„Какво се цели? Промяна в нормативната уредба, за да може „Булгаргаз“ да бъде само обществен доставчик и всички количества най-евтин газ да отиват на регулирания пазар, където са топлофикационни и газоразпределителни дружества. А скъпият газ евентуално да бъде продаван на бизнеса. По този начин ще се даде възможност на тези компании, на тези търговци, които не могат да бъдат конкурентни на „Булгаргаз“, да влязат ударно на пазара и да завладеят пазара. И всъщност индустрията ще заплаща цените, които в момента са валидни в Европа, които са 30-40% по-високи от цените на „Булгаргаз“. Ето това е цялата работа.“
„Има съмнения, че ще се намърдат и други търговци, които отдавна имат апетит към българския пазар“, посочи Павлов, визирайки изтичането на „временното споразумение за смяна на точка на доставка, временната договореност за доставка на определени количества на гръцката мрежа, същевременно изтича и руският договор“.
Относно изтичането на договора с „Газпром“ бившият директор на дружеството коментира още, че държавата трябва да определи каква ще бъде енергийната политика по отношение на газовите доставки.
Преговорите с „Газпром“ трябва да приключат най-късно до края на май, уточни той.
„Това са изключително тежки преговори, много са консервативни в преговорите. Същото се отнася и за азерите.“
„Булгаргаз“ не е вземал грешни решения, категоричен е Николай Павлов. Според него дружеството не е отказвало никакви доставки за сметка на руски газ и това трябва да е ясно на цялото българско общество.
Информацията по преговорния процес е налична в БЕХ, в Министерство на енергетиката, в Министерския съвет, допълни той.
„На политическо ниво имаха цялото време на света между май и сега да договорят по-големи количества“, отбеляза Павлов в предаването „Неделя 150“.
Относно IGB връзката между България и Гърция Николай Павлов подчерта, че се спуска димна завеса, прикрива се провала и „цялата помия се хвърля върху „Булгаргаз“.
В продължение на месеци на обществото се внушават лъжи относно „Булгаргаз“, категоричен е досегашният изпълнителен директор. По думите му с внушения и манипулации министри се надяват да накарат хората да повярват в тези лъжи.
Поредната лъжа според него е, че новият съвет на директорите е пуснал заявлението за новата цена за намаление на цената с 18%. В България като зависима от външни фактори страна такива решения не могат да се вземат, каза Павлов.
„Новото ръководство е публикувало съобщение, че е намерило компанията без съдържание. Какво означава това? Това категорично не отговаря на истината. „Булгаргаз“ не е фабрика за насекоми. В „Булгаргаз“ остават на работа 44 експерта, които са квалифицирани и са в курса на нещата“, коментира Николай Павлов след обвиненията от страна на управляващите, че заедно с него от дружеството се оттеглят други експерти и го оголват.
„Булгаргаз“ е в отлично финансово състояние, оставяме компанията с добри договори, повтори отново Николай Павлов.
Мораториумът навреди на топлофикационните дружества, на тях са им замразени цените на парното, а купуват по пазарни цени от „Булгаргаз“. Това отваря при тях ликвидна дупка. Вече трети месец няма абсолютно никакви компенсации, поясни Павлов.
„Булгаргаз“ няма нито един лев просрочено задължение. Всичко е изплатено до последната стотинка“, увери бившият директор на дружеството.
„Цялата документация, цялата информация се намира в деловодната система, каквато ние я изградихме“, заяви още Николай Павлов. По думите му през 2015 г. деловодството е било „на тетрадка“.
Павлов определи като много положителна новина това, че „вече има проглеждане в министерството как се ценообразува, как се правят заявки, какво влиза в микса“.
„Поздравления, нека така да продължава – да чете, да се образова и много бързо ще разбере газовия бизнес.“
Николай Павлов е призован за разпит в прокуратурата утре по досъдебно производство.
„Нямам представа за какво ме викат на разпит.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..