Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Графика с добавена реалност“ можете да посетите до 8 март в Добрич

Творческият екип е съставен от Светослав Косев, Атанас Марков и Симеон Желев

Атанас Марков, Недко Недков, Светослав Косев, Симеон Желев
Снимка: Мая Щърбанова


Изложбата „Графика с добавена реалност“ е подредена от днес в Художествената галерия в Добрич. В творческия екип са Светослав Косев, Атанас Марков и Симеон Желев. Техният невероятен проект включва както класически техники на изобразителното изкуство, така и високо технологични средства. Пътят на част от тази изложба започва от София през миналата година, като тя представя най-съществените проекти на Светослав Косев и Атанас Марков. Впоследствие по повод 700 години от смъртта на италианския поет Данте Алигиери, се появяват и следващите творби, посветени на „Божествена комедия“, които са представени за първи път във Варна. Добрич е вторият град, в който проектът се представя в неговата цялост.

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“                       Снимка: Мая Щърбанова

Особеното в изложбата „Графика с добавена реалност“ е, че на напускаме зоната на двуизмерното изкуство и попадаме в тази на триизмерното пространство. Всяка от графиките има две състояния – реално, което зрителите могат да видят по стените на галерията и виртуално, което може да се наблюдава чрез специално разработено приложение за телефон или таблет. Допълнителна възможност за съпреживяване на всеки посетител дава и музиката, която също е уникална за този проект.  

Двигател на артистичната, концептуалната и визуалната част на проекта е Светослав Косев. Той разказва, че началото на тази изложба, която сега е подредена в Галерията в Добрич, започва от друга тяхна изложба в София.  

"Там представихме два досегашни проекта - първият, създаден през 2014,  вторият през 2019, които представляват интерактивни артинсталации".

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“                Снимка: Мая Щърбанова

Приложението за добавена реалност, чрез което се визуализират интерактивно проектите, е дело на Атанас Марков. 

"Аз използвам софтуери, които са близо до компютърни игри. С това, което програмистите правят компютърни игри, ние правим изкуство". 

Калиграфията в творбите, посветени на цикъла „Божествена комедия“ на Данте Алигиери, са дело на Симеон Желев.

"Както виждате повечето от книгите тук са правени на подобен принцип. Всяка една книга макар и нарязана на един и същи  принцип - външността и корицата ѝ е различна и също така всяка една кутия за книга е специфично направена по начин, който да допълва идеята на произведението".

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“  Снимка: Мая Щърбанова

Авторите продължават с работата си върху следващите си творби, посветени на „Божествена комедия“, като тепърва предстоят изложби и в други градове в страната и чужбина. Изложбата „Графика с добавена реалност“ в Художествената галерия в Добрич може да бъде посетена до 8 март.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37