"България се появи в моя живот преди българката (авторът е женен за българка - бел. ред.). Не знам дали може да се обясни любовта към една страна, на мен ми харесва да съм в България. Това е страна, която малко по малко опознах. Харесаха ми пейзажите. Опознах културата, музиката, литературата. Не се случи изведнъж, това беше любов, която се изгради с времето".
Това сподели пред БНР френският писател Ерик Ноло, който нарича България "моята втора страна" и е у нас за премиерата на дебютния си роман "Последна спирка Русе".
Ноло (роден през 1961 година) е френски писател, есеист, памфлетист, литературен критик с остро перо, преводач и издател, емоционално свързан с България. През 80-те години на миналия век съдбата го отвежда в Сливен, където преподава в езиковата гимназия. Особено го привлича Русе, родното място на Елиас Канети, чието творчество задълбочено изследва. Издава български писатели във Франция.
"Преди София изглеждаше чаровна, но строга, днес я виждам по-приятна", допълни впечатленията си той.
Ноло издава български писатели във Франция и в предаването "Хоризонт за вас" призна за изненадата си колко много се приемат българските автори в неговата родина му.
"Българската литература намери своята публика във Франция".
Ерик Ноло разказа и че много се възхищава от Йордан Радичков, а един разговор с него оставя ярък отпечатък. Ноло потърсил от Радичков обяснение защо съществуват особени отношения между Балканите и Скандинавските страни:
"Неговите книги много се превеждаха в Скандинавските страни. И той ми отговори по радичковски: "Знаете ли, че никой не смята, че коридорът е част от апартамента и никой не смята, че полуостровите са част от Европа. Може би това, което ни обединява, е духът на полуостровите". Когато създавах издателската си къща, се сетих за този негов израз и я кръстих така - "Духът на полуостровите". Това ми беше на късмет, защото тя съществува вече 15 години".
На 19 февруари е премиерата на книгата "Последна спирка в Русе" в София. Писателят сподели, че в навечерието на първата си среща с българските си читатели се чувства "нетърпелив и малко притеснен".
Деляна и Серж, българка и французин. Тя – блестяща студентка, франкофон и франкофил, той – журналист и писател, избрал да живее в България. Свързва ги влечението им към френската литература. Ала Деляна изоставя учението, постъпва като стриптийзьорка в нощен клуб и след бурно съжителство пътищата им се разделят. За да се срещнат отново, когато, уволнена най-безцеремонно, тя ненадейно отмъква от сейфа на собственика на клуба плик с пари, в който обаче има и компрометиращи снимки на могъща публична личност, и търси убежище при бившия си съпруг. Но дългата ръка на мафията надвисва над тях и те се впускат в безумно бягство от София до Русе, белязано с престъпност, насилие и една хаплива, упорита любов. В напрегнатата криминална интрига Ерик Ноло умело вплита сюжети и персонажи от близкото минало и от днешния ден на България, картини от Русчук, града на Елиас Канети, и едно поклонническо пътуване в творческия свят на Нобеловия лауреат.
"Последна спирка в Русе" е любовен трилър, разгърнат на фона на българския градски и природен пейзаж и на родната действителност през погледа на французин българофил.
През февруари Ерик Ноло ще представи лично романа си в три български града:
19 февруари от 18:00 ч. в YALTA ART ROOM – София
21 февруари от 18:00 ч. в зала "Константин Димчев" на Доходно здание – Русе
22 февруари от 18:00 ч. в зала "Май" в сградата на Община Сливен
Интервюто с Ерик Ноло можете да чуете в звуковия файл.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..