Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Любен Тотев: Едно механично сливане на университети няма да е полезно за никого

Сливането на държавните университети - за и против

Даниел Парушев: По-скоро такова обединение на вузове няма да има

Министерство на образованието и науката
Снимка: БГНЕС

Сливането на държавни университети е стъпка, която беше обявена като предстояща от министъра на образованието и науката Николай Денков и предизвика реакции сред студенти и преподаватели.

"Първо ще влезем в противоречие със Закона за висшето образование. В него е описано, че волеизявлението за сливането може да става по желание на колективите, а тук усещам, че се подготвя нещо друго, смятам, че това няма да бъде правилно", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Любен Тотев, бивш председател на Съвета на ректорите на висшите училища в България /два мандата/, бивш ректор на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски".

"Кое налага да остават от 38 на 16 университета - така, както чета по медиите, че иска акад. Денков. Защо се иска?

По мое мнение, нещо, което работи, не трябва да се пипа. Последните години висшето образование, има порядки и ред, всеки университет има вече десетки години традиции.

Едно механично сливане на университети няма да е полезно за никого. И не се казва какво точно и как се сливат? Чак на 22 февруари ще има Съвет на ректорите - навремето ние свиквахме извънредни съвети в рамките на няколко дни и се успокояваше обстановката", каза още проф.Тотев.

По думите му университе са достатъчни за България като брой на базата на броя на населението. Но все пак е необходимо широко обществено обсъждане по темата, смята проф. Тотев.
Даниел Парушев
"Според мен по-скоро такова обединение няма да има, макар че, има такава тема в публичното простраство, но това не е потвърдено от министъра на образованието", заяви пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

"Акад. Денков е много сериозен човек и ако има такава идея - от 32 университе да останат 16 - това е много важна тема, която не може да се прокара без обсъждане. Дори ако се стигне до такова решение, то трябва да мине през обсъждане и в Народното събрание за всеки един университет. Не мога  да си представя как депутатите от различните региони ще искат такова обединение...

На 22 февруари ще трябва да чуем Съвета на ректорите,  но ние на 19 февруари също имаме общо събрание на студентските съвети. Това, което сега обсъждаме с колегите, те са по-скоро против, именно да не се загуби тази амтономност

Но първо трябва да види идеята на министъра на образованието. Иначе в страгетията е залегнало обединение, но там са посочени три варианта:

- общи програми между висшите училища, когато студентът получава диплома от повече от един ВУЗ

- европейски мрежи

- алианси и конфедерации, консоруциуми или други по-трайни обединения с цел споделяне на ресурси на университети, които са в един район

Онлайн образованието ни досега, ако продължим така, това ще е пагубно за нас. Почти 80 на сто то ВУЗ-вете продължават да са в онлайн среда - ако така завършим и така учебната година, плодовете на тона ще се берат след години.

Това е пагубно за нас и ние настояваме да отпадне незабавно", заяви категорично Парушев.

"Никъде в света не е така, и ще ви кажа защо . Защото според мен,  образованието не е национален приоритет - защото тук приоритет са заведенията, туризма, дискотеките, баровете, но висшето образование на стои на дневен ред. Министър Денков знае нашето мнение, но МЗ със своя заповед казва, че висшите училища преустановяват своите занятия, ако имат само зелен сертификат.

Но как при над 10 000 студенти ще е приложим зелен сертификат? Около 30 на сто са ваксинираните студенти, да нисък е процентът, най-изрядни са в Медицинския университет.

Големият проблем са преподавателите - те казват, че няма да се върнат присъствено, докато не отмине пандемията, защото се страхуват от заразата", каза още Парушев.

По думите му потърпевщи са инженерните специалности, по изкуствата, строителните висши училища.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17