Той е ходещ изправен примат от семейство Hominidae, живеещ в симбиоза с машините. Има силно развито желание да е в крак с новите технологии и да притежава дигитални устройства.
ДНК анализите показват, че се е появил в началото на 20 век за пръв път в малки популации в цял свят. Днес обитава всички континенти, а популацията му през 2022 г. се оценява на около 7,9 милиарди души.
Той е HomoTechnicus.
Не просто технологиите са станали част от живота ни, а ние сме се превърнали в технологии.
Тази идея е залегнала в първата самостоятелна изложба на Цветелина Димитрова – програмист и фотограф. Тя представя Homo Technicus, като съвкупност от различни органи от човешкото тяло, сглобени от компютърни компоненти.
Всеки от тях е придружен с кратко описание. Ето ви няколко примера.
Мозъкът при Хомо техникус е вид памет с произволен достъп. Той управлява както жизнените функции, така и поведението. Чрез него индивидът има постоянен достъп до спомени, мисли и чувства.
Сърцето на хомо еректус е LAN картата. Тя е част от мрежовия компютърен хардуер, като му позволява да комуникира с околния свят.
Цветелина Димитрова дойде в „Изотопия“, за да разкаже повече за това как е създала своята концепция за Homo Technicus:
„През последните години забелязах колко много самата аз съм обвързана с технологиите – с телефона си, с различни приложения. Бих казала, че всеки е хомо техникус, дори да не си го признава.“
Каква е идеята на изложбата?
Цветелина Димитрова: „С тази изложба и концепция апелирам към баланс и за това ние хората да се замислим доколко искаме да сме обвързани с технологиите.“
Не дали, а какъв хомо техникус си?
Към изложбата има възможност да си направиш тест, за да бъдеш класифициран какъв тип хомо техникус си. Те са седем вида, сред които са консуматус, маниакус, аппус-пристрастенус, дъртакус и т.н.
Тестът може да си направите на сайта на изложбата: https://www.homotechnicus.net/ht-v1/?lang=bg
Цветелина е транзитус – такъв, който познава технологиите и ги използва, иначе ще изпадне от еволюцията на човечеството.
Какво ни дава и какво ни взима симбиозата с машините?
Цветелина Димитрова: „Дава ни информираност - много е лесно да намериш дадена информация. Дава ни и комуникативност - сега по време на това интервю чрез технологиите успяваме да достигнем до повече хора. Дава ни много. Но с това, че всеки има в ръката си смартфон, който е малък компютър , ни кара да общуваме по-малко. Работя с деца и забелязвам, че те в почивката не си говорят, а играят игри на телефоните. Когато ходя на партита – хората там се занимават повече да си качват сторите в Инстаграм, отколкото да комуникират.“
Цялото интервю с Цветелина Димитрова за изложбата й Homo Technicus може да чуете в звуковия файл.
Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..
Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..
Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..
Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..
С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..