Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милко Лазаров: Във фокуса на тази битка е посегателството на пазара върху субсидиите за култура

От смисъл или от продаваемост трябва да зависят държавните пари за кино?

Павел Веснаков: Това отворено писмо е породено от невъзможността да представим нашата гледна точка

НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
Снимка: META/Facebook - НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“

На какъв принцип трябва да се разпределя държавното финансиране за кино? Каква философия в сферата на Седмото изкуство трябва да се развива в рамките на националната политика? Тези важни въпроси поде отворено писмо до правителството и парламента на 38 изявени български режисори. 

Те са против намеренията за разделянето на киното на "зрителско" и  "фестивално", което би променило философията на субсидирането на българските филми и насочване на финансовия поток към комерсиалните филми, които нямат затруднения да намират пари за реализацията си. Въпросът е обсъден на заседание на комисията по културата и медиите в Народното събрание, на което не са били поканени едни от най-значимите творчески организации и сдружения в областта на филмовото изкуство. 

"Тази среща, на нея самата киногилдията не беше представена в нейната цялост. Много избирателно бяха поканени хора и сред режисьорите остана впечатлението, че там се защитават основно интересите на продуцентите в България. Те са бенефициент на държавната помощ. Те изразходват парите, те отговарят един проект да бъде реализиран, да се случи, но в крайна сметка продуцентите трябва да имат режисьори, с които да снимат и режисьори, които да реализират своите идеи, да направят филмите, които искат, да представят България по най-достойния и смислен начин навсякъде по света. Недоволството на всички режисьори, подписали това отворено писмо е породено от невъзможността да представим нашата гледна точка, нашите нужди, вярвания и да споделим какво мислими за евентуалната бъдеща държавна политика относно филмопроизводството и културната политика", каза за БНР режисьорът Павел Веснаков - един от инициаторите на отвореното писмо.

Веснаков е председател на Българската асоциация на кинорежисьорите. Познат е с получилите множество отличия негови филми - късометражната трилогия "Влакове", "Парафиненият принц", "Чест" и пълнометражния му дебют "Уроци по немски". В телевизията работи и по комерсиални проекти като сериалите "Откраднат живот", "Денят на бащата", "Татковци".

"Тук става въпрос за една битка, която се води от десетилетия в Европа, от много десетилетия. Бих се осмелил да кажа от векове, но може би няма да бъда толкова точен, защото говорим за кино. Във фокуса на тази битка е посегателството на пазара да се възползва от субсидиите за култура, която е предназначена за потребители на художествени стойности. Тази битка не е минала, винаги е съществувала", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови дейци, познат и със своите филми "Отчуждение" и "Ага". През 2018 вторият стана първото българско участие на Берлинале от 30 години насам.

В предаването "Нощен Хоризонт" двамата режисьори изразиха позициите си относно цялостното разделение на масово и по-високо изкуство, чието отражение е и определянето на едни филми за "зрителски" и предизвикващи първичен интерес и "фестивални" - с високи критически оценки, но по-труден път към масовата публика. 
"Масовият вкус е едно много добро прикритие, извинение за прокарване на пазарния интерес, на финансовия интерес. Задоволявайки нуждата да задоволим масовия вкус звучи сякаш ние правим нещо добро за обществото, но то по никакъв начин не придвижва обществото напред. Сложните филми имат свойството, качествата да променят живота на един човек", смята Веснаков. 

"Аз не мога да се наглася към индустрията - не мога. Да искам и да не искам - не мога", допълни Милко Лазаров, като допълни, че и "простите мутри изпращат децата си в Оксфорд", което показва нуждата на обществото от високо изкуство.

Милко Лазаров      Снимка: БНР

В прикачения файл можете да чуете целия разговор относно мисиите на киното и функцията на държавното финансиране, личните разбирания на двамата режисори за собствената им работа, както и интересни въпроси и филмови препоръки от участниците в разговора и слушателите на "Хоризонт".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39