Не виждам какъв интерес има Русия да нахлува в Украйна, още по-малко пък да атакува Киев, както ни каза Байдън. Разбира се, това може да се промени, ако украинските власти извършат някоя глупост, подобно на тази, която направи грузинският президент Михаил Саакашвили през 2008 г., когато заповяда да бъдат атакувани Южна Осетия и руски мироопазващи сили там. Тогава руснаците светкавично му показаха колко се е объркал, но все пак милостиво не превзеха Тбилиси, а се задоволиха да гледат как Саакашвили едва не си изяде вратовръзката пред камерите. Много се надявам, че президентът Зеленски е доста по-интелигентен от някогашния си грузински колега. Че няма да извърши някаква тежка провокация в Донбас, подобно на стореното от “скъпия Миша“ навремето, която да накара Москва да реагира. И не защото в Кремъл седят някакви ангели на мира. Руските управляващи имат несравнимо по-значителни цели от това да си губят времето с превземането на Киев. Москва иска да бъде преразгледана цялата система на сигурност, която беше създадена в Европа, а и в света след края на Студената война. Съгласете се, че когато имаш такава стратегическа задача, изобщо не ти е до каквито и да било нахлувания.
Върху какво се основаваше т.нар. система за сигурност, възникнала в началото на 90-те години. Преди всичко върху предпоставката, че има само една свръхсила – Съединените американски щати, чиито указания и напътствия трябва да се изпълняват от целия свят. Що се отнася до Русия, на нея беше отредено „почетното“ място в миманса. Смяташе се, че тъй като Съветският съюз е загубил Студената война, Русия като негова наследница, трябва да се държи тихо и смирено като ученик-двойкаджия. Факт е, че през 90-те години руската държава беше в плачевно състояние. Под „мъдрото“ ръководство на президента Елцин, когото всички западни либерали толкова обичаха, страната беше разграбена от местни и чужди олигарси, а във военно отношение се беще превърнала в посмешище, както показа войната в Чечения. Ако тези процеси, наричани на Запад „либерална демокрация“ и „пазарна икономика“, бяха продължили още малко, най-вероятно днес Русия изобщо нямаше да я има.
Обаче я има. И главната причина за това е, че Русия се отказа от прелестите на либералната демокрация и започна да защитава собствените си интереси, вместо тези на многобройните западни съветници, които я докараха до провал. От началото на новото хилядолетие Русия върви по пътя на централизацията, на събирането и на отстраняването от важните позиции на всички западни агенти на влияние. Разбира се, основна роля в руското възраждане изигра и възстановяването на военния потенциал на страната. Без това възстановяване нищо друго нямаше да бъде възможно. А най-любопитното в случая е, че както западните лидери, така и прехвалените западни експерти проспаха всичките тези процеси. Докато Русия се възраждаше, те продължаваха да я описват с термините, които бяха валидни за Елцинските време на разрухата. Наложи се силово да бъдат събуждани.
Първото такова събуждане стана точно преди 15 години, на Мюнхенската среща по въпросите на сигурността. В своята, станала отдавна класическа реч на този форум, президентът Путин каза, че еднополярният свят е невъзможен, че Русия е държава с повече от хилядагодишна история и, следователно, винаги ще води независима външна политика. За първи път след края на Студената война ръководител на руската държава дръзваше директно да заяви на целокупния Запад, че страната му повече няма да играе ролята на трето борче в световните дела. Доказателството за тези намерение дойде само година по-късно, когато Москва наказа самозабравилия се грузински президент Саакашвили. А след връщането на Крим в състава на Руската федерация и след като руските военни разбиха терористите от ИДИЛ в Сирия, вече и най-заспалите западни политици се събудиха и осъзнаха, че си имат работа с държава, съвършено различна от тази през 90-те години.
Ролята, която Русия играе в световните дела днес, изобщо не може да бъде сравнявана с тази отпреди 30 години. И Москва, съвсем естествено, иска новата й роля да бъде надлежно разписана на хартия. Руснаците вече не искат просто да ги тупат по рамото и да им казват колко силни са станали. С приказки ги излъгаха в края на 80-те години. Тогава на Горбачов му обещаваха, че ако Съветският съюз се съгласи с обединението на Германия и изтегли войските си оттам, НАТО няма да се разширява на изток. Дали от глупост, дали поради някакви други причини, Михаил Сергеевич реши да повярва на това. И Русия се оказа измамена. Руските ръководители днес явно нямат намерение да правят същата грешка. Затова настояват всичко, което се обещава, да бъде официално документирано. Ето това е днешната Голяма игра.
Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пунктове от 1 януари след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство, съобщава телевизия Диджи 24, като се позовава на румънското Министерство на вътрешните работи, предаде БТА. Граничните полицаи ще могат да правят случайни проверки в досегашната зона на митницата и в зелената зона -..
В пет общини от Ловешка област все още има много населени места без ток заради аварии, предизвикани от обилния снеговалеж през последното денонощие. Има и затворени пътища. Заради авари в електропреносната мрежа без ток останаха населени места в общините Ловеч, Троян, Априлци, Тетевен и Угърчин. Най-тежко е положението в Троянско, където..
Британският крал Чарлз Трети благодари на медиците, които са се грижили за него и за снаха му Кейт, след като и двамата се подложиха на лечение от рак през настоящата година. Тези благодарности монархът изрази в традиционното си коледно послание към сънародниците, предадоха световните агенции. "Искам да изразя специални сърдечни благодарности..
България е все още трета в световната класация по кибератаки. Това означава, че в страната ни има много "заразени" компютри , казва киберекспертът Ясен Танев. Светът се готви за скок в квантово криптираната комуникация, сочи още той. Технологични слабости и слабостите на хората са причината за пробивите в киберсигурността през 2024-та..
Нов параклис е издигнат в Момчиловци. С храма, посветен на Св. Василий Велики, параклисите край родопското село стават 30. Откриването и освещаването на параклиса предстои на 1 януари – Васильовден. Инициатор за строителството и ктитор на храма е Васил Радичев от Момчиловци. Той изпълнява свое обещание, дадено преди близо 30 години да..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято мисия е опазване на народната традиция и в частност на сградата на читалището в селото. За втора поредна година на 26 декември , вторият ден на Коледа, те организират истински празник в центъра на..
Израелският министър на отбраната Израел Кац настоя, че страната ще гарантира, че израелските отбранителни сили ще оставят под контрол Ивицата Газа въпреки продължаващите преговори за ново прекратяване на огъня с "Хамас", което вероятно включва различни условия, съобщава Ройтерс. "Ще се уверим, че има зони за сигурност, буферни зони и..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...