Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 11 февруари се навършват 75 години от рождението на Миряна Башева

Снимка: личен архив

На широката публика тя беше известна като „Поетесата на космическата нежност“ - Миряна Башева. На 11 февруари се навършват 75 години от рождението й. За първи път печата стихове през 1972 г. във в. "Литературен фронт". Сътрудничи със стихотворения и публицистика на списанията "Пламък", "Септември", "Отечество", на вестниците "Студентска трибуна", "Народна култура", "Народна младеж". Издава сборниците "Сто години суета", "Тежък характер", "Малка зимна музика", "Нека да е лято". По нейни текстове са създадени едни от най-популярните музикални шлагери у нас. Творбите ѝ са преведени на основните европейски езици. За поезията и музиката и нещата, които вдъхновяват в спомен за „Булеварда с лиричния ритъм“ - Михаил Белчев в интервю на Иво Тодоров:

"Там са първите срещи, първите раздели, все хубави и лоши неща. Там с Миряна Башева написахме песента "Булеварда", която вече над 35 години е шлагер и е негласният химн на София".

Безспорно Миряна Башева е сред най-добрите съвременни български поети, а и това, което е създал Петър Чернев чрез музиката и изпълнението на стихотворението „Заклинание“, не може да остави никого безразличен. Песента печели трета награда на фестивала „Златния Орфей“ - 1975-та и до днес продължава да вълнува със затрогващото си изпълнение.

През 1979 г. Миряна Башева пише стиховете към филма "Войната на таралежите" на Иванка Гръбчева. По покана на Рангел Вълчанов Башева пише сценария на игралния филм "Последни желания" (1983 г.) и на няколко документални филма на същия режисьор. „Къде ми са детските книжки, кажи ми мой прашен сандък?“ - познат рефрен от „Войната на таралежите“.

Една от любимите детски песни е „Къде остана детството“, безспорен хит от 80-те години на миналия век, в документален запис от филма „Войната на таралежите“ в изпълнение на актьора Асен Кисимов по текст на Миряна Башева. Наричаха я хулиганката на българската поезия, с един особен отсечен ритъм, който можеше да си го позволи, заради таланта, който не познаваше граници. Миряна Башева определя стихотворението си като самосатирично:

Миряна Башева е дъщеря на Иван Башев, външен министър на България в правителствата на Тодор Живков и Станко Тодоров (1962-1971). Учи в английска гимназия, след което следва английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", но не се дипломира. Работи като литературен сътрудник в БНТ, като редактор в списание "Отечество", в Студията за игрални филми "Бояна", в списание и издателство "Факел". От 1997 г. е във вестник "Сега". Има включени стихове в антология с българска поезия, излязла в САЩ - антологията "Глина и звезда - съвременни български поети" (1992), подготвена за печат от българския поет и преводач Георги Белев. В интервю на Мария Горненска от преди 20 години Миряна Башева говори за „сивия поток“ в литературата и медийното пространство. Изразява безпокойството си от задълбочаващата се криза в психиката на хората. Говори също за промяната в общуването между хората с появата на Интернет и необходимостта от повдигане на самочувствието на българина. Според Миряна Башева поезията в класическия си вид отдавна не е на мода и масовата култура ще бъде културата на новия век.
Репортажът подготви Станислава Пирчева за предаването "Нощен хоризонт".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35