Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лорита Радева: Планът отговаря на очакванията - да няма ново строителство, да не се премахва растителност, да се възстановят знакови части

Какъв ще бъде обликът на Борисовата градина според последния проект на ПУП

Марта Георгиева: Горски части ще се урбанизират с благовидни наглед строежи, има нова опасност от заграбване на територии от частници

Снимка: БГНЕС

Тази вечер от 17.30 часа ще се проведе заключителното обсъждане на проекта за подробен устройствен план на Борисовата градина. Получени са над 3000 възражения, становища и позиции на граждани и организации.

„Това е знаковият, емблематичният парк на нашия град и е важно софиянци да имат отношение по него“, заяви Лорита Радева, общински съветник от ГЕРБ и председател на Комисията по околна среда в СОС. Според нея планът отговаря на очакванията да няма ново строителство в парка, да не се премахва растителност, както и да се възстановят компрометирани през годините части.

„Примерно възстановяването на функциите на Къпалнята „Мария Луиза“, на Летния театър, на отделни знакови елементи в градината, премахване на несвойствени за парка функции.“

Снимка: Георги Нейков, БНР

Този вариант на плана е най-опасният за Борисовата градина“, смята Марта Георгиева, общински съветник от ДБ и член на Комисията по околна среда в СОС. По думите ѝ без никакво основание се предлага ново строителство.

Това строителство за пореден път се прикрива, то не беше представено на гражданите в момента, в който се представяше проектът миналия месец и с много ровене н картите и документите гражданите и гражданските организации трябваше сами да стигнат до него. За първи път в този проект се предлага застрояване на лесопарковата част на Борисовата градина, над 100-годишни дървета, които представляват истинска гора в сърцето на града. Този проект си позволява да предложи урбанизиране на тези горски части с много благовидни наглед строежи – тоалетни, детски площадки, сгради за поддържане на парка, спортни съоръжения, нови алеи, но те са заложени така, че половината гора да бъде разкопана за канализация“, посочи Марта Георгиева. Според нея тези нови обекти са измислени „много коварно“.

Лорита Радева контрира, че се предвижда провеждането на канализационната мрежа да става само по протежение на алеите и по протежение на съседни улици, граничещи с парка. Опасенията не отговарят на реалната ситуация, посочи Радева.

Борисовата градина  Снимка: БГНЕС

Марта Георгиева заяви още, че местата на детските площадки са много добре премислени, не са случайни и са „или частна собственост, или частна общинска собственост, или неопределена собственост“.

„Този ПУП се опитват да го прокарат, без да има акуратна карта на собствеността.“

Снимка: БГНЕС

Паркоместата ще бъдат изградени в гранични територии извън парка, уточни Лорита Радева.

В проекта автомобилният достъп до парка се увеличава спрямо сегашната ситуация, изтъкна Марта Георгиева. Според нея не са изпълнени препоръките да има паркинги само в буферните територии на парка.

Георгиева е категорична, че „този проект не само не създава механизъм как частните обекти да преминат за публичен достъп, а създава нова опасност от заграбване на територии от парка от частници“.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24