Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за хоровия диригент Лазар Максимов

Отбелязваме 125 години от рождението му

Лазар Максимов е един от пионерите в българското хорово изпълнителско изкуство. В 50-годишната си практика на диригент той работи с едни от най-известните ни хорови колективи и допринася много за издигането на тяхното художествено ниво, а със сърцатата си пропаганда на българската хорова песен подтиква нашите композитори да създават образцови творби - сред тях са Трилогията на Петко Стайнов, “Дамян танец води“ на Александър Морфов, “Карамфило“ на Добри Христов, “Пролтетен вятър“ на Любомир Пипков и много други. Самият факт, че той налага в нашето хорово изпълнителско изкуство нови, съвремени форми на работа, е достатъчен, за да заема името му почетно място в историята на българската музика.

Лазар Максимов е роден на 12 февруари 1897 г. в Ихтиман. Още 18-годишен организира хор в родния си град, след това става диригент на местното културно-просветно дружество “Иван Вазов“. През 1920 г. заминава за Лайпциг, където учи вокална педагогика при Ласнер и Алберг, а дирижиране при Гайст. В същото време ръководи хора на българските студенти и хора при руско-немското общество, за което му е връчен почетен диплом.

След завръщането си в България Максимов започва работа като преподавател и диригент на хора и оркестъра при Техникума по машиностроене и остава там последните години на живота си. В същото време развива активна дейност като хоров диригент в различни столични състави - хор „Гайда“, Хора при младежкото еврейско дружество „Ашомер Ацаир“, с който, освен многото концертни прояви, поставя и първата училищна опера „Верният другар“ от Ханс Мозер. 


Дирижира и мъжкия хор “Кавал“, като работата му там е високо оценена. Ето част от рецензия за концерт на хор „Кавал" през 1935 г.: 
"Личи колко усърдно и умело е работено за оформлението на гласовия материал - партиите звучат закръглено, без излишни насилвания, с гъвкава динамика и увличащи темпа - чисто и стройно. Дирижираше се с веща ръка и темпераментно, на места с волност. Хвала на „Кавал“!"

 

Централно място в диригентската работа на Лазар Максимов заема народният смесен хор „Родна песен“, с който постига  най-високи резултати. През 1935 г. хорът изпълнява "Месия“ от Хендел - едно изключително постижение за любителски хор. Две години по-късно съставът гостува много успешно в Югославия. Дълги години Максимов ръководи хора и постига с много труд и усилия високи резултати. Между 1955 до 1961 г. той е диригент на ансамбъла на Трудово производителните кооперации, отличен на хоров конкурс със званието първенец.  До края на живота си Лазаров работи активно - организира и ръководи няколко състава, между които е и смесеният хор „Ален мак“ от Благоевград.

Работата му като педагог е първо в Частната консерватория на Чекчиев, след това и в Музикалната академия като хорнорован преподавател. Лазар Максимов умира на 27 август 1969 г.

В Златния фонд е запазено изказване на големия наш  диригент Константин Илиев, в което той дава оценка и на Лазар Максимов. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34