Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

150 години от рождението на Гоце Делчев

Доц. Наум Кайчев: Очакваме нашите колеги от Скопие на уговорената съвместна среща на 25 февруари

Очевидно определени среди в Скопие мислят, че ще вкарат македонизма и в самия Европейски съюз

Снимка: община Благоевград

Днес, 4 февруари, се навършват 150 години от рождението на Гоце Делчев - идеолог и ръководител на борбите за освобождение на Македония и Одринска Тракия, и присъединяването им към майка България.

Във времена на продължаващи опити за присвояване на българската история, почти ежедневни провокации към страната ни от официалните власти в Северна Македония и пренебрегване на договора за добросъседство, ще трябва да преживеем и отказа от крехката традиция да се поклоним заедно пред паметта и святото дело на Гоце Делчев.

В Благоевград  се намира мемориалът-костница на Делчевия род и училището – наследник на Българската мъжка гимназия в Солун, чийто възпитаник е Гоце Делчев.

34 години след освобождението на България населението от Македония и Одринско остават под османското иго. И няма ден, в който да не мечтаят за свобода. И няма къща без герой, готов да даде живота си за нея. Гоце Делчев не я дочаква. Убит край село Баница, по време на подготовката на Илинденско-Преображенското въстание.

Този свиден и велик герой на България, по-късно бива предаден като значимост и идеология. Васалската политика на България след 1944 година поставя под съмнение българското самосъзнание на хората от Македония и под натска на младата Югославска федеративна република костите на Гоце Делчев са преместени в Скопие.

Малцина обаче знаят , че тленните останки на неговият баща – Никола Делчев, се намират в двора на благоевградския храм „Въведение Богородично“. След гибелта на трима от синовете му и смъртта на съпругата му Султана , бащата на Гоце Делчев заедно с петте си дъщери и единствения оцелял син Христо, поема от родния Кукуш / днес Килкис, Гърция/ по тежкия път на бежанците и се заселва в Горна Джумая.

Мемориалът-костница „Делчев род“ е проект на арх. Богдан Томалевски и скулпторът Иван Нешев и е открит през 1980 година. Забравата години след това води до сериозно компрометиране на красивите мозайки и едва през 2019 започва тяхната реставрация. Един от инициаторите за възстановяването на живата помет и обществен интерес към мемориала - костница на Делчевия род е Цоня Кръстева, председател на женското дружество на ВМРО-Благоевград. Тя е и част от амбицията 150 годишнината от рождението на Гоце Делчев да бъде отбелязана подобаващо, извън традиционното шествие и поднасяне на венци и цветя пред внушителния паметник на Гоце, на площад „Македония“ в областния център

доц. Наум Кайчев  Снимка: БГНЕС

"Ние всъщност не знаем до момента какви са били договореностите между България и РСМ на какво ниво да бъдат съвместните чествания за 150 годишнината от рождението на Гоце Делчев", коментира пред БНР доц. Наум Кайчев, член на Българо-македонската  комисия по исторически и образователни въпроси.

"Сега виждаме, че равнището е министри. Това е едно равнище, което е възстановяване на една традиция и едни акт на 4 февруари 2019 година, така че не е някаква свърхнова крачка. Но все пак едно положително събитие.

Жалкото е, че то минава в сянката на едно нежелателно говорене към възможността за общо честване на годишнината на Гоце Делчев. Всъщност това трябва да е преспективата -  виждането, че България и Северна Македония са обединени от общата почит към личността на революционера.

"Работата на съвместната ни комисия не може да се замразява за две години, за нас това е неприемливо. Очакваме нашите колеги от Скопие на уговорената отдвана съвместна среща на 25 - 26 февруари. Договорене е да имаме три заседания до средата на май.
Не е и в правомощията на колегата проф. Драги Георгиев да иска замрязаване.
Съвместната комисия е институция на Междудържавния договор за сътрудничество, добросъседство и приятелство и се регулира от съответните държавни органи в двете страни", уточни доц .Кайчев.

По думите му това е станало под натиск на определени среди от Скопие (среди и извън правителството ), които не желаят разбирателство между двете страни по историческите въпрос. И те смятат, че  този македонизъм ще остане непокътнат и в прехода към ЕС и ще влезе в самия Европейски съюз. Това е невъзможно, защото този македонизъм присвоява история и културно наследство на съседните народи", заяви доц. Кайчев.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

С указ на Тръмп: Мексиканският залив вече ще бъде наричан "Американски"

Министерството на вътрешните работи на САЩ съобщи, че Мексиканският залив отсега нататък ще бъде наричан "Американски залив" по силата на указ на президента на Щатите Доналд Тръмп, съобщи БТА. В понеделник президентът издаде изпълнителна заповед, според която водите между южното крайбрежие на САЩ и източното крайбрежие на Мексико ще бъдат..

публикувано на 25.01.25 в 14:11

Осем катастрофи на автомагистрала "Струма" между Сандански и Петрич

Осем са катастрофите, станали сутринта и преди обед на автомагистрала "Струма" между Сандански и Петрич, като някои от тях са верижни.  Трима души са пострадали, сред тях има и дете.   Няма опасност за живота на никой от пострадалите.  Причината за катастрофите е гъстата мъгла, която се образува на автомагистралата в района на Сандански. Движението..

публикувано на 25.01.25 в 14:10
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Доналд Тръмп ще бори бедността, заобиколен от най-богатите хора в света

Кажи ми кои са ти приятелите, за да ти кажа какъв си. Ако използваме тази българска поговорка за отправна точка, то можем да заключим, че встъпилият в длъжност тази седмица американски президент Доналд Тръмп е един от най-богатите и влиятелни хора в света, тъй като беше обграден на церемонията от технологични милиардери - Илон Мъск, Марк Зукърбърг, Джеф..

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Таня Величкова и Николета Атанасова

За Радиото и журналистиката - пристрастно и с любов

"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня Величкова, дългогодишен водещ на сутрешното предаване "Преди всички" на програма "Хоризонт", в деня, в който медията празнува 90 години от създаването си. " Радиото е основната част от моята..

публикувано на 25.01.25 в 13:52

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Временно изпълняваща функциите Домова книга

През далечната 2004 година всичко беше различно, освен президентът на Руската федерация и някои закони на физиката . Аз, например имах един скандален зъб, който имаше нужда от генерален ремонт - приличаше на жълтите павета в София. И зъболекарят ми през далечната 2004 ми каза: Г-н Балев, ще ти направя един евтин зъб, временен; ти..

публикувано на 25.01.25 в 13:50
Министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов проведоха среща

Боршош и Генов: Петролният разлив в Черно море няма да достигне до българските брегове

Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от Военноморското..

публикувано на 25.01.25 в 13:38

Почина албанският архиепископ Атанасий

Архиепископът на Тирана, Дуръс и цяла Албания Анастасий (Анастас Янулатос) почина днес в Атина на 95-годишна възраст след дълго боледуване, предадоха албанските медии. Той почина тази сутрин в болница в гръцката столица заради системна органна недостатъчност. В последните си дни той се лекуваше в болницата „Евангелизмос“ в Атина, където беше..

публикувано на 25.01.25 в 13:27