В онези държави, на които /уж/ толкова искаме да приличаме, правото е безпристрастният начин за решаване на всякакви проблеми – от най-дребно битовите до тези от най-висше държавно значение. У нас правото се използва от управляващите, за да разширяват своята власт и от опозицията, за да свали управляващите, след което да прави същото като тях. От десетина години у нас в либералните компании особена популярност добиха фрази като „съдебна реформа“ и „върховенство на закона“. Медиите и неправителствените организации, обслужващи тези кръгове, надариха въпросните думички с магическо значение. Оказа се, че най-важното нещо в България било „съдебната реформа“. Не социалните неравенства, не бедността, не масовата имиграция. Трябвало да постигнем „върховенство на закона“ и тогава всички проблеми щели да бъдат решени. Има само един лек проблем, който спъва тържеството на тази мантра. Десет години се говори за „съдебна реформа“, а никой досега, бил той политик или политолог, не е обяснил внятно и конкретно на нас, нормалните граждани, за какво конкретно става въпрос.
От целия порой приказки, който бълва нашенският умнокрасивитет, се разбира едно-единствено нещо. Имало едни лоши хора – тук най-често се споменават Пеевски, Цацаров и Гешев -, които трябвало да бъдат отстранени, след което щяло да настъпи всеобщото щастие, т.е. да се реализира „върховенството на закона“. Това, разбира се, е изключително елементарно виждане, само че то се оказа достатъчно за едни партии да влязат както в парламента, така и в изпълнителната власт. С невиждано от дълго време комсомолско дръзновение активистите на тези партии се заеха с провеждането на „съдебната реформа“, т.е. с махането на „лошите хора“. Когато във вторник Конституционният съд излезе с решението, че министърът на правосъдието има право да иска оставките на „тримата големи“ в съдебната система, „съдебните реформатори“ изпаднаха в състояние, близко до сакралния екстаз. И май още не са излезли от него. Те вече предвкусват какви разбиващи доказателства ще внесе правосъдната министърка срещу Главния прокурор. Толкова разбиващи ще бъдат, че Иван Гешев, този Волдемор на съдебната система, няма изобщо да чака решението на ВСС, ами на часа ще си подаде оставката.
На мен ми се струва, че въпросните „доказателства“ ще бъдат идентични със списъка, който Кирил и Лена тези дни внесоха в прокуратурата. Пак ще гледаме изрезки от вестници и скрийншотове от сайтове, за които трябва да благодарим на Гугъл. Едва ли трябва да се учудваме, че световната търсачка се радва на такава популярност. Защо да четеш книги, защо да събираш с месеци и години доказателства, когато има Гугъл, който за минути ти изплюва нужната информация. Ама било елементарно това. Че нашите управляващи да не са особено сложни? Имам предвид както сегашните, така и предишните.
Най-тъжното в цялата история е, че няма никаква разлика между онези, обявени за „воини на светлината“, т.е. борци за съдебна реформа, и другите, заклеймени като „защитници на статуквото“. Т.нар. борба за „върховенството на закона“ е борба между две политико-икономически групировки. Едната се олицетворява от гражданина Пеевски, а другата от гражданина Прокопиев. Ако мислите, че едните са символ на абсолютното зло, а другите на абсолютното добро, значи сте в плен на трогателен наивизъм. Тук няма добри и лоши. Има хора, които стръвно пазят заетите си позиции. Има и едни други хора, които също толкова стръвно искат да махнат първите, да се настанят на местата им и да вършат същото. Това наистина е страховита битка. Само че няма нищо общо с „върховенството на закона“. И даже е обидно да ни я представят като „съдебна реформа“, както ни убеждават умнокрасивите наблюдатели. Това в никакъв случай не е Армагедон, след който щяла да настъпи вселенската справедливост. Наблюдаваме най-баналната от всички борби за овладяване на още власт и още финансов ресурс. Третостепенен водевил, разиграван от безкрайно посредствени актьори.
Европейската комисия даде положителна оценка на фискално-структурния план за България. Това стана ясно от дипломатически източници. Днес по въпроса ще говори финансовият министър Теменужка Петкова. Средносрочните финансово-структурни планове са част от приетата през април актуализирана рамка за икономическо управление на ЕС. Всяка страна..
Програма "Развитие на човешките ресурси" ще подкрепи 6-месечни практики за младежи, които искат да натрупат практически умения, но не притежават предходен трудов опит. Възможността ще е по мярката "Младежки практики", с бюджет от 46 милиона лева. Очаква се поне 9 хиляди млади успешно да завършат практиките, като 8 хиляди и 300 от тях ще са от..
С 20,7 на сто расте размерът на кредитите, а с 11,4 на сто размерът на депозитите на домакинствата в края на март на годишна база, показват данни на БНБ, публикувани на интернет страницата на централната банка . Според данните в края на март броят на кредитите на домакинствата и НТООД (Нетърговски организации, обслужващи домакинствата) нараства на..
Държавата трябва да има политика за редките болести . Това заяви пред БНР Моника Маринова, председател на Сдружението на Тарловите пациенти в България. " Кистите на Тарлов представляват неврологично заболяване . Образуват се на гръбначните нерви. Симптоматиката прилича на тази при дисковата херния – болки в кръста, по краката. Зависи и..
Служител на Трето районно управление на СДВР е арестуван при операция на дирекция Вътрешна сигурност в МВР. БНР научи, че служителят е заподозрян за това, че е участвал в корупционна схема. Полицаят е събирал такса спокойствие под предлог, че му се връщат дадени на заем пари. По случая тече разследване.
Земеделските производители могат да подават заявления за директни плащания до 9 юни без да им се налагат предвидените досега санкции. Наредбата за целта излезе официално в Държавен вестник. Според досега действащата нормативна уредба фермерите имаха право да подават заявления за субсидии до 15 май, като на закъснелите се даваше шанс до 9 юни, но им..
Основен акцент на визитата на Тръмп е свързан с икономическия почерк на неговата дипломация - точно това ще гледаме в предстоящите дни на Арабския полуостров. Това каза международният анализатор Мартин Табаков в коментар на започналата тридневна обиколка на президента на САЩ Доналд Тръмп, по време на която ще посети Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ...
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен..