Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Олга Брусиловска: Страхът от война е проблем №1 на хората в Украйна

Повече от половината украинци вече нямат съмнения по въпроса "искат ли руснаците война", казва политологът

Учение на украинската полиция и национална гвардия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Въпросът за влизането на Украйна в НАТО не стои на дневен ред. Обстановката в Украйна е много напрегната, а страхът от война е на първо място сред проблемите на хората в страната", каза за "Събота 150" професор Олга Брусиловска - политолог и ръководител на катедрата "Международни отношения" в Одеския държавен университет.

Професор Брусиловска е автор на над 80 научни статии за посткомунистическото развитие на страните от Източна Европа.

"Повече от половината украинци вече нямат съмнения по въпроса "искат ли руснаците война". На фона на постоянните твърдения от Москва, че огромната армия по границете никого няма да напада, постоянно се увеличават хората в Украйна, които виждат какво всъщност се случва", подчерта професор Брусиловска.

"Виждаме, че Русия няма да се успокои, докато не получи онова, което смята за свое. За съжаление Русия гледа на Украйна като на своя територия. За нас това е много странно и неразбираемо. Вече 30 години ние не сме съветска република, а независима държава. Представяте ли си колко деца са се родили и израснали за това време - те не познават друга страна освен Украйна. Но в същото време продължават да ни убеждават, че украинците и руснаците са един народ и са длъжни да живеят в една страна. За нас това е абсолютно неприемливо.

Има големи и малки държави и първите се стремят да решат проблемите си, като разширяват сферите си на влияние за сметка на страни като Украйна и България", отбелязва проф. Брусиловска в отговор на въпрос за голямата геополитическа игра, от която е засегната Украйна:

"Геополитическа игра винаги е имало и ще има. Но това, което днес се случва, излиза от рамките на играта, в която големите момчета мерят сили, като се опитват да отвоюват позиции от  противника, който е същевременно и партньор и да създадат по-изгодна ситуация за себе си.  В тази криза обаче по-скоро става дума за друго - има идея за възраждане на Съветския съюз и тя доминира в официалната реторика на Кремъл. И това не се вписва в графата "борба за влияние между Съединените щати и Русия". Според мен Западът начело със Съединените щати е по-пасивен, Русия е по-активна. Тя настъпва и вижда неувереност и нежелание за сериозен конфликт с нея. В този процес политическият елит на Кремъл става все по-нагъл, с друга дума не бих могла да опиша случващото се".

Украйна всъщност никак не е малка страна - има най-голямата територия сред държавите, които са изцяло в Европа. Има над 40 милионно население, богата е на природни ресурси. Какво направи за 30 години политическият елит в Украйна, за да избегне подобна ситуация?

Нищо добро не можем да кажем за елита, който за 30 години не успя да промени към по-добро икономическото развитие на Украйна. Очевидно е, че този елит е имал друга задача. Явно, както и в други посткомунистически държави, на власт дойдоха клептократите - интересуващи се повече от пълнене на джобовете си, отколкото от създаване на устойчив модел на развитие на страната. Мисля, че това в България можете да го разберете. И у нас, и у вас се отнасят доста критично към управлението. И у вас, и у нас имаше опити да се избегнат старите политици и да се изберат нови лица. У нас това беше изборът на президента Зеленски".

През 2019 година популярният актьор Володимир Зеленски спечели с лекота президентските избори срещу тогавашния държавен глава Петро Порошенко. Обикновено се прави паралел със съдбата на героя му в сериала "Слуга на народа". Той обаче е популярно лице и от други проекти.

"Аз ли изпадам в паника - не, не изпадам в паника. Добре де, в паника съм, защото само аз от всички ни разбирам мащабите на провала."

Репликата е на героя му от "Любов в големия град". Владимир Зеленски, както фигурира в надписите на филма, играе заедно с плеяда руски звезди.

"Очевидно е професионалист в областта, в която е работил досега - той е добър актьор. Само че едно е да изиграеш ролята на някого, а друго - да бъдеш някой.

Така оцени шансовете на Зеленски руският президент Путин в началото на мандата му."

Президентът на Украйна Володимир Зеленски (вдясно) на фронтовата линия край Донецк, 17 февруари 2022 г. 

Професор Брусиловска има еднозначен отговор на това справил ли се е Зеленски с най-главната си роля - на президент - Не, не успя.

