Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прецедент в екологичната практика е решението на РИОСВ за завода на Румен Гайтански

Снимка: Здравка Маслянкова

Казусът със завода на бизнесмена Румен Гайтански за 420 милиона евро до павликенското село Върбовка, където по проект ще се изгарят 430 хиляди тона годишно модифицирано гориво от битови отпадъци, придоби нов развой. Случи се прецедент в екологичната практика, защото директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново върна за повторно разграждане доклада за оценка на въздействието върху околната среда на бъдещия завод. Срещу проекта има силно гражданско недоволство в Павликенско.  

Новата директорка на РИОСВ-Велико Търново Мая Радева изисква Експертният екологичен съвет повторно да разгледа Доклада за оценка въздействието върху околната среда на бъдещия завод на Румен Гайтански до павликенското село Върбовка, където на ден ще се изгарят по 1160 тона RDF гориво от битови отпадъци при производството на каменна вата от кариерата, върху която фирма „Петрургия“ на Румен Гайтански има 35-годишен договор за концесия, който е влязъл в сила от 2013 година. 

„Решението е прецедент, защото такъв развой не е предвиден в действащото екологично законодателство“, заяви в неофициален разговор директорката на РИОСВ Мая Радева и посочи, че е трудно е да се предвиди по-нататъшния развой на събитията. 

Радева мотивира решението си с депозираните особени мнения на двама от членовете на Експертния екологичен съвет, изтъкнати са процесуални пропуски и непълноти по различни компоненти на околната среда.  

Районът е с проблеми във водоснабдяването. Има сериозни неясноти в намеренията на инвеститора за завода, коментира хидробиологът Пенчо Пандъков, член на Експертния екологичен съвет: 

„Инвеститорът каза, че се отказва от всякакви сондажи и каптажи като източник на вода, което е на практика промяна по същество в самия му инвестиционен проект, което не е допустимо на този етап от оценката за въздействие върху околната среда. Той заяви, че ще ползва водоноски, а нуждите му за вода са колкото на двадесетхиляден град. Това предимство, което беше дадено на инвеститора с процедурни хватки и с това, че самото общество не знаеше за намеренията му, всъщност сега вече това предимство е анулирано“. 

Оказа се, че бъдещият завод за производство на каменна вата с изгаряне на огромни количества отпадъци попада в територията на антична крепост с площ от близо 170 декара. Няма нужните документи и разрешения от Министерството на културата и Националния институт за недвижимото културно наследство, които трябва да се произнесат дали са нужни спасителни археологически проучвания преди да бъде използвана кариерата със суровина за завода и допустимо ли е инвестиционното намерение, обясни археологът от Регионалния исторически музей във Велико Търново Калин Чакъров, член на Експертния екологичен съвет. Вече е унищожена част от крепостта, посочи Чакъров: 

„Установихме един голям изкоп, който попада в границата на обекта. В последствие разбрахме, че това е тестов взрив, от който са взели материал да изследват свойствата на базалта. Поради тази причина е нарушена и част от целостта на обекта“.  

Проектът на Румен Гайтански за завода за каменна вата с централата за изгаряне на модифицирано гориво от битови отпадъци край село Върбовка предизвика сериозно недоволство и притеснения в Павликенско. Проведоха се два протеста за по-малко от месец. Връщането на доклада по ОВОС е малка победа, коментира Мартин Маринов от инициативния комитет на протестите: 

„Това е една стъпка в правилната посока. Надяваме се експертите да са обективни при новия директор на РИОСВ и да вземат правилната страна за защита на гражданите“. 

На първия Експертен екологичен съвет на 31 януари двамата представители на Община Павликени дадоха подкрепата си за завода, въпреки приетата декларация от Общинския съвет срещу завода. За това местните хора подготвят нов протест. Започва протестна подписка, поясни д-р Ивелин Иванов от гражданското сдружение „За Павликени“: 

„Подписка против инвестиционното намерение. Да се чуят хората от общината и не само от нашата община, а и от други общини, тъй като ще бъдат засегнати и съседни области. Така че ще се разгърнем да съберем колкото се може повече подписи и да докажем, че има повече недоволни хора срещу това намерение. Жива екокатастрофа ще бъде според мен“.  

Тодор Тодоров, представител на инвеститора в Експертния екологичен съвет, не беше открит за коментар по новия развой на събитията около бъдещия завод.  

Според екологичното законодателство у нас няма яснота кога ще е следващото заседание на Експертния екологичен съвет, може би след месец, но до тогава инвеститорът трябва да се запознае със становищата и при необходимост да коригира или допълни доклада по ОВОС. 

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК ще отпусне 10 млрд. евро за справяне с щетите от наводненията в Европа

Европейската комисия ще отпусне 10 милиарда евро за справяне с щетите от наводненията в Централна и Източна Европа, предава Франс прес.  Това обяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в полския град Вроцлав, където се срещна с правителствените ръководители на Полша, Чехия, Австрия и Словакия. "На първо време можем да мобилизираме 10..

публикувано на 19.09.24 в 21:01

Комисията по културата и медиите не прие законопроекта за чуждестранните агенти

Парламентарната комисия по културата и медиите обсъди на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти на "Възраждане" и не го прие. Само двама депутати гласуваха "за", шестима - "против" и двама - "въздържал се". Вносителят на законопроекта - лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, заяви: "Целта на този закон е да защитава..

публикувано на 19.09.24 в 20:26

ЦИК опроверга твърдението, че хартията за машинно гласуване не съответства на изискванията

Централната избирателна комисия опроверга твърдението на изпълнителния директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров, че хартията, която ще бъде използвана за машинно гласуване на изборите на 27 октомври, "не съответства на изискванията".  От ЦИК заявяват, че в началото на миналата година са предоставили на печатницата на БНБ изискванията за хартията,..

публикувано на 19.09.24 в 19:59
Джевдет Чакъров

Чакъров: Начело с почетния председател стартирахме консултациите за листите на кандидат-депутатите

Ръководството на ДПС, начело с почетния председател Ахмед Доган, започна консултации за листите с кандидати от коалицията "Алианс за права и свободи", заяви на брифинг тази вечер един от п редседателите на Движението Джевдет Чакъров. От думите му стана ясно, че почетният председател ще даде изявление пред медиите, след като приключи процесът по..

публикувано на 19.09.24 в 19:57

Изграждането на нова концертна зала в София е обсъдено на среща в президентството

Координацията на институциите по проекта за строежа на нова концертна зала в София е била обсъдена на среща в президентството. В нея са участвали кметът на София Васил Терзиев и министърът на младежта и спорта Георги Глушков.  На работната среща на "Дондуков" 2 са били обсъдени възможните терени, на които да се изгради музикалното съоръжение, така..

публикувано на 19.09.24 в 19:40

Регионалната комисия на НС прие законови промени, насочени срещу изборния туризъм

Парламентарната комисия по регионалната политика и местното самоуправление прие на второ четене промени в Закона за гражданската регистрация, които целят да преустановят фиктивните адресни регистрации, добили популярност като "изборен туризъм".  Мнозинството в комисията се обедини около предложението гражданите със заличен единствен постоянен адрес..

публикувано на 19.09.24 в 19:26

Удължават с още месец забраната за износ на инсулинови лекарства

Забраната за износ на инсулинови лекарства и някои видове антибиотици се удължава с още един месец от утре.  Заповедта е издадена от служебния министър на здравеопазването Галя Кондева. Ограничението за износ на инсулинови лекарства и някои антибиотици действа от повече от 9 месеца и беше въведено заради затруднения на хората да намерят необходимите им..

публикувано на 19.09.24 в 19:22