Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културният център "Българика" в Чикаго отбелязва 7 години от дейността си

“Българика” - едно от българските островчета в милионния град

Снимката е илюстративна
Снимка: Архив, българска общност в Чикаго

В предградията на Чикаго има 4 български културни центрове. И всички те си прилича с това, че когато пристъпиш прага им  забравяш, че България е от другата страна на океана.

Тук хората създават България такава, каквато искат да бъде и търсят други за да я споделят заедно. Тук се правят  делови срещи или избори, празнуват се рождени дни, прожектират се филми, подреждат се художествени изложби и се вият нашенски хора.

Въпреки пандемията център “Българика” отбелязват  7 години от своето съществуване.

„Всичко започна съвсем случайно. Идеята беше група от хора, които са играли в предишни танцови състави да се съберем и да продължим да играем някъде“, разказа Петър Георгиев, ръководител и основател на танцова школа и впоследствие център “Българика”.

„Първата година беше така доста лежерна. Малък брой хора. Нямахме много ангажименти. Бяхме щастливи. Но се появи много интересна учителка. И ние решихме тогава да продължим да правим това, което правим, но сред повече хора и стартирахме няколко класове за начинаещи. Впоследствие се присъединиха още доста интересни преподаватели…И така започна всичко.  В началото мислех ,че е много лесно да събудим българина. Но се оказа, че не е чак толкоз лесно. Освен народните танци, ние стартирахме много други програми". 

Даниела Вълканова, която работи във в-к “Българена” прави интервю с Петър за центъра:

„Много ми допадна начина по-който разсъждава да се запазят българските традиции, позитивното в хората,как да бъдем по единни, по сплотени, като едно семейство, което реално сега показва резултат, защото „Българика“ е започнала като 5-6 човека организация, танцова школа дори, а сега вече говорим за стотици…дори хиляди хора, които са част от центъра."

Оля Вучева е от 4 години в “Българика”:

„Инструкторите, Петър са нашето семейство. Нашият център, който правим по-добър всичко заедно“, каза Вучева.

В центъра нямат нужда от голяма реклама. Хората идват с удоволствие и с нетърпение чакат да отминат ограниченията свързани с пандемията.

Николай Шопов е в Борда на директорите и уточнява какво още са правили:

„В Клуба има танци всяка вечер от понеделник до четвъртък по 2 класа. Това са 8 класа на седмица, имаме и 2 детски класа по народни танци. Отделно имаме и клас по фитнес ,планираме да възстановим класовете си по йога и салца. Провеждаме също и уроци по рисуване, изложби…


Имат и художествена галерия - “Багрена”, на която Шопов е домакин.

„След 7 години си представям центъра така, както преди 7 години си представях нещата. Нямам много добра представа как ще се развием, защото при нас нещата са много стихийни.  Ако ни се изгуби духа, няма смисъл да продължаваме. С тия хора, в това помещение ние носим някакъв дух. Когато този дух изчезне се обезсмисля

Ако след 7 години продължава да ги има и българите в района на Чикаго, със сигурност и  “Българика” ще бъде едно от българските островчета в милионния град“, пожела си Петър Георгиев.

Още по тематав звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15