Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите стари столици - за и против идеята на ИТН

Голямата базилика в Плиска
Снимка: Радио Шумен

Шест града в България да бъдат обявени за стари столици. Това гласи нов законопроект, внесен от "Има такъв народ". Инициативата за него е на Пламен Николов. Той беше предложен за премиер в един от проектокабинетите на партията в предишния парламент. Ако проектът бъде приет, 2-ри май ще бъде обявен за ден на старите столици, а такъв специален статут трябва да получат Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Видин, Силистра и Никопол. Предвижда се те да получат допълнително финансиране. 

Въпросът - откъде ще дойдат парите обаче остава нерешен - между очакванията на общините за милиони, които ще потекат към тях от държавата и от европейски проекти, и скептичните археолози. Предложението изправи един срещу друг общини и археолози, разделени са и политическите формации в парламента

Подобен законопроект не се внася за първи път. През последното десетилетие имаше няколко опити - първо ГЕРБ, после Реформаторският блок, когато все още имаше такава формация. Тогава предложението им не беше прието с интересния мотив, че "не сме готови за такъв закон". За последно отново ГЕРБ с активната роля на тогавашния втори в партията Цветан Цветанов, като депутат от Велико Търново през 2017-а изтупа праха от идеята и възвести, че ще внесе такъв проект, за да сме отдадели заслуженото на "старопрестолните столици" и защото вече имало "политическата воля това да се случи в диалог с местната власт, с гражданското общество и с тези, които възстановяват разкопки". Е, не се случи.

Сега идеята се възкресява наново от "Има такъв народ", а основният ѝ двигател Пламен Николов пояснява защо този път разчита на пробив: 

"Сега мотивите са по-различни. Тук се преследват повече икономически цели, отколкото да се търси историческа обосновка. Търси се ефект върху туристическата сфера, върху икономическия бранш в Северна България. Бихме могли да изградим общ туристически маршрут, който може да спомогне за развитието на икономиката в тези места". 

Проектът вече е поел из дебрите на законотворческия процес. Засега е минал само през Комисията по туризма. Предстои обсъждане в още три, но възраженията са налице. С уговорката, че намеренията са добри, но практическата реализация куца, критиките вървят в три посоки. Първо, дали общините са в състояние да се справят със задачата да опазят и развият историческото наследство. Историците в парламента са категорични. Пeтър, Николов от ГЕРБ-СДС: 

"Този законопроект прехвърля управлението на археологическите обекти към общините, които е абсурдна идея". 

И друг историк - Костадин Костадинов от "Възраждане", напомня: 

"Бил съм 10 години общински съветник и знам, че не бива да се оставя всичко да зависи от добрата воля на съответния кмет. Практиката в нашата страна показва, че в 95% от случаите общинските чиновници гледат на тези обекти като на източници за доходи. Това няма как да свърши добре". 

Иван Ганчев от БСП, който обещава подкрепа за законопроекта, отваря вратичка за компромиси: 

"В законопроекта се предвижда да се създадат обществени съвети, които да носят отговорност за стопанисването на тези столици. Но те не трябва да са част от общините, да са към Министерството на културата". 

Вторият голям проблем - откъде ще дойде финансирането. Законопроектът предвижда обособяване на обектите в общ туристически маршрут, а финансирането да се осигурява чрез субсидии от държавата, бюджетите на общините, дарения, финансиране по програми от ЕС, приходи от недвижими културни ценности. Твърде много източници с твърде несигурна гаранция, което създава непомерни очаквания. 

Бившият министър на туризма Николина Ангелкова вече е питала вносителя Пламен Николов, а получила следния отговор: 

"Това било записано в коалиционното споразумение, ще намерят пари". 

Докато историците спорят дали шестте града наистина са имали статут на столици, това засяга основно Силистра и Никопол, Пловдив и Казанлък вече излязоха с позиции, че незаслужено остават извън обхвата на закона

Обществени обсъждания по темата засега не са предвидени, но общественото говорене не може да бъде спряно. 