"Политиката е професия и да се избира за президент човек, който никога не се е занимавал с това меко казано не е правилно. Зеленски имаше големи планове, говореше за тях дълго и гладко. От това обаче не произтече нищо съществено. Съответно рейтингът му рязко спадна. Социологическите проучвания показаха, че украинците са го посочили за главно разочарование на 20-а и 21-а година. В момента рейтингът на Зеленски е най-нисък, откакто стана президент, ако изборите бяха сега, за него биха гласували 17 процента от избирателите.

Кризата в отношенията с Русия ще потопи още рейтинга на Зеленски", прогнозира проф. Брусиловска.

"Повечето хора смятат, че той не е подготвен за предизвикателства от такъв мащаб. Въпреки обнадеждаващото начало на мандата му, кратката среща с Путин в Париж през 19-а година очакваното продължение не се състоя.

Господин Путин, готов съм да отида още по-далеч и да ви предложа да се срещнем във всяка точка на украинския Донбас, където има война.

Путин отговори, че за Донбас Зеленски трябва да преговаря с властите там, а за отношенията с Русия - трета страна по казуса, може да заповяда в Москва в удобно за него време".

60 процента от украинците смятат, че Зеленски е некомпетентен, неспособен да се справи с ролята на главнокомандващ. Ако Зеленски се е оказал неубедителен, кой все пак печели доверие, нима хората в Украйна биха се върнали отново към Петро Порошенко?

"Да, рейтингът на Зеленски спада, на Порошенко се вдига. Струва ми се, че точно в това е нашата трагедия - въртим се в порочен кръг. Няма алтернатива на Зеленски и Порошенко. Впрочем, в сегашната ситуация Порошенко има добри позиции. Украинците справедливо го наричат най-добрия украински главнокомандващ за периода на независимостта. Има и добра подготовка като дипломат, беше и министър на външните работи. А това е важно за диалога с нашите партньори. Нито една страна не би искала да изпада в изолация, особено в период на криза. И сега опитът на Порошенко е особено ценен в очите на украинците."

Ще стане ли Украйна член на НАТО - въпросът определено е в центъра на кризата - между исканията на Русия алиансът да не се разширява на изток и отговора от Запад, че всяка страна е свободна в избора на бъдеще и сигурност?

"Ако украинците поискат това и си напишат домашното, Украйна без съмнение някой ден ще влезе в НАТО. Но този въпрос не е на дневен ред даже в средносрочен план. НАТО има ясни критерии, които се поставят пред страните кандидати. Засега Украйна не отговаря на тях. Главният е да нямат териториални спорове със съседни държави. Днес част от Украйна е окупирана от Русия. Имаме два проблема - Крим и Донбас. Докато те не бъдат решени, Украйна няма да може да влезе в НАТО. И тъй като е ясно, че в близко време няма да има решение на нито един от двата проблема, не стои и въпросът за влизане на Украйна в НАТО".

През последните седмици има различни информации от Украйна за това как там и властите, и обществото се отнасят към заплахата от война. Знаем, че не само в Украйна напоследък проблемите се трупат един върху друг - Covid кризата, ръст на цените. Как украинците подреждат проблемите на днешния си ден?

"Атмосферата в Одеса е много тревожна. На служителите в редица предприятия е наредено да напуснат града. Реално се провежда частична евакуация, защото се смята, че Одеса може да бъде сред първите цели на евентуална руска агресия. Освен това вече търпим големи икономически загуби, защото заради заплахата от война затвориха фирми. Така че сред проблемите на украинците възможната война определено е на първо място.

Хората масово изкупуват оръжие. Готвят се за война. Не можем да кажем, че животът тече в нормалния си ритъм, напротив, всичко е необичайно - затварят фирми, хората заминават, изкупени са билетите за полетите за чужбина. Около 20 процента от жителите на страната казват, че биха предпочели да заминат и да изчакат този период зад граница. В същото време има обнадеждаваща статистика - над 50 процента заявяват, че са готови да останат и да защитават страната си. Това е още един белег за задълбочаване на разделението в обществото, което и без друго е голямо".

Все пак при толкова напрежение и при толкова много оръжия не е ли задължителен оптимизмът кризата да се реши с преговори?

