Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Ваньов:

Пасивността при теглене на външен дълг ще бъде наказана от пазарите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България изпусна златен шанс за поемане на изгоден дълг от международните пазари миналата година, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ Николай Ваньов, управляващ директор на MK Brokers. По думите му третото и четвъртото тримесечие на 2021 година условията на пазарите са били много по-добри, докато вече влошаването им е видно. „Пасивността, която тогава демонстрира Министерството на финансите, сега няма как да не бъде наказана“, коментира Ваньов, като допълни, че външните пазари „наказват стратегически грешки“. 

Такава би била излизането на международните дългови пазари, когато се стигне до финансиране на дефицита на касова основа, допълни финансистът. Според него вече страната ни ще плати по-висока цена за дългово финансиране, независимо дали външната емисия е преди или след лихвеното повишение от Франкфурт.  


ЕЦБ ще повиши лихвите през септември 

Най-големият призрак, който броди на пазарите, е на паричните политики на централните банки. „Колкото повече виждаме данни за покачването на инфлацията в Съединените щати, Великобритания и други места по света, толкова повече ще се говори за затягане на паричните политики“, коментира Николай Ваньов.  

Анализаторът очаква през септември тази година Европейската централна банка да повиши лихвените равнища. За разлика от Федералния резерв и Английската централна банка Франкфурт действа много по-мудно, но трябва да се поучи от предишните си грешки, допълни финансистът. Според него ЕЦБ изчаква да се усети ефекта от затягането на паричната политика от другите централни банки, преди самата тя да пристъпи към покачване на лихвите.

„Балансът, който трябва да намери Франкфурт, е много деликатен. От една страна е Германия, на която й омръзна бездействието заради високата инфлация, но от друга е Италия и нейната много висока задлъжнялост“, обясни Ваньов.  


Инфлацията – очаквания и реалности  

Инфлацията ще започне да се забавя още през пролетта, прогнозира финансовият анализатор, но предупреди, че няма да станем свидетели на цените от преди година. „Много хора очакват, че ще има поевтиняване на ценитена храните и стоките от първа необходимост. Не, те просто няма да се покачват толкова бързо“, допълни Ваньов.  

Според него цените на енергоносителите са много високи и е възможно да има корекции надолу. Докато Европа не намери стабилна основа за намаляване на зависимостта си от Русия по отношение на природния газ, трябва да сме готови за подобни ситуации като настоящата, убеден е Николай Ваньов.  

Цялото интервю с пазарния анализатор Николай Ваньов може да чуете в прикачения файл. 

Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05