Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходима ли е още регулация на витаминните комплекси в хранителните добавки

Д-р Симеон Славчев: Ако си здравно грамотен, приемът на витамини и добавки не крие рискове

Снимка: Ани Петрова

Витаминните комплекси в хранителните добавки  и има ли регулация за тях и каква.

"Ако човек няма добра здравна грамотност, приемът на витамнни комплекси крие и рискове", коментира в "Хоризонт до обед" д-р Симеон Славчев, главен асистент Катедра "Превантивна медицина" в Медицински университет - София.
"Повечето от възрастните хора са по-скоро информирани за витамините. Това сочат данните ми, докато пишех доктората ми на тема - "Информиран избор на хранителни добавки като проблем на здравната грамотност и промоцията на здраве". Трябва да се обърне повече на промоция на здравето, на превенция и на информираност по тази тема.

Трябва да се разграничим и това, че има различни форми на всички минерали и витамини. Някои от формите се усвояват по-добре от организма. В някои от формите е посочена по-висока доза, защото очевидно формата не е толкова лесно усвояема от организма и част от това количество ще се изхвърли", поясни д-р Славчев.

 "Затова е важно да четем етикета на витамините, добавките. Проблемът е лесната им достъпност, защото хранителните добавки не са лекарства, те се регулират от Българската агенция по безопасност на храните. За тях не се изисква лекарско предписание и рецепта.

Фармацевтите, а и фитнес-инструктурите биха могли да информират адекватно хората за хранителните добавки и витамините", добави медикът.

БГНЕС

По думите му при съчетанието на витамини и минерали трябва да се има предвид, че има водноразтворими и мастноразтворими сред тях. А дозата е описана навсякъде на етикета. Той трябва да бъде на български език и в нашите мерни единици.

Мастноразтворим е витамин D и там има повече натрупване и може да има предозиране. Затова се чете етикета - 10 до 20 мигкрограма на ден е дозата за един човек, който не спортува активно. Това трябва да се следва", каза д-р Славчев.
По думите му хранителните добавки не са нито лекарство, нито храна, а е добавка с конкретни ползи.
По-засилената регулация трябва да е по отношение контрола на производството и достъпността на хранителните добавки.

Хранителните добавки са едни от най-рекламираните продукти . Предложенията ни заливат в интернет, телевизии, вестници , списания.

"Няма ден, в който пред очите ни да не попадне ново предложение за чудодейна помощ чрез хапчета, прахчета, схеми,  най-често привличат в интернет и с големи отстъпки ,често са обявени и като само натурални продукти" , казват плевенчани:
"Пия добавки само по предписание от лекар и при нужда като бременност, например.
Харесвам добавките, защото човешкото тяла има липса на определени витамини, но зная, че предозирането е също опасно. Аз обаче чета по тази тема. Не се консултирам с лекар. Чета указанията на продуктитите. Проследявам сертификацията на тези, които аз приемам".
"Здравите хора нямат нужда от хранителни добавки. Те са необходими при активно спортуващи хора.
Трябва да се внимава все пак от предозиране, но те не навреждат на тялото ни, стига да не съдържат кофеин или със стероиди,  които не бих ги препоръчали на никой, те наистина увреждат при предозиране...", посъветва инструкторът от Плевен Христо Каменополски.
Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12