Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Чобанов: Прогнозата за инфлацията в Бюджет 2022 е подценена

Снимка: БГНЕС

"Инфлацията е един от сериозните проблеми на българската икономика, проблем, който засяга целия свят. Прогнозата в бюджета е доста подценена. Причината вероятно е, че подобни прогнози обикновено насочват очакванията, понякога умишлено се правят грешки, за да се успокои ситуацията, но ролята на независимия анализ е да покаже какво наистина смята, че ще се случи. Това правим и ние с нашата прогноза - темпът на инфлацията ще бъде 11,6% при 5,8% в бюджетната прогноза. Основанието ни за това е, че процесът продължава да се разгръща. Предстои повишаване на цени на комунални услуги". 

Това поясни пред БНР Димитър Чобанов, изследовател и част от авторския състав на доклада на Института за икономика и политика към УНСС. Според доклада ще има два пъти по-нисък ръст на икономическия растеж и два пъти по-висока инфлация в сравнение с тези, които са заложени в бюджета за тази година. 

По думите му в Бюджет 2022 има засилен социален елемент - "по отношение на някои групи ще има мерки, които биха смекчили силно влиянието на инфлацията, но за други хора всяко покачване на цените ще се отрази на покупателната им способност". 

"Мерките, които са насочени към облекчаване на инфлацията, съдействат процесът да продължи. Когато се предприеме индексиране на заплатите, което да компенсира вече повишените цени, то поражда допълнителна инфлация заради по-голямото потребление, което генерира. Така се получава спирала, при която всяка следваща стъпка подсилва този процес. Затова е трудно, когато започне такъв процес, той да бъде прекратен. Това зависи от външни фактори, от политиката на Европейската централна банка - дали ще повиши лихвените процеси в еврозоната. И това как ще се отрази на икономиката. Има риск при по-рязко покачване на лихвените проценти - от ситуация на висок растеж на цените и на положителен икономически растеж да се озовем в ситуация на криза". 

В предаването "Нещо повече" Чобанов подчерта, че от повече от 10 години банките печат сериозно пари и ефектът от това вече е видим - икономиката се съживява, но другият дълготраен процес е преходът към по-зелена икономика:  

"Вижда се, че в много от характеристиките този преход е сбъркан. Това идва отвън и се отразява и на българските пазари. Това, което малко ни спасява, е, че все още използваме източници на електроенергия като въглищата... Добивът на газ и петрол в ЕС е толкова силно ограничен вече, че не може да се разчита на собствени източници и трябва да се внася. Заради това виждаме рекордни цени на електроенергията, на природния газ. Това влияе върху процеса на възстановяване, защото големите разходи потискат икономическия растеж". 

И подчерта, че валутният борд е факторът, който пази българската икономика, затова не е необходимо да се премахва нещо, което работи добре. 

Интервюто с Димитър Чобанов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов национален протест на младите лекари

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" излизат на нов национален протест и призовават хората да се включат, за да подкрепят всички съсловия от здравната система. Демонстрацията ще се проведе тази вечер пред Народното събрание в София. Поканени за участие са и депутатите.  След заявката на управляващите, че до 28 юли ще бъде решен..

публикувано на 28.07.25 в 07:24
Снимката е илюстративна

Над 200 пожара са възникнали в страната през изминалото денонощие

Над 200 пожара са възникнали в страната, по данните за изминалото денонощие, съобщи снощи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. В 1 ч. тази нощ се е появил нов пожар -  близо до севлиевското село Душево. Огънят е локализиран. Поради силен вятър в района пожарът в..

публикувано на 28.07.25 в 07:22

САЩ и ЕС предотвратиха потенциална търговска война

САЩ и Европейският съюз постигнаха рамково споразумение, с което уредиха търговския спор помежду им и предотвратиха потенциална търговска война.  Съгласно споразумението, което беше обявено в неделя на луксозното голф игрище на Тръмп в Западна Шотландия, след едночасова среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, по-голямата..

публикувано на 28.07.25 в 07:16
Премиерите на Молдова и България в Кишинев, 27 юли 2025 г.

Втори ден от официалното посещение на Росен Желязков в Молдова

Продължава официалното посещение на премиерът Росен Желязков в Молдова.  Днес той ще разговаря в столицата Кишинев с президента на страната Мая Санду и с председателя на парламента Игор Гросу. В знак на почит премиерът ще поднесе цветя пред паметника на националният молдовски герой Стефан Велики. Росен Желязков: От догодина ще предложим..

публикувано на 28.07.25 в 07:08

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15%

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обявиха американският президент Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след среща с в Шотландия. Разговорът е продължил един час, а след него и двамата лидери определиха споразумението като "изгодно".  "Европейският съюз се..

публикувано на 28.07.25 в 00:50

ЕС и САЩ се договориха за митата

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия.  До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..

публикувано на 27.07.25 в 21:13

Пожарът в Пирин превзе над 6000 декара, но не застрашава населените места

Пожарът в Пирин продължава да се разраства в североизточна посока към Кресна, но опасност за населените места и домовете на хората към момента няма. Локализиран е другият пожар, който избухна следобед на територията на община Симитли. Няколко вили и земеделски сгради в крайната махала на града "Дрънкалица" изгоряха. : Над 5000 декара горска..

публикувано на 27.07.25 в 21:07