Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романтична история от Русе е запечатала любовта на Мидхад паша и Катерина Калиш

Музеят на градския бит (Къщата на Калиопа) в Русе
Снимка: БГНЕС

История на век и половина от Русе ни пренася в любовното гнездо на управителя на Дунавския вилает Мидхад паша и съпругата на пруския консул Катерина Калиш. Къщата на Калиопа в дунавския град пази спомени за романтичната им връзка, а градската легенда е използвана в два от романите на Стефан Дичев.

Управителят на Дунавския вилает Мидхад паша избира Русе за своя столица и заради това в града по онова време е имало 11 консулства, едно от които пруското.

„Според легендата той толкова безпаметно се влюбва, че желанието му е да ѝ направи невиждан и нечуван подарък. Той избира тази къща, като я обявява за награда в един турнир за млади дами от Русе, хайлайф обществото, които трябва да яздят коне и да стрелят гълъби. За да не стават грешки, в пушката на Калиопа, според легендата, сложили истински патрони, а в пушките на другите дами – халосни, а за всеки случай едно заптие, войник от османската армия по онова време, стоял скрит в храстите, където пускат гълъбите и дебнел всяка цел, ако Калиопа пропусне, да я отстреля“, разказва Десислава Тихолова, етнолог в Музея на градския бит (Къщата на Калиопа).

Тихолова определя историята като изключително дълбока и романтична.

Музеят на градския бит в Русе пази атмосферата и интериора, характерни за времето век и половина назад. Снимка: БГНЕС

Според различните варианти на легендата, когато Мидхад паша е отзован в Цариград, на негово място като областен управител идва действащият комендант на града Али паша. Самата Катерина Калиш продава къщата си на Стефан Камбуров и заминава - след Освобождението консулството също е отзовано.

„Това, което ние знаем, или поне което описва Стефан Дичев – как Мидхад паша, надживял своята любима, посещава гроба ѝ, неясно къде, и поднася букетче с теменужки, които по старите речници на символите означават много дълбока и много скрита в сърцето любов.“

Къщата на Калиопа се намира в близост до музеите на баба Тонка и Захарий Стоянов на брега на Дунава.

Снимка: БГНЕС

Повече чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25