Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 11 февруари се навършват 75 години от рождението на Миряна Башева

Снимка: личен архив

На широката публика тя беше известна като „Поетесата на космическата нежност“ - Миряна Башева. На 11 февруари се навършват 75 години от рождението й. За първи път печата стихове през 1972 г. във в. "Литературен фронт". Сътрудничи със стихотворения и публицистика на списанията "Пламък", "Септември", "Отечество", на вестниците "Студентска трибуна", "Народна култура", "Народна младеж". Издава сборниците "Сто години суета", "Тежък характер", "Малка зимна музика", "Нека да е лято". По нейни текстове са създадени едни от най-популярните музикални шлагери у нас. Творбите ѝ са преведени на основните европейски езици. За поезията и музиката и нещата, които вдъхновяват в спомен за „Булеварда с лиричния ритъм“ - Михаил Белчев в интервю на Иво Тодоров:

"Там са първите срещи, първите раздели, все хубави и лоши неща. Там с Миряна Башева написахме песента "Булеварда", която вече над 35 години е шлагер и е негласният химн на София".

Безспорно Миряна Башева е сред най-добрите съвременни български поети, а и това, което е създал Петър Чернев чрез музиката и изпълнението на стихотворението „Заклинание“, не може да остави никого безразличен. Песента печели трета награда на фестивала „Златния Орфей“ - 1975-та и до днес продължава да вълнува със затрогващото си изпълнение.

През 1979 г. Миряна Башева пише стиховете към филма "Войната на таралежите" на Иванка Гръбчева. По покана на Рангел Вълчанов Башева пише сценария на игралния филм "Последни желания" (1983 г.) и на няколко документални филма на същия режисьор. „Къде ми са детските книжки, кажи ми мой прашен сандък?“ - познат рефрен от „Войната на таралежите“.

Една от любимите детски песни е „Къде остана детството“, безспорен хит от 80-те години на миналия век, в документален запис от филма „Войната на таралежите“ в изпълнение на актьора Асен Кисимов по текст на Миряна Башева. Наричаха я хулиганката на българската поезия, с един особен отсечен ритъм, който можеше да си го позволи, заради таланта, който не познаваше граници. Миряна Башева определя стихотворението си като самосатирично:

Миряна Башева е дъщеря на Иван Башев, външен министър на България в правителствата на Тодор Живков и Станко Тодоров (1962-1971). Учи в английска гимназия, след което следва английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", но не се дипломира. Работи като литературен сътрудник в БНТ, като редактор в списание "Отечество", в Студията за игрални филми "Бояна", в списание и издателство "Факел". От 1997 г. е във вестник "Сега". Има включени стихове в антология с българска поезия, излязла в САЩ - антологията "Глина и звезда - съвременни български поети" (1992), подготвена за печат от българския поет и преводач Георги Белев. В интервю на Мария Горненска от преди 20 години Миряна Башева говори за „сивия поток“ в литературата и медийното пространство. Изразява безпокойството си от задълбочаващата се криза в психиката на хората. Говори също за промяната в общуването между хората с появата на Интернет и необходимостта от повдигане на самочувствието на българина. Според Миряна Башева поезията в класическия си вид отдавна не е на мода и масовата култура ще бъде културата на новия век.
Репортажът подготви Станислава Пирчева за предаването "Нощен хоризонт".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41