Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Графика с добавена реалност“ можете да посетите до 8 март в Добрич

Творческият екип е съставен от Светослав Косев, Атанас Марков и Симеон Желев

Атанас Марков, Недко Недков, Светослав Косев, Симеон Желев
Снимка: Мая Щърбанова


Изложбата „Графика с добавена реалност“ е подредена от днес в Художествената галерия в Добрич. В творческия екип са Светослав Косев, Атанас Марков и Симеон Желев. Техният невероятен проект включва както класически техники на изобразителното изкуство, така и високо технологични средства. Пътят на част от тази изложба започва от София през миналата година, като тя представя най-съществените проекти на Светослав Косев и Атанас Марков. Впоследствие по повод 700 години от смъртта на италианския поет Данте Алигиери, се появяват и следващите творби, посветени на „Божествена комедия“, които са представени за първи път във Варна. Добрич е вторият град, в който проектът се представя в неговата цялост.

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“                       Снимка: Мая Щърбанова

Особеното в изложбата „Графика с добавена реалност“ е, че на напускаме зоната на двуизмерното изкуство и попадаме в тази на триизмерното пространство. Всяка от графиките има две състояния – реално, което зрителите могат да видят по стените на галерията и виртуално, което може да се наблюдава чрез специално разработено приложение за телефон или таблет. Допълнителна възможност за съпреживяване на всеки посетител дава и музиката, която също е уникална за този проект.  

Двигател на артистичната, концептуалната и визуалната част на проекта е Светослав Косев. Той разказва, че началото на тази изложба, която сега е подредена в Галерията в Добрич, започва от друга тяхна изложба в София.  

"Там представихме два досегашни проекта - първият, създаден през 2014,  вторият през 2019, които представляват интерактивни артинсталации".

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“                Снимка: Мая Щърбанова

Приложението за добавена реалност, чрез което се визуализират интерактивно проектите, е дело на Атанас Марков. 

"Аз използвам софтуери, които са близо до компютърни игри. С това, което програмистите правят компютърни игри, ние правим изкуство". 

Калиграфията в творбите, посветени на цикъла „Божествена комедия“ на Данте Алигиери, са дело на Симеон Желев.

"Както виждате повечето от книгите тук са правени на подобен принцип. Всяка една книга макар и нарязана на един и същи  принцип - външността и корицата ѝ е различна и също така всяка една кутия за книга е специфично направена по начин, който да допълва идеята на произведението".

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“  Снимка: Мая Щърбанова

Авторите продължават с работата си върху следващите си творби, посветени на „Божествена комедия“, като тепърва предстоят изложби и в други градове в страната и чужбина. Изложбата „Графика с добавена реалност“ в Художествената галерия в Добрич може да бъде посетена до 8 март.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16