Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

150 години от рождението на Гоце Делчев

Доц. Наум Кайчев: Очакваме нашите колеги от Скопие на уговорената съвместна среща на 25 февруари

Очевидно определени среди в Скопие мислят, че ще вкарат македонизма и в самия Европейски съюз

Снимка: община Благоевград

Днес, 4 февруари, се навършват 150 години от рождението на Гоце Делчев - идеолог и ръководител на борбите за освобождение на Македония и Одринска Тракия, и присъединяването им към майка България.

Във времена на продължаващи опити за присвояване на българската история, почти ежедневни провокации към страната ни от официалните власти в Северна Македония и пренебрегване на договора за добросъседство, ще трябва да преживеем и отказа от крехката традиция да се поклоним заедно пред паметта и святото дело на Гоце Делчев.

В Благоевград  се намира мемориалът-костница на Делчевия род и училището – наследник на Българската мъжка гимназия в Солун, чийто възпитаник е Гоце Делчев.

34 години след освобождението на България населението от Македония и Одринско остават под османското иго. И няма ден, в който да не мечтаят за свобода. И няма къща без герой, готов да даде живота си за нея. Гоце Делчев не я дочаква. Убит край село Баница, по време на подготовката на Илинденско-Преображенското въстание.

Този свиден и велик герой на България, по-късно бива предаден като значимост и идеология. Васалската политика на България след 1944 година поставя под съмнение българското самосъзнание на хората от Македония и под натска на младата Югославска федеративна република костите на Гоце Делчев са преместени в Скопие.

Малцина обаче знаят , че тленните останки на неговият баща – Никола Делчев, се намират в двора на благоевградския храм „Въведение Богородично“. След гибелта на трима от синовете му и смъртта на съпругата му Султана , бащата на Гоце Делчев заедно с петте си дъщери и единствения оцелял син Христо, поема от родния Кукуш / днес Килкис, Гърция/ по тежкия път на бежанците и се заселва в Горна Джумая.

Мемориалът-костница „Делчев род“ е проект на арх. Богдан Томалевски и скулпторът Иван Нешев и е открит през 1980 година. Забравата години след това води до сериозно компрометиране на красивите мозайки и едва през 2019 започва тяхната реставрация. Един от инициаторите за възстановяването на живата помет и обществен интерес към мемориала - костница на Делчевия род е Цоня Кръстева, председател на женското дружество на ВМРО-Благоевград. Тя е и част от амбицията 150 годишнината от рождението на Гоце Делчев да бъде отбелязана подобаващо, извън традиционното шествие и поднасяне на венци и цветя пред внушителния паметник на Гоце, на площад „Македония“ в областния център

доц. Наум Кайчев  Снимка: БГНЕС

"Ние всъщност не знаем до момента какви са били договореностите между България и РСМ на какво ниво да бъдат съвместните чествания за 150 годишнината от рождението на Гоце Делчев", коментира пред БНР доц. Наум Кайчев, член на Българо-македонската  комисия по исторически и образователни въпроси.

"Сега виждаме, че равнището е министри. Това е едно равнище, което е възстановяване на една традиция и едни акт на 4 февруари 2019 година, така че не е някаква свърхнова крачка. Но все пак едно положително събитие.

Жалкото е, че то минава в сянката на едно нежелателно говорене към възможността за общо честване на годишнината на Гоце Делчев. Всъщност това трябва да е преспективата -  виждането, че България и Северна Македония са обединени от общата почит към личността на революционера.

"Работата на съвместната ни комисия не може да се замразява за две години, за нас това е неприемливо. Очакваме нашите колеги от Скопие на уговорената отдвана съвместна среща на 25 - 26 февруари. Договорене е да имаме три заседания до средата на май.
Не е и в правомощията на колегата проф. Драги Георгиев да иска замрязаване.
Съвместната комисия е институция на Междудържавния договор за сътрудничество, добросъседство и приятелство и се регулира от съответните държавни органи в двете страни", уточни доц .Кайчев.

По думите му това е станало под натиск на определени среди от Скопие (среди и извън правителството ), които не желаят разбирателство между двете страни по историческите въпрос. И те смятат, че  този македонизъм ще остане непокътнат и в прехода към ЕС и ще влезе в самия Европейски съюз. Това е невъзможно, защото този македонизъм присвоява история и културно наследство на съседните народи", заяви доц. Кайчев.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украйна може да подпише в петък споразумението със САЩ

Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали.  Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..

публикувано на 25.02.25 в 22:02
Илон Мъск

Над 230 000 канадци са подписали петиция за отнемане на канадското гражданство на Илон Мъск

Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..

публикувано на 25.02.25 в 21:58
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск е в критично, но стабилно състояние

В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..

публикувано на 25.02.25 в 21:54
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон заявиха, че приветстват лидерството на Тръмп в усилията за мир в Украйна

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон.  Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..

публикувано на 25.02.25 в 21:50

Приютът за безстопанствени животни в Добрич моли за дарения на хранителни продукти

Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..

публикувано на 25.02.25 в 20:51

Дамаск: Всички въоръжени групи извън армията са "забранени"

В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..

публикувано на 25.02.25 в 20:02
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Министърът на енергетиката: Нашата цел е да се превърнем в най-голямата балансираща мощност в Югоизточна Европа

Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..

публикувано на 25.02.25 в 19:54