Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Графика с добавена реалност“ можете да посетите до 8 март в Добрич

Творческият екип е съставен от Светослав Косев, Атанас Марков и Симеон Желев

Атанас Марков, Недко Недков, Светослав Косев, Симеон Желев
Снимка: Мая Щърбанова


Изложбата „Графика с добавена реалност“ е подредена от днес в Художествената галерия в Добрич. В творческия екип са Светослав Косев, Атанас Марков и Симеон Желев. Техният невероятен проект включва както класически техники на изобразителното изкуство, така и високо технологични средства. Пътят на част от тази изложба започва от София през миналата година, като тя представя най-съществените проекти на Светослав Косев и Атанас Марков. Впоследствие по повод 700 години от смъртта на италианския поет Данте Алигиери, се появяват и следващите творби, посветени на „Божествена комедия“, които са представени за първи път във Варна. Добрич е вторият град, в който проектът се представя в неговата цялост.

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“                       Снимка: Мая Щърбанова

Особеното в изложбата „Графика с добавена реалност“ е, че на напускаме зоната на двуизмерното изкуство и попадаме в тази на триизмерното пространство. Всяка от графиките има две състояния – реално, което зрителите могат да видят по стените на галерията и виртуално, което може да се наблюдава чрез специално разработено приложение за телефон или таблет. Допълнителна възможност за съпреживяване на всеки посетител дава и музиката, която също е уникална за този проект.  

Двигател на артистичната, концептуалната и визуалната част на проекта е Светослав Косев. Той разказва, че началото на тази изложба, която сега е подредена в Галерията в Добрич, започва от друга тяхна изложба в София.  

"Там представихме два досегашни проекта - първият, създаден през 2014,  вторият през 2019, които представляват интерактивни артинсталации".

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“                Снимка: Мая Щърбанова

Приложението за добавена реалност, чрез което се визуализират интерактивно проектите, е дело на Атанас Марков. 

"Аз използвам софтуери, които са близо до компютърни игри. С това, което програмистите правят компютърни игри, ние правим изкуство". 

Калиграфията в творбите, посветени на цикъла „Божествена комедия“ на Данте Алигиери, са дело на Симеон Желев.

"Както виждате повечето от книгите тук са правени на подобен принцип. Всяка една книга макар и нарязана на един и същи  принцип - външността и корицата ѝ е различна и също така всяка една кутия за книга е специфично направена по начин, който да допълва идеята на произведението".

Произведение от изложбата „Графика с добавена реалност“  Снимка: Мая Щърбанова

Авторите продължават с работата си върху следващите си творби, посветени на „Божествена комедия“, като тепърва предстоят изложби и в други градове в страната и чужбина. Изложбата „Графика с добавена реалност“ в Художествената галерия в Добрич може да бъде посетена до 8 март.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53