Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галина Александрова: Обществото няма реална информация какво се случва в енергетиката

Нещата вървят в порядък, който ни е известен вече от 30 години, смята енергийният репортер

Снимка: balkangashub.bg

Обществото няма реална информация какво се случва в енергетиката. Това заяви пред БНР журналистът Галина Александрова, която се занимава с енергийната тематика.

Много трудно може да се ориентира човек какво се случва, особено след абсурдното заседание на парламентарната комисия по енергетика вчера, каза Александрова в предаването „Преди всички“.  

„По неясни причини затвориха заседанието за журналисти. Всички призиви за прозрачност и яснота какво се случва остават дълбоко погребани. Обществото няма реална и прецизна информация какво се случва в енергетиката.“

Според Галина Александрова „нещата вървят в порядък, който ни е известен от 30 години вече“.

Оказва се, че е проблем финансовата ликвидност на „Булгаргаз“, посочи тя. 

„Както каза Николай Павлов, пари има, но те са похарчени, дадени са по предназначение и в този момент в касата на дружеството почти няма средства, с които то да оперира“, допълни тя.

Газохранилището в Чирен  Снимка: Булгартрансгаз

Не е важно дали сделките са станали за секунди или в рамките на деня. Проблемът е друг – защо няма инструменти и възможности да се планират по-прецизно количествата, които се освобождават от хранилището в Чирен, за да не остават такива големи излишъци, смята Александрова.

„За мен най-тревожното в момента е, че в хранилището в Чирен има технически количества газ на практика под 25% - газ, който ще ни стигне в рамките на 1 седмица, ако например се засили напрежението около Украйна и има проблем с газовите доставки. Не е нормално в средата на зимата хранилището да бъде запълнено едва под 25%. Това е запасът на държавата.“

Хранилището в Чирен е много добър регулатор на цената и запас, който може да спаси и индустрията, и битовите потребители на газ при проблеми с доставките, отбеляза журналистът.

Като друг проблем Александрова очерта ситуацията с двете газови борси.

Не беше правилно да се намалява съставът на КЕВР от 9 на 5. Само смяната на хората няма да реши проблемите, ако не се променят някои от правилата, подчерта Галина Александрова.

На газовия пазар има дупки, които биха могли да се запълнят с нови правила, с различни инструменти за търговия и достъп на повече доставчици, които да се конкурират помежду си, а не всичко да бъде в ръцете на една компания, която да си подбира купувачите на газ.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп и търговският министър Хауърд Лутник говорят пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом, 13 февруари 2025 г.

Тръмп: САЩ ще наложат реципрочни мита както на съюзниците, така и на съперниците си

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви днес, че ще въведе реципрочни мита както за съюзниците, така и за съперниците на САЩ, предаде АФП. "Ако те са наложили мита или данък на нас, ние налагаме абсолютно същото ниво на мита или данък на тях, толкова е просто", заяви Тръмп. Тръмп: Днес е големият ден, предстоят реципрочни мита Президентът..

публикувано на 13.02.25 в 22:13
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че би искал отново да приобщи Русия към Г-7. По думите му изгонването на Москва от Групата е било грешка, съобщиха информационните агенции. Тръмп визира положението от преди 2014 година, когато руската страна беше редовно представена на срещите на седемте най-богати държави във формат, по-известен..

публикувано на 13.02.25 в 22:06

Кирил Гумнеров е новият председател на Общинския съвет в Ловеч

Кирил Гумнеров от коалицията "Граждани за общината" е новият председател  на Общинския съвет в Ловеч. Той беше избран на извънредно заседание на мястото на подалия оставка в средата на януари Стефан Тихолов от коалицията "Има такъв народ - Български възход", която спечели последните местни избори в Ловеч. Кирил Гумнеров беше единствения издигнат..

публикувано на 13.02.25 в 21:50
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар в склад в София, няма пострадали

Голям пожар гори в склад между кварталите "Илиянци" и "Требич" в София. Няма пострадали.   От Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" уточниха, че сигналът за огъня е подаден малко след 20:00 часа тази вечер. По първоначална информация пожарът  е възникнал  в склад за палети.  Към момента няма данни за пострадали,..

публикувано на 13.02.25 в 21:26

Български и испански военнослужещи показаха бойни способности на полигона "Црънча“

Български и испански военнослужещи от специалните сили демонстрираха бойни способности на полигона "Црънча“. Демонстрацията е част от учението "Устойчива стрела", което се провежда паралелно в Румъния, Гърция и България. Испания мобилизира почти 3000 войници за участие в учението на НАТО "Устойчива стрела" У нас учението "Устойчива..

публикувано на 13.02.25 в 20:17
Председателят на групата на

Ощетява ли Столичната община договорът с превозвача за северните райони на София

Столичният общински съвет одобри удължаването с още 4 години на договора с частната компания "МТК Груп", която превозва пътници в северните райони на София.  Според Борис Бонев от "ПП-ДБ-Спаси София" договорът ощетява бюджета на Общината с поне два милиона лева на година:  "Поредна далавера  в Столичния общински съвет - ГЕРБ, БСП, Карлос..

публикувано на 13.02.25 в 19:59
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет (вляво) и генералният секретар на НАТО Марк Рюте - Брюксел, 13 февруари 2025

Рюте и Хегсет са категорични, че американски войски няма да се оттеглят от Европа

Разнобой в НАТО - генералният секретар на Алианса Марк Рюте иска разходите за отбрана да бъдат поне 3 на сто от БВП, американският секретар по отбраната Пийт Хегсет настоява те да са 5 на сто. Това се разбра от заключителните брифинги на двамата след края на заседанието на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Военните министри на..

публикувано на 13.02.25 в 19:42