В предаването "Нещо повече" археологът проф. Казимир Попконстантинов коментира: 

"Похвална е идеята, че отново се замисля нещо за средновековните български столици... Комерсиалното може да бъде неутрализирано при по-строги части от законодателството. Между туристите и проучванията няма конфликтна точка. Посетителите виждат как от недрата на земята се изтръгва нашата история... Преди да се правят законодателни инициатива в областта на културно-историческото наследство, нека да има широк и експертен разговор със специалисти. Ако се възлага това на общините, имаме горчивия опит". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Първо студио на БНР: Връчват Годишните награди на СБЖ за 2024 г.

На тържествена церемония в Първо студио на Българското национално радио ще бъдат връчени Годишните награди на Съюза на българските журналисти за 2024 година. По традиция Съюзът дава отличията за творчески постижения по повод Деня на народните будители първи ноември. Те са за публикации, предавания и обществено значими прояви на журналисти за..

публикувано на 09.11.24 в 08:23
Провинция Идлиб, Западна Сирия

Сирийски войници са ранени при израелски удар в районите на Алело и Идлиб

Сирийски войници са били ранени при израелски въздушен удар през изминалата нощ в района на градовете Алепо и Идлиб. Израелската атака е била извършена около полунощ, като са пострадали няколко души и са били нанесени материални щети. Според Сирийския център за наблюдение на човешките права, целите са били военни обекти, а в района са били..

публикувано на 09.11.24 в 08:12
Украинският омбудсман Дмитрий Любинец (вляво) и руската му колега Татяна Москалкова (вдясно) по време на международна конференция на омбудсманите в Анкара,12 януари 2023 г.

Омбудсманите на Украйна и Русия са разменили списъци с военнопленници

Омбудсманите на Украйна Дмитрий Лубинец и на Русия Татяна Москалкова са се срещнали на територията на Беларус. Двамата са си разменили списъци с военнопленници, както и писма на военнопленници до техните роднини. Със съдействието на Международния червен кръст двамата са организирали преместването на 91-годишна жена от Украйна в Русия, за да..

публикувано на 09.11.24 в 08:01
 Джо Байдън

Байдън: Украйна ще получава военна помощ от САЩ толкова дълго, колкото е необходимо

След руската инвазия в Украйна президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че страната ще получава военна помощ толкова дълго, колкото е необходимо, за да отблъсне Русия. Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, обеща да сложи бързо край на войната. Според премиера на Унгария Виктор Орбан Европа не може да..

публикувано на 09.11.24 в 07:50

За и против пиесата на "Оръжията и човекът" на Малкович

Какво се случи снощи на втория ден от протестите срещу постановката "Оръжията и човекът" ? Снощи беше втората премиерна дата на спектакъла, режисиран от Дножн Малкович в Народния театър. След като в четвъртък вечер се стигна до безредици пред сградата на театъра и отлагане на представлението с един час, което беше играно само пред журналисти и..

публикувано на 09.11.24 в 07:35

Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание

Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание днес. По време на срещата ще бъдат обсъдени както резултатите от предсрочните парламентарни избори на 27-ми октомври, така и бъдещите политически действия на партията в новия 51-ви парламент.  Сред тях - реакциите на поставените от ПП-ДБ условия, за да се водят разговори за..

публикувано на 09.11.24 в 07:30

"Гардиън": Отношенията на Украйна с Обединеното кралство са се влошили

Отношенията на Украйна с Обединеното кралство са се влошили, откакто лейбъристкото правителство пое властта през юли, твърдят официални лица в Киев пред вестник "Гардиън", като изразяват разочарование от неуспеха на Лондон да достави допълнителни ракети с голям обсег. Премиерът на Обединеното кралство все още не е посетил Украйна, четири месеца след..

публикувано на 09.11.24 в 04:28