в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той разказа подробно за старта на новата програмата, финансирана от ЕС и..

публикувано на 16.07.25 в 16:27

Семействата във Воден и Крайново, останали без дом при пожар, вече имат нови жилища

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом при опустошителния пожар преди една година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 г., изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и покъщнина...

публикувано на 16.07.25 в 16:20