"Все още има време политиците да седнат на масата на преговорите и да бъде постигнато споразумение. Само че за нас отново има тревожен знак - постановление на руската Държавна дума за признаване на сепаратистките републики Донецк и Луганск. Не е случайно, че всичко се случва паралелно. В момент, в който Русия е струпала 200 хиляди военни по границите с Украйна. Независимо от изявленията на руското външно министерство, че тези войски се изтеглят. Нашето разузнаване не го потвърждава. 200 хиляди - това е над-половината от всички сухопътни войски на Русия. Докато наистина не се изтеглят, не са възможни преговори.

Войските се изтеглят и следващата стъпка са преговори във формат, който непременно да включва Украйна. Трябва да бъдат там и партньорите й, но водеща трябва да бъде гледната точка на Украйна. Нашето външно министерство неведнъж е предупреждавало, че няма да приемем никакви споразумения, сключени зад гърба ни и без наше участие".

Според проф. Брусиловска в продължение на десетки години проучванията са показвали, че украинците се отнасят по-добре към руснаците, отколкото руснаците към украинците. Сегашната ситуация е довела до промяна в настроенията, до радикализиране и още по-голямо разделение в украинското общество - на верните на идеята за възстановяване на Съветския съюз и другите, които са болшинство. А те смятат, подчертава проф. Брусиловска, че няма връщане назад и докато над Украйна тегне заплахата от окупация, за любов и дружба не може да става дума", каза за БНР Олга Брусиловска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БХРА връчва годишните си награди

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация ще връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма. От 1996 година организацията обявява имената на мениджъри и собственици в бранша, които са сред  най-успешните предприемачи и са реализирали най-големите инвестиции през годината. За участие в..

публикувано на 26.11.24 в 07:55
Стоян Мавродиев

СГС решава за Европейската заповед за арест на Стоян Мавродиев

Днес Софийският градски съд се очаква да реши дали да издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев. Бившият изпълнителен директор на Българската банка за развитие се разследва за отпуснат кредит за 150 млн. лв. на фирми, собственост на или свързани с бизнесмена Румен Гайтански, известен като Вълка. По това дело като обвиняем е..

публикувано на 26.11.24 в 07:55

Радев изнесе леция в Дипломатическата академия на МВнР във Виетнам

Президентът Румен Радев, който е на официална визита във Виетнам, изнесе лекция в Дипломатическата академия при Министерството на външните работи. Тя е посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и азиатската страна.  Пред бъдещи дипломати в Ханой държавният глава подчерта, че ролята на дипломацията..

публикувано на 26.11.24 в 07:40
Доналд Тръмп на финала на предизборната си кампания в Пенсилвания, 3 ноември 2024 г.

Тръмп ще наложи нови мита на Канада, Мексико и Китай

Избраният за президент на Съединените  щати Доналд Тръмп заяви, че ще наложи високи вносни мита на всички стоки от Мексико и Канада, и допълнителни мита за Китай. В социалната си мрежа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че ще подпише изпълнителна заповед за това още в първия ден от новия си мандат, който ще започне на 20 януари. Тръмп..

публикувано на 26.11.24 в 07:28

Столичният Автотранспорт с нов заем. Защо общинар го определи като "бездънна яма"?

Заем от 15 милиона лева ще отпусне Столичната община на столичните дружества Автотранспорт и Електротранспорт за подобряване на условията на работа. Като " бездънна яма " определи градския транспорт и отпускането на новия заем общинският съветник от ПП-ДБ-"Спаси София" Симеон Ставрев. Той сигнализира за порочни обществени поръчки в..

публикувано на 26.11.24 в 06:55

Ремонт на предавател на БНР

На 26 ноември от 10 до 15 часа ще бъде извършен ремонт на предавателя на ултракъси вълни МАЛКО ТЪРНОВО 4 на честота 90.2  MHz,  излъчващ програма „Хоризонт“. Възможни са  прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 26.11.24 в 06:00
Държавната болница в Никозия

Стачка на лекарите в държавните болници в Кипър

Лекарите в държавните болници в Кипър, включително спешните отделения, започват тази сутрин 48-часова стачка. Държавата няма да се поддаде на натиск, който не е в центъра на интереса на обществото като цяло, заяви президентът Никос Христодулидис в понеделник вечерта по повод кризата в здравния сектор.    Стачката е заради разногласия между двата лекарски..

публикувано на 26.11.24 в 02:55