„Какво се цели? Промяна в нормативната уредба, за да може „Булгаргаз“ да бъде само обществен доставчик и всички количества най-евтин газ да отиват на регулирания пазар, където са топлофикационни и газоразпределителни дружества. А скъпият газ евентуално да бъде продаван на бизнеса. По този начин ще се даде възможност на тези компании, на тези търговци, които не могат да бъдат конкурентни на „Булгаргаз“, да влязат ударно на пазара и да завладеят пазара. И всъщност индустрията ще заплаща цените, които в момента са валидни в Европа, които са 30-40% по-високи от цените на „Булгаргаз“. Ето това е цялата работа.“
„Има съмнения, че ще се намърдат и други търговци, които отдавна имат апетит към българския пазар“, посочи Павлов, визирайки изтичането на „временното споразумение за смяна на точка на доставка, временната договореност за доставка на определени количества на гръцката мрежа, същевременно изтича и руският договор“.
Относно изтичането на договора с „Газпром“ бившият директор на дружеството коментира още, че държавата трябва да определи каква ще бъде енергийната политика по отношение на газовите доставки.
Преговорите с „Газпром“ трябва да приключат най-късно до края на май, уточни той.
„Това са изключително тежки преговори, много са консервативни в преговорите. Същото се отнася и за азерите.“
„Булгаргаз“ не е вземал грешни решения, категоричен е Николай Павлов. Според него дружеството не е отказвало никакви доставки за сметка на руски газ и това трябва да е ясно на цялото българско общество.
Информацията по преговорния процес е налична в БЕХ, в Министерство на енергетиката, в Министерския съвет, допълни той.
„На политическо ниво имаха цялото време на света между май и сега да договорят по-големи количества“, отбеляза Павлов в предаването „Неделя 150“.
Относно IGB връзката между България и Гърция Николай Павлов подчерта, че се спуска димна завеса, прикрива се провала и „цялата помия се хвърля върху „Булгаргаз“.
В продължение на месеци на обществото се внушават лъжи относно „Булгаргаз“, категоричен е досегашният изпълнителен директор. По думите му с внушения и манипулации министри се надяват да накарат хората да повярват в тези лъжи.
Поредната лъжа според него е, че новият съвет на директорите е пуснал заявлението за новата цена за намаление на цената с 18%. В България като зависима от външни фактори страна такива решения не могат да се вземат, каза Павлов.
„Новото ръководство е публикувало съобщение, че е намерило компанията без съдържание. Какво означава това? Това категорично не отговаря на истината. „Булгаргаз“ не е фабрика за насекоми. В „Булгаргаз“ остават на работа 44 експерта, които са квалифицирани и са в курса на нещата“, коментира Николай Павлов след обвиненията от страна на управляващите, че заедно с него от дружеството се оттеглят други експерти и го оголват.
„Булгаргаз“ е в отлично финансово състояние, оставяме компанията с добри договори, повтори отново Николай Павлов.
Мораториумът навреди на топлофикационните дружества, на тях са им замразени цените на парното, а купуват по пазарни цени от „Булгаргаз“. Това отваря при тях ликвидна дупка. Вече трети месец няма абсолютно никакви компенсации, поясни Павлов.
„Булгаргаз“ няма нито един лев просрочено задължение. Всичко е изплатено до последната стотинка“, увери бившият директор на дружеството.
„Цялата документация, цялата информация се намира в деловодната система, каквато ние я изградихме“, заяви още Николай Павлов. По думите му през 2015 г. деловодството е било „на тетрадка“.
Павлов определи като много положителна новина това, че „вече има проглеждане в министерството как се ценообразува, как се правят заявки, какво влиза в микса“.
„Поздравления, нека така да продължава – да чете, да се образова и много бързо ще разбере газовия бизнес.“
Николай Павлов е призован за разпит в прокуратурата утре по досъдебно производство.
„Нямам представа за какво ме викат на разпит.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..