Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Общинския приют в Добрич са осиновени 121 кучета през 2021 година

НПО и доброволци помагат за намирането на дом на изоставени кучета

Снимка: Мая Щърбанова

Грижата към бездомните животни през последните години все повече се засилва. Редица неправителствени организации, доброволци и любители на четириногите ни приятели подпомагат дейността и на общините в опит да се осигурят здравни грижи, подслон, дом, храна и любов за животните. Тази тенденция се забелязва и в Добрич, където през миналата година от Общинския приют са били осиновени рекордните 121 кучета. Капацитетът на приюта е за 104 кучета, като в момента обитателите там са 90. В приюта се водят онези животни, за които има подаден сигнал, че са в лошо здравословно състояние или пък са проявили агресия към хора. Всяко животно преминава през вътрешно и външно обезпаразитяване, обстоен преглед, ваксинация и кастриране и ако се прецени, че то не би оцеляло на улицата, се оставя на грижите на служителите в приюта, останалите се връщат там, откъдето са били взети.

Снимка: Мая Щърбанова
Невероятна помощ и съдействие за цялостната дейност на Общинския приют за кучета в Добрич оказват неправителствени организации и доброволци и благодарение на общия им труд, осиновяванията и добрите грижи за животните са факт.

"Миналата година са осиновени 120 животни, 121 мисля, че бяха точно. Предната година мисля, че бяха 40, така че се вижда, че съвместната работа и съвместните действия носят добър резултат. Доброволците се ангажират с търсене на домове на животните. Освен това оказват помощ в лечението на животните, тъй като нашия бюджет специално за лечение, лекарства, за медикаменти е доста оскъден", каза за БНР д-р Михаела Тосева. 

Тя допълни, че често намират изоставени кучета в района на приюта:

"Оставяли са пред вратата. Връзват ги на оградата, носят ги в чували, доста често се случва. Имаме много изоставени животни.  Половината от тези, които са настанени в приюта са изоставени, другата половина са заловени по сигнали".  

Снимка: Мая Щърбанова
Росица Радева попада случайно в приюта в края на 2020 година и оттогава идва тук като доброволец, който да се грижи за настанените кучета, както и да търси техен постоянен дом.

"По сигнал една приятелка ми се обади, че прибрали едно куче, което е социално, дойдохме да го видим. Тосева каза, че няма нищо против да му намерим дом. Ние се обърнахме към организацията, защото в България повече ги взимат за синджир, а ние искаме да лежат по диваните. Затова се обърнахме към организацията, тя е немска организация, помага ни да намираме домове".
 
Десислава Георгиева, също доброволец в приюта, споделя, че общуването с животните за нея е много по-приятно, отколкото с хората и се чувства щастлива, когато помага на кучетата.

"Комуникацията ми с тях върви перфектно, за разлика от комуникацията ми с хората".

Илияна Ташева                           Снимка: Мая Щърбанова
Вече седем години Илияна Ташева всяка седмица е в приюта. По думите ѝ през последната година тя има все повече причини да бъде по-скоро оптимист по отношение на промяната в мисленето на хората и готовността им да бъдат съпричастни към безстопанствените животни.  

"Основното, което е в приюта, когато съм там, това е помагане в почистването, социализация, разходка на кучета, търсене на дарители".

Въпреки че сградата на Общинския приют е много стара и трудна за поддържане, засега няма възможност той да бъде преместен, но в новия бюджет ще бъдат заложени повече средства за животните, споделя директорът на приюта Християн Христов.

"Много голяма част от сградата ще бъде обновена, говоря за подовите настилки и за покривната конструкция, която цялата трябва да се демонтира и да се монтира нова с термопанели".

За съжаление, по-големият процент от осиновените животни намират своя постоянен дом в чужбина, докато българите все още сме по-скоро пасивни в това отношение и предпочитаме кученца, които се продават в зоомагазините и са породисти. А дали има разлика в любовта, с която домашните ни любимци ни даряват от това дали са породисти или не, отговорът е ясен - не, защото само те могат да обичат и да се отблагодаряват по своя си неподправен и толкова мил начин.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

В Павликени заработи общински приют за 100 бездомни кучета. Той ще приема потенциални осиновители и доброволци, които ще помагат за обгрижването и разхождането на животните.

Общински приют за безстопанствени кучета в Павликени е най-големият в област Велико Търново. Капацитетът е за 100 животни, за които са изградени 20 навеса, всеки от тях е оборудван с единични колибки, групирани в три двора. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40