Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудомировите герои ни напомнят колко сиво, лошо и затворено живеем

Снимка: Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“

Разрез на българската народопсихология предлага премиерният спектакъл по разкази на Чудомир великотърновския Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“. Тази вечер от 19 часа в старопрестолния град на сцената ще изгреят едни от най-емблематичните Чудомирови герои, за вдъхнат колорит, да завладеят с хумора на големия разказвач и с неговия езоповски език да провокират зрителите за отговор на въпроса защо не е отминало времето на Чудомировите разкази.

Неповторимата пъстрота на Чудомировата палитра от характери е събрана в спектакъла „Не сме от тях“, съставен от фейлетоните, разказите и рисунките на големия български разказвач и хуморист, споделя режисьорът и автор на сценичната версия на постановката Невена Митева: 

„Не сме от тях“ е само заглавие, то е едно обръщение към кака Сийка, която при нас присъства като образ, иначе при Чудомир няма такъв образ. Той е много нарицателно, а всъщност несъществуващ образ, но той се явява като едно обобщение на това – правим се на едно, а всъщност сме съвършено друго. Аз съм взела от много негови разкази отделни епизоди и особеното в този спектакъл е, че те не стоят като отделни парчета, а в тях има единен сюжет. Ние разказваме история с едно погребение. Започва от сутринта и свършва вечерта с една сватба. 

Време е хората да видят едни пъстри, колоритни, интересни образи на сцената. Да си дадат сметка колко сиво, лошо и затворено живеем в момента и че е нужно да се опитаме да направим живота си по-разнообразен, по-пъстър, че от нас самите зависи. Че сме загубили усета си за хумор, за закачка, за шега помежду си, за прошка, което е изключително важно в творчеството на Чудомир. В това представление героите непрекъснато си правят лоши шеги един на друг, но никога това не завършва лошо. Накрая винаги завършва с едно помирение, със сдобряване, с прошка, нещо, което загубихме във времето – умението да прощаваме, умението да продължим напред, да забравим отмъщението, което е една много лоша енергия, която съсипва хората. Това беше причината да направим това представление“. 

„Чушка, ако не люти, краставица ако не горчи, жена ако не гълчи и мъж ако не мълчи, де ще му излезе краят“, е една от незабравимите мъдрости на Чудомир, която присъства в спектакъла, разказва сценографката Лидия Каркеланова: 

Решението трябваше да не бъде битово. Искахме да бъде много цветно, много шарено. Изкоментирахме няколко символа, които да присъстват като цвят и като знак. Минахме през тиквите, но решихме, че тиквата не е чак толкова, не ни харесва да ни кажат – глупави като тикви, и затова стигнахме до лютата чушка като всичко, което можете да вкарате в символа лютата чушка. Затова е толкова цветно. Ще ни се да не сме от тях, тези, които са сивите, негативните. Ние сме цветни и шарени“. 

Творчеството на Чудомир и неговото популяризиране е лична кауза на режисьорката Невена Митева. Спектакълът „Не сме от тях“ на великотърновския театър е насочен не само към зрителите от средното поколение, които познават разказите му, но и към младата публика: 

„Тези юпита, които са много тясно профилирани и са еднакво облечени, еднакво изглеждат. Трябва да се замислим дали сме достатъчно интересни хора. Ние ставаме все по-безцветни и колкото по-добри специалисти в една тясна област ставаме, все повече стесняваме тези граници и извън тях като че ли няма колорит. Затова си мисля, че трябва да говорим от сцената“. 

Спектакълът по разказите на Чудомир е предизвикателство и към младите актьори в драматичната трупа на великотърновския театър. За своята героиня и как едно градско момиче пресъздава типичен образ на селската мома, споделя 23-годишната Никол Бойчева, изпълняваща ролята на събирателния образ Стана: 

„Много различна, много цветна, влюбена. Много е крайна като персонаж, доста по-крайна от мен. Много приятен процес да открия тази част в себе си, защото аз я притежавам, както всеки един от нас, просто си го имаме в кръвта. Беше много интересно за мен да почовъркам в себе си и да намеря Стана в цялата ѝ красота. Стана е крайна, дива и неподправена. Емоциите в нея бликат и няма спиране“.  

Един от най-незабравимите афоризми на Чудомир гласи: „Най-празният от нашите дни е оня, в който не сме се смели нито веднъж“. Смях и пълнота в делника дава спектакълът „Не сме от тях“, чиято премиера на великотърновска сцена е на 17 февруари от 19 часа, втората премиера е на 22 февруари. 

Снимки: Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“, Велико Търново


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02