Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиото - медията с бърз и всеобхватен достъп до важна за обществото информация

13 февруари придоби популярност като Световния ден на радиото

Снимка: Ани Петрова


През последните десет години 44-тият ден в годината според григорианския календар или накратко казано 13 февруари придоби популярност като Световния ден на радиото. По този начин Организацията на обединените нации изразява своето признание и оценка за най-широко достъпната медия с най-многообразна аудитория. Да бъдат представени възможно най-много гледни точки, да се чуят гласовете на всички общности, да е надежден и коректен източник на информация. Това са движещите сили, които стоят зад радиото - медията с повече от век световна история зад гърба си.

Радиото винаги е предоставяло бърз и всеобхватен достъп до важна за обществото информация и събития в реално време, както и образователни и развлекателни програми. Днес то предлага разнообразно съдържание през различни устройства и формати, като подкасти и мултимедийни платформи.

Пандемията, предизвикана от Covid-19 и някои други събития подрониха доверието в медиите като цяло и засилиха разпространението на фалшиви новини в социалните мрежи. Доверието към социалните медии започва да намалява. Същевременно много проучвания показват, че радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. По инициатива на ЮНЕСКО празникът тази година е под наслов „Радиото и доверието“.

Канадската журналистка Дженифър Бакоди известно време работи за радиостанция в Конго, чийто предавания допринасят за постигането на мир в страната, а след това пише и книга за опита си там. Тя прави аналогия с известен игрови пример, в който става дума за контраста между Гренландия (чието име означава зелена земя), а всъщност е покрита с много лед, и Исландия (ледена земя), цялата потънала в зеленина:

"Ако приложим същия модел на сравнение спрямо радиото и социалните медии, бих приела, че радиото, като медия, е по-социално от социалните медии. Най-често общуваме онлайн в писмена форма и можем да избираме дали и на какво да отговорим. В радиото през повечето време се води диалог, при който има директни въпроси, прекъсване на събеседника, възразяване, уточняващи въпроси, авторедактиране... Смисълът на комуникацията не е само в думите, а и в емоциите. Помислете само колко е въздействащо да чуеш нечий плач... Радиото е интимна медия. Звученето изпълва пространството около вас, независимо дали сте в своята стая или се движите навън със слушалки в ушите. То провокира въображението ви."

Все още има големи различия между регионите и някои от общностите, както по отношение на интернет мрежите, така и на притежанието на компютърни и мобилни устройства. В същото време, радиото остава достъпно и може да се слуша навсякъде, дори когато електричеството или интернет връзката не са надеждни. Недвусмислено и красноречиво е мнението на генералният секретар на ООН Антониу Гутериш:

"Радиото е мощен инструмент. Дори в днешния свят на цифровите комуникации, радиото достига до повече хора, от всяка друга медийна платформа. То предава жизненоважна информация и повишава осведомеността по важни въпроси. И това е лична интерактивна платформа, където хората могат да изразяват своите възгледи, притеснения и оплаквания. Радиото може да създава общност“.

Технологичният напредък допълнително благоприятства развитието на радиото като важен източник на информация за хората с увреждания, например. Разработват се нови услуги и съдържание, като се използва капацитетът на гласовите асистенти, различни смарт аудио системи и др. Предоставянето на съдържание, свързано с многообразието и социалното включване, е от решаващо значение за поддържане и повишаване степента на доверие в медиите. И тук радиото също има ключова роля.

В името на запазването на доверието на слушателите, радиото продължава да се основава на проверена информация, да търси отговорност от властимащите и да се бори за подобряване на живота. Както и да инвестира в многообразие. Цифровите радио платформи предоставят различни иновации за достъпността на съдържанието, като например използването на жестомимични езици или автоматизирани субтитри за аудитория с увреден слух при стрийминг, или обявяване на съдържанието за незрящи слушатели.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции

Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания.  Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..

публикувано на 06.04.25 в 05:32

За първи път има данни за прилагането на антибиотици при животни за целия ЕС

За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...

публикувано на 06.04.25 в 05:26
 Алекс Йънгър

Алекс Йънгър: Великобритания трябва да се превъоръжи

Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия  и..

публикувано на 06.04.25 в 05:22
Киър Стармър

Киър Стармър: Готови сме да защитим британския бизнес

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..

публикувано на 06.04.25 в 05:16
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон изразиха безпокойството си от въздействието на митата на Тръмп

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..

публикувано на 05.04.25 в 20:36
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Очаква се Нетаняху да посети Белия дом през следващата седмица

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..

публикувано на 05.04.25 в 20:13

С историческа възстановка почетоха героите от Велчовата завера

С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..

публикувано на 05.04.25 в 19:56