Казусът със завода на бизнесмена Румен Гайтански за 420 милиона евро до павликенското село Върбовка, където по проект ще се изгарят 430 хиляди тона годишно модифицирано гориво от битови отпадъци, придоби нов развой. Случи се прецедент в екологичната практика, защото директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново върна за повторно разграждане доклада за оценка на въздействието върху околната среда на бъдещия завод. Срещу проекта има силно гражданско недоволство в Павликенско.
Новата директорка на РИОСВ-Велико Търново Мая Радева изисква Експертният екологичен съвет повторно да разгледа Доклада за оценка въздействието върху околната среда на бъдещия завод на Румен Гайтански до павликенското село Върбовка, където на ден ще се изгарят по 1160 тона RDF гориво от битови отпадъци при производството на каменна вата от кариерата, върху която фирма „Петрургия“ на Румен Гайтански има 35-годишен договор за концесия, който е влязъл в сила от 2013 година.
„Решението е прецедент, защото такъв развой не е предвиден в действащото екологично законодателство“, заяви в неофициален разговор директорката на РИОСВ Мая Радева и посочи, че е трудно е да се предвиди по-нататъшния развой на събитията.
Радева мотивира решението си с депозираните особени мнения на двама от членовете на Експертния екологичен съвет, изтъкнати са процесуални пропуски и непълноти по различни компоненти на околната среда.
Районът е с проблеми във водоснабдяването. Има сериозни неясноти в намеренията на инвеститора за завода, коментира хидробиологът Пенчо Пандъков, член на Експертния екологичен съвет:
„Инвеститорът каза, че се отказва от всякакви сондажи и каптажи като източник на вода, което е на практика промяна по същество в самия му инвестиционен проект, което не е допустимо на този етап от оценката за въздействие върху околната среда. Той заяви, че ще ползва водоноски, а нуждите му за вода са колкото на двадесетхиляден град. Това предимство, което беше дадено на инвеститора с процедурни хватки и с това, че самото общество не знаеше за намеренията му, всъщност сега вече това предимство е анулирано“.
Оказа се, че бъдещият завод за производство на каменна вата с изгаряне на огромни количества отпадъци попада в територията на антична крепост с площ от близо 170 декара. Няма нужните документи и разрешения от Министерството на културата и Националния институт за недвижимото културно наследство, които трябва да се произнесат дали са нужни спасителни археологически проучвания преди да бъде използвана кариерата със суровина за завода и допустимо ли е инвестиционното намерение, обясни археологът от Регионалния исторически музей във Велико Търново Калин Чакъров, член на Експертния екологичен съвет. Вече е унищожена част от крепостта, посочи Чакъров:
„Установихме един голям изкоп, който попада в границата на обекта. В последствие разбрахме, че това е тестов взрив, от който са взели материал да изследват свойствата на базалта. Поради тази причина е нарушена и част от целостта на обекта“.
Проектът на Румен Гайтански за завода за каменна вата с централата за изгаряне на модифицирано гориво от битови отпадъци край село Върбовка предизвика сериозно недоволство и притеснения в Павликенско. Проведоха се два протеста за по-малко от месец. Връщането на доклада по ОВОС е малка победа, коментира Мартин Маринов от инициативния комитет на протестите:
„Това е една стъпка в правилната посока. Надяваме се експертите да са обективни при новия директор на РИОСВ и да вземат правилната страна за защита на гражданите“.
На първия Експертен екологичен съвет на 31 януари двамата представители на Община Павликени дадоха подкрепата си за завода, въпреки приетата декларация от Общинския съвет срещу завода. За това местните хора подготвят нов протест. Започва протестна подписка, поясни д-р Ивелин Иванов от гражданското сдружение „За Павликени“:
„Подписка против инвестиционното намерение. Да се чуят хората от общината и не само от нашата община, а и от други общини, тъй като ще бъдат засегнати и съседни области. Така че ще се разгърнем да съберем колкото се може повече подписи и да докажем, че има повече недоволни хора срещу това намерение. Жива екокатастрофа ще бъде според мен“.
Тодор Тодоров, представител на инвеститора в Експертния екологичен съвет, не беше открит за коментар по новия развой на събитията около бъдещия завод.
Според екологичното законодателство у нас няма яснота кога ще е следващото заседание на Експертния екологичен съвет, може би след месец, но до тогава инвеститорът трябва да се запознае със становищата и при необходимост да коригира или допълни доклада по ОВОС.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Десетки граждани се събраха в центъра на Варна на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на исканията за ефективен контрол и ефективни присъди за нарушителите. Хората искат ефективни присъди за шохьорите, причинили смърт на пътя, повече контрол от страна на "Пътна полиция", както и от Агенция "Пътна инфраструктура", където според тях,..
Десетки хиляди души протестираха в Съединените щати и в Европа против политиките на президента Доналд Тръмп, като според някои оценки, това са най-големите демонстрации от началото на втория му мандат в Белия дом. Демонтрации под надслов "Долу ръцете!" се проведоха във Вашингтон, Ню Йорк, Чикаго и още градове. Влязоха в сила новите..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички кадрови решения ще се вземат с консенсус и ще имаме представители в тези позиции, все още това не е изпълнено . И това е нашето изискване към трите участника в управляващата коалицията. Това..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий. Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека “Св.Св. Кирил и Методий” бяха открити две изложби, посветени на..
Сняг вали на "Петрохан". Шофьорите да преминават прохода с автомобили подготвени за зимни условия, съветват от Областно пътно управление - Монтана. Снежна покривка се е образувала на прохода тази нощ. Машини почистват и опесъчават пътя. От ОПУ-Монтана напомнят на шофьорите, ако преминават пред "Петрохан" това да става със зимни гуми...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..