Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Общинския приют в Добрич са осиновени 121 кучета през 2021 година

НПО и доброволци помагат за намирането на дом на изоставени кучета

Снимка: Мая Щърбанова

Грижата към бездомните животни през последните години все повече се засилва. Редица неправителствени организации, доброволци и любители на четириногите ни приятели подпомагат дейността и на общините в опит да се осигурят здравни грижи, подслон, дом, храна и любов за животните. Тази тенденция се забелязва и в Добрич, където през миналата година от Общинския приют са били осиновени рекордните 121 кучета. Капацитетът на приюта е за 104 кучета, като в момента обитателите там са 90. В приюта се водят онези животни, за които има подаден сигнал, че са в лошо здравословно състояние или пък са проявили агресия към хора. Всяко животно преминава през вътрешно и външно обезпаразитяване, обстоен преглед, ваксинация и кастриране и ако се прецени, че то не би оцеляло на улицата, се оставя на грижите на служителите в приюта, останалите се връщат там, откъдето са били взети.

Снимка: Мая Щърбанова
Невероятна помощ и съдействие за цялостната дейност на Общинския приют за кучета в Добрич оказват неправителствени организации и доброволци и благодарение на общия им труд, осиновяванията и добрите грижи за животните са факт.

"Миналата година са осиновени 120 животни, 121 мисля, че бяха точно. Предната година мисля, че бяха 40, така че се вижда, че съвместната работа и съвместните действия носят добър резултат. Доброволците се ангажират с търсене на домове на животните. Освен това оказват помощ в лечението на животните, тъй като нашия бюджет специално за лечение, лекарства, за медикаменти е доста оскъден", каза за БНР д-р Михаела Тосева. 

Тя допълни, че често намират изоставени кучета в района на приюта:

"Оставяли са пред вратата. Връзват ги на оградата, носят ги в чували, доста често се случва. Имаме много изоставени животни.  Половината от тези, които са настанени в приюта са изоставени, другата половина са заловени по сигнали".  

Снимка: Мая Щърбанова
Росица Радева попада случайно в приюта в края на 2020 година и оттогава идва тук като доброволец, който да се грижи за настанените кучета, както и да търси техен постоянен дом.

"По сигнал една приятелка ми се обади, че прибрали едно куче, което е социално, дойдохме да го видим. Тосева каза, че няма нищо против да му намерим дом. Ние се обърнахме към организацията, защото в България повече ги взимат за синджир, а ние искаме да лежат по диваните. Затова се обърнахме към организацията, тя е немска организация, помага ни да намираме домове".
 
Десислава Георгиева, също доброволец в приюта, споделя, че общуването с животните за нея е много по-приятно, отколкото с хората и се чувства щастлива, когато помага на кучетата.

"Комуникацията ми с тях върви перфектно, за разлика от комуникацията ми с хората".

Илияна Ташева                           Снимка: Мая Щърбанова
Вече седем години Илияна Ташева всяка седмица е в приюта. По думите ѝ през последната година тя има все повече причини да бъде по-скоро оптимист по отношение на промяната в мисленето на хората и готовността им да бъдат съпричастни към безстопанствените животни.  

"Основното, което е в приюта, когато съм там, това е помагане в почистването, социализация, разходка на кучета, търсене на дарители".

Въпреки че сградата на Общинския приют е много стара и трудна за поддържане, засега няма възможност той да бъде преместен, но в новия бюджет ще бъдат заложени повече средства за животните, споделя директорът на приюта Християн Христов.

"Много голяма част от сградата ще бъде обновена, говоря за подовите настилки и за покривната конструкция, която цялата трябва да се демонтира и да се монтира нова с термопанели".

За съжаление, по-големият процент от осиновените животни намират своя постоянен дом в чужбина, докато българите все още сме по-скоро пасивни в това отношение и предпочитаме кученца, които се продават в зоомагазините и са породисти. А дали има разлика в любовта, с която домашните ни любимци ни даряват от това дали са породисти или не, отговорът е ясен - не, защото само те могат да обичат и да се отблагодаряват по своя си неподправен и толкова мил начин.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

В Павликени заработи общински приют за 100 бездомни кучета. Той ще приема потенциални осиновители и доброволци, които ще помагат за обгрижването и разхождането на животните.

Общински приют за безстопанствени кучета в Павликени е най-големият в област Велико Търново. Капацитетът е за 100 животни, за които са изградени 20 навеса, всеки от тях е оборудван с единични колибки, групирани в три двора. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01