Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Димитров: Най-големите руски газови находища ще останат ресурсна база само за Европа

България трябва да си направи много добре сметката колко газ очаква да потребява в следващите 10 години

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не е реалистично газът от Европа да се пренасочи към Китай. Категорично Европа ще остане основният пазар на „Газпром“, който носи основната част от нейните приходи и главната причина за това е географията. Това каза в интервю за БНР Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.

Заблуждение е, че износът за Европа може да бъде пренасочен към Китай. Газопроводите в тези две посоки тръгват от различни точки, поясни Димитров.

„Между тези ресурсни бази – за европейските газопроводи и за китайския газопровод, има поне 2 500 километра, между тях няма никаква тръбопроводна връзка.“

„Сигурно е, че най-големите руски находища ще си останат ресурсна база само за Европа“, подчерта той.

Няма нито един източник, който да е със същия мащаб и обем на доставки като „Газпром“. Несъмнено „Газпром“ ще продължи да бъде основният доставчик за Европа, коментира Пламен Димитров в предаването „Преди всички“.

По думите му резерви могат да се търсят в Катар, в Каспийския регион, евентуално Азербайджан да увеличи с малко своя износ за Европа и някаква вероятност туркменистанският газ да тръгне към Европа.

Само частично може да има заместване на газа, който идва от Русия, уточни експертът, като съпостави количествата газ, доставени за миналата година от Русия за Турция и Европа с газа от Азербайджан, който идва по южния газов коридор на ЕС.

Много малко вероятно е да има война между Русия и Украйна. Въпросът е какво ще стане със „Северен поток 2“, ако няма война. И в този случай той няма да заработи скоро. Най-рано в края на лятото, по-реалистично през есента евентуално“, посочи още в анализа си Пламен Димитров. 

„Има голямо заблуждение, че американското правителство и президентът могат да преместват газовите потоци и да им дават посока – газовите потоци, които излизат от Америка. Става въпрос за частен бизнес на частни компании, които продават там, където е най-висока цената. Видяхме, че американският износ се насочва към Източна Азия, защото там традиционно са най-високи цените на втечнения газ, а в един момент, когато експлодираха цените в Европа и станаха по-високи от азиатските, тези танкери просто се обърнаха и тръгнаха към Европа“, допълни Димитров.

България трябва да си направи много добре сметката колко газ очаква да потребява в следващите 10 години, дали ще има голяма газова централа на мястото на въглищните централи „Марица изток“, отбеляза Димитров, коментирайки предстоящите преговори на страната ни за нов договор с руския газов гигант.

„Защото България ще трябва да се задължи да купи определен обем газ и дори да не го купи, трябва да го плати.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32