Вълна от недоволство заради изложба с репродукции на Владимир Димитров - Майстора избухна в последните дни. В експозицията, която предстои да се открие на 8 март, трансмодели позират както момичетата от картините на големия български художник. Проектът е финансиран от Национален фонд „Култура“, а автор на проекта е художникът Михаил Вучков.
Новината за реализацията на изложбата „Другите българки“ предизвика политици да искат експозицията да бъде отменена, а министърът на културата да си подаде оставката.
Изложбата представя личните истории на група транссексуални модели в България, които позират, облечени в носии, също както мадоните на Майстора.
Художникът Михаил Вучков казва, че търсения ефект не е бил самоцел, а резултат от проучване и е бил наясно, че ще предизвика скандал. Той признава, че започва работа по този проект още през 2010 година. Желанието му фотографските възстановки да въздействат на зрителя като картини, а не като снимки. Това е причината той да създаде иновативно изразно средство, като всеки заснет кадър бива планово разслоен върху плексигласови листове, подредени в дълбочина, създавайки усещане за триизмерност на образа и осветени с индивидуална осветителна LED система, която се управлява чрез хардуер и софтуер, специално създадени за нуждите на проекта.
Фактът, че изложбата ще предизвика полемика не притеснява Вучков, защото той е убеден, че това е идеята на изкуството – да размества застинали пластове.
Национален фонд „Култура“ спонсорира изложбата „Другите българки“ с 10 хиляди лева. Проектът е спечелен през 2020-а, но заради пандемията реализацията му миналата година е била невъзможна и той е отложен чрез анекс в договора с фонд „Култура“ с 1 година. Повече такива отлагания са невъзможни и на 8 март трябва да видим експозицията. А с какво проектът е впечатлил оценяващите го – разказва Симеон Василев, който е председател на експертната комисия, която е дала зелена светлина на национален фонд „Култура“ да финансира изложбата:
„Очаквахме такъв отзвук. В последните години темите за ЛГБТ общността наелектризират обществото и изместват фокуса върху наболели проблеми. Изложбата е единствената в тази сесия на социално ангажирани изкуства, която работи с тази маргинализирана общност. Проектът отговаря на приоритетите на програмата. Скандалът е налице и той не е приятен. Тук фокусът е върху каузата, върху социалния проблем, върху обществената дискусия“.
Изложбата „Другите българки“ ще бъде представена на 8 март от 19:00 часа в пространството за културни събития „The Steps“.
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..