Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йорданка Бекирска: Нямаме ефективни способи за прилагане на съдебни решения за споделеното родителство

Йорданка Бекирска
Снимка: Борислава Борисова

"Много пъти страната ни е съдена в Страсбург във връзка със споделено родителство, като при последните пет от делата има и постановени мерки - привременни или е съдебно решение и държавата и нейните институции нямат ефективен способ, по който да изпълнят тези решения", посочи в предаването "Преди всички" адвокат Йорданка Бекирска след произнасянето на Европейския съд по правата на човека от 1 февруари във връзка със споделено родителство.
"И следващите пет пъти сме осъждани именно за това, че държавата няма ефективни способи при вече произнесени съдебни решения да се постигне резултат.

Тоест един родител има право да прекарва с детето си, или пък неговите роднини, но отглеждащият родител не позволява тези срещи да се случват ефективно. И няма институция в България, която да я задължи. То е регламентирано, има способи, но те не са ефективни. Отглеждащият родител се "скриват" зад това, че детето "не иска". Това е уловката. Така се създава умишлено отчуждение на детето към другия родител. Способите са различни и детето често започва само да отказва да се вижда с другия родител", поясни адвокат Бекирска.
Снимка: Rawpixel
По думите ѝ дори след спечелени дела от другия родител той да упражнява родителските права над детето, пак не се стига до реално предаване на детето на спечелилия делата на три инстанции родител. Едва след завеждане на ново дело - за упражняване на насилие към детето и към другия родител (такъв е случай с делото "Павлови срещу България" - потърпевши са бащата и детето).
Според адвокат Бекирска трябва да бъдат направени промени във връзка със споделеното родителство.

По думите ѝ в другите държави при нарушение на съдебното решение се налагат много сериозни глоби или се използва със законодателната рамка - съвместно упражняване на родителството - или т.нар. "споделено родителство". Това започва да действа веднага след раздялата на родителите, ако няма риск за детето и се постановява от съда.

"Докато у нас според Семейния кодекс съдът постановява при кого от родителите да живее детето, като избира по-пригодния. Тази разпоредба създава цялата родителска война. Така не се дава право за съвместно упражняване на правата. Затова има нужда от реформа, която ще е в интерес на децата.

Защото положението става пандемично. И двете страни са силно трамвмирани. Може да има споделено родителство, само ако родителите сами се разберат за това", допълни адвокат Бекирска.

Поравно са ощетени в подобни ситуации и бащите, и майките.

"Но съдилищата у нас вече не гледат по пола на родителя - кой да получи родителските права, а по капацитет за отглеждане на детето. Дори в случаи при равен капацитет, бащата например настоява за равни права на отглеждане, а майката не се съгласява, съдът в крайна сметка отсъжда праватата на бащата, защото е бил по-добронамерен в цялата сложна ситуация", разказа адвокатът.

Още по темата в звукоивя файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09