Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само трима депутати се включиха в дискусия за мандатността на местно ниво

Организатор на срещата е "Социалдемократи", партията с най-голяма субсидия и без нито един депутат

Снимка: Мария Филева

Партията с най-голяма субсидия и без нито един депутат в 47-ия парламент се е заела със задачата да прави законодателни промени за ограничаване на мандатите в местната власт. Става дума за политическо движение "Социалдемократи", което е е един от тримата мандатоносители на "Продължаваме промяната", но взима 90% от държавната субсидия на коалицията. От ноември до декември миналата година формацията е взела 637 390 лева. За сравнение, втората политическа сила ГЕРБ-СДС получава едва 627 504 лева. Затова и такъв интерес предизвика първата публична изява на партията на национално ниво, след като този факт стана публично известен. 

Дискусия за мандатността на местно ниво започна с големи заявки. На местата в залата домакин бяха сложени табелки с имената на председателя на НС Никола Минчев, на заместниците му, на председателите на парламентарните групи - коалиционни партньори в управлението и на председатели на парламентарни комисии. Те обаче останаха празни. Дойдоха едва трима народни представители - двама от ПП и един от ДБ. 

Под мотото "Борба с корупцията, зависимостите и корпоративния вот" председателката на формацията Елена Нонева постави темата с три въпроса за обсъждане - трябва ли да има ограничени в броя на мандатите на кметове и общински съветници, трябва ли да се променя Конституцията за това и колко да са мандатите - два, три, само последователни или може да има едно прекъсване между тези последователни мандати и после желаещите да се кандидатират отново. 

Формацията предлага ограничение до два последователни мандата на кметовете и общинските съветници:

"Това наистина е начинът, по който да се прекъсне корупцията по малките населени места". 

Настимир Ананиев, депутат от ПП и председател на Комисията за регионално развитие, подкрепи идеята за мандатност, но с две условия

"Аз лично подкрепям идеята за мандатност, но аз съм по-голям привърженик на възможността да бъдат отзовавани кметове и общински съветници. Въпросът е по какъв начин да става това. В България има огромен проблем в местната власт. Отзоваването на кандидати сме мислили да се въведе, когато има електронно гласуване, по този начин всеки един избирател може да си свали доверието, дадено по време на избори и ако се стигне до висок процент от страна на избирателите, може да се стигне до оттегляне", каза Ананиев и уточни, че анонимността на подкрепата следва да бъде защитена от blockchain технолотия.

снимка: Мария Филева
"Идеята за мандатност и за ограничаване на мандата има смисъл, когато има концентрация на власт. Такава концентрация има в изпълнителната власт. Често общинските съвети са толкова фрагментирани, че кметът лесно играе и с едните, и с другите, и с третите, така че е спорно дали има или няма опозиция на местно ниво. Кметът е движещата сила и там трябва да има превенция", коментира Атанас Славов от ДБ. 

Димитър Гочев от ПП настоя за търсене на баланс, а според проф. Лъчезар Дачев от Софийския университет обществото изисквало това да стане сега, защото "статуквото е в атака и няма да спре". 

Венцислав Димитров, зам.-председател на партия "Обединени социалдемократи" и с опит като общински съветник, предлага да се въведе образователен ценз за кметовете на общини и за председателите на общински съвети. 

"Не може председател на общински съвет, който контролира за законосъобразност на актовете на Съвета, да е неграмотен". 

Кметът на село Ръжена Христо Ванеджиков: "Въртим се в порочен кръг. Кметовете са политически фигури, привърженици и спуснати от силните на деня. Като кметове на малки населени места сме изцяло зависими от кмета на общината". 

Според и общинския съветник от Оряхово Светозар Василев държавата още не е узряла за демокрацията

За да станат факт промените, първо ще бъдат обсъдени в групата на ПП, после и на коалиционен съвет. 

снимка: Мария Филева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57

ВСС пак отложи произнасянето си по казуса със съдия Мирослав Петров

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отново отложи произнасянето си по сигнала на съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска защита след прокурорска проверка във връзка с отказа му да отнеме автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Причина за отлагането беше, че Софийската..

публикувано на 18.02.25 в 10:52

Оперативната група за защита при бедствия заседава в Шумен

Оперативната група към Щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия на територията на община Шумен заседава от 9:30 часа тази сутрин. За община Шумен е обявен оранжев код за снеговалежи със снежна покривка от 35 сантиметра според официалните данни към 9:00 ч., която се увеличава. Няма затворени пътища в Шуменско В 10:00 часа..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Патрулка се заби в пътен знак във Вършец

Патрулка на полицията се удари в пътен знак на кръстовище във Вършец, заради непочистен от снега път. По служебния автомобил има нанесени материални щети. При изпълнение на служебните си задължения по охрана на обществения ред във Върщец 38-годишен полицейски служител управлявал служебен автомобил, като при маневра на десен завой навлиза..

публикувано на 18.02.25 в 10:25

Затворени остават училищата в Тутракан

Затворени остават днес училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия, със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов, денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината. Детските градини обаче ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..

публикувано на 18.02.25 в 10:21
Васил Левски, портрет от 1870 г.

Военен ритуал и общоградско поклонение във В. Търново за годишнината от обесването на Левски

Въпреки студеното време и лошите метеорологични условия във Велико Търново започнаха проявите, посветени на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Гибелта на Апостола ще бъде почетена и с военен ритал и общоградско поклонение пред неговия паметник. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски С..

публикувано на 18.02.25 в 10:15