Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йорданка Бекирска: Нямаме ефективни способи за прилагане на съдебни решения за споделеното родителство

Йорданка Бекирска
Снимка: Борислава Борисова

"Много пъти страната ни е съдена в Страсбург във връзка със споделено родителство, като при последните пет от делата има и постановени мерки - привременни или е съдебно решение и държавата и нейните институции нямат ефективен способ, по който да изпълнят тези решения", посочи в предаването "Преди всички" адвокат Йорданка Бекирска след произнасянето на Европейския съд по правата на човека от 1 февруари във връзка със споделено родителство.
"И следващите пет пъти сме осъждани именно за това, че държавата няма ефективни способи при вече произнесени съдебни решения да се постигне резултат.

Тоест един родител има право да прекарва с детето си, или пък неговите роднини, но отглеждащият родител не позволява тези срещи да се случват ефективно. И няма институция в България, която да я задължи. То е регламентирано, има способи, но те не са ефективни. Отглеждащият родител се "скриват" зад това, че детето "не иска". Това е уловката. Така се създава умишлено отчуждение на детето към другия родител. Способите са различни и детето често започва само да отказва да се вижда с другия родител", поясни адвокат Бекирска.
Снимка: Rawpixel
По думите ѝ дори след спечелени дела от другия родител той да упражнява родителските права над детето, пак не се стига до реално предаване на детето на спечелилия делата на три инстанции родител. Едва след завеждане на ново дело - за упражняване на насилие към детето и към другия родител (такъв е случай с делото "Павлови срещу България" - потърпевши са бащата и детето).
Според адвокат Бекирска трябва да бъдат направени промени във връзка със споделеното родителство.

По думите ѝ в другите държави при нарушение на съдебното решение се налагат много сериозни глоби или се използва със законодателната рамка - съвместно упражняване на родителството - или т.нар. "споделено родителство". Това започва да действа веднага след раздялата на родителите, ако няма риск за детето и се постановява от съда.

"Докато у нас според Семейния кодекс съдът постановява при кого от родителите да живее детето, като избира по-пригодния. Тази разпоредба създава цялата родителска война. Така не се дава право за съвместно упражняване на правата. Затова има нужда от реформа, която ще е в интерес на децата.

Защото положението става пандемично. И двете страни са силно трамвмирани. Може да има споделено родителство, само ако родителите сами се разберат за това", допълни адвокат Бекирска.

Поравно са ощетени в подобни ситуации и бащите, и майките.

"Но съдилищата у нас вече не гледат по пола на родителя - кой да получи родителските права, а по капацитет за отглеждане на детето. Дори в случаи при равен капацитет, бащата например настоява за равни права на отглеждане, а майката не се съгласява, съдът в крайна сметка отсъжда праватата на бащата, защото е бил по-добронамерен в цялата сложна ситуация", разказа адвокатът.

Още по темата в звукоивя файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24