Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експертни групи обсъждат политическите въпроси между София и Скопие

| обновено на 10.02.22 в 07:39
Снимка: БГНЕС

Днес ще заседават експертни групи към Министерствата на външните работи на Северна Македония и България, които ще обсъждат политическите въпроси между двете страни, известни като протокола "4 + 1". Разговорите ще продължат и в петък, съобщиха за БНР от Министерство на външните работи.

Това е първото заседание на групите, създадени по време на съвместното правителствено заседание в резиденция Бояна на 25 януари и първа среща на експерти от двете страни на границата, откакто начело са новите премиери Димитър Ковачевски и Кирил Петков. Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски заяви преди срещата:

„Министерствата на външните работи ще водят разговори, като на 10-и и 11-и ще имат срещи - МВнР на страната ни и МВнР на Република България. Те ще разговарят и ще обсъдят работата по отворени въпроси и ако бъде постигнат напредък, който ще бъде приемлив и за двете страни - на основата на европейските ценности, иницииран от двете страни, както на държавите, така и на гражданите, то Министерството на външните работи ще съобщи".

Очаква след края на двудневните разговори от Министерството на външните работи да съобщят резултата от тях.

Протоколът "4 + 1" включва исканията на България да спре речта на омразата в Северна Македония, реабилитиране на жертвите на комунистическия режим с българско самосъзнание, ненамеса във вътрешните работи и последното искане - правата на българите в югозападната ни съседка.

В заседанието днес ще участват трима министри от България и двама от Северна Македония. Те ще дискутират теми, свързани с транспортната свързаност, енергетиката и регионалната политика.  Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов и министърът на местното самоуправление на Северна Македония Горан Милевски ще участват и в заседание по Меморандума за разбирателство между двете ведомства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38

Моймир Хампл: Златната епоха на мир и глобални пазари приключи. Европа е пред съдбовен избор

Европа - иновативна, конкурентоспособна и демократична. Така могат да се обобщят приоритетите, които представи тази седмица в Европарламента Урсула фон дер Лайен за втория си мандат начело на Европейската комисия. Фон дер Лайен вече многократно дава да се разбере, че ще се опита да приложи на практика препоръките от публикувания през..

публикувано на 30.11.24 в 10:35