Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вашингтон осъди признаването на ДНР и ЛНР, но остава готов за дипломатическо решение

| обновено на 22.02.22 в 09:09
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати остро осъдиха признаването от Кремъл за независими самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики.

Държавният секретар Антъни Блинкън определи случилото се като „напълно отхвърляне на руските ангажименти по Минските споразумения,“ а президентът Джо Байдън наложи санкции, които забраняват на американските граждани търговия и финансови операция в отцепените от руски сепаратисти райони в Източна Украйна.

Говорителят на Белия дом Джен Саки заяви, че наложените санкции са отделно от „бързите и сериозни икономически мерки, които сме приготвили в координация със съюзниците и партньорите в случай, че Русия допълнително нахлуе в Украйна“.

Конкретно санкциите забраняват вноса в САЩ на продукти от регионите и износа от американски граждани на продукти, услуги и технологии за там. Налагат се санкции и за финансови транзакции свързани със забранените категории. В указа се подчертава, че действията не са срещу Украйна. Посочени са и изключения при забраните, в това число за телекомуникациите, интернет, пощите и даването на хуманитарна помощ на хората в тези региони.

Днес се очаква налагане на допълнителни санкции, заради решението на Путин за признаване на самопрвъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики. 

Малко след речта на Путин президентът Байдън, в разговор с украинския президент Володимир Зеленски, „твърдо е заклеймил“ постъпката и е потвърдил ангажимента на Съединените щати към суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

Американският президент е казал още, че при допълнителна „агресия“ на Русия ще има бърза и решителна ответна реакция, като тя ще е в синхрон между САЩ, съюзниците и партньорите.

Байдън също разговаря с френския президент Емануел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц. Лидерите остро са осъдили решението на Путин и са говорили за продължаване на координация на следващите стъпки в отговор на кризата.

Декретът на Кремъл бе остро критикуван и от държавния секретар Антъни Блинкън, който го определи като „явна атака по суверенитета и териториалната цялост на Украйна.“ В изявление Блинкън допълни, че държавите по света не трябва да признават нова „страна, създадена посредством заплаха от използване на сила“. За Блинкън действието на Путин е „очевидно неуважение към международните закони и норми.“

Високопоставено официално лице от администрацията определи речта на Путин като такава, която цели да „оправдае война.“ Притесненията на администрацията са от продължаващата ескалация на кризата като все още има готовност от Вашингтон за дипломатическо решение.

Високопоставеното лице заяви, че администрацията продължава да е отворена за среща на върха между Байдън и Путин, но подобна среща може да се случи ако няма допълнително нахлуване на руски части в Украйна. Лицето не можа да даде конкретен отговор на въпроса какво се разбира под допълнително нахлуване в Украйна, но то заяви, че руски части в Донбас е имало и след анексирането на Крим през 2014-а като сега при информациите за изпращане на „умиротворителни сили“ от Русия присъствието им става официално.

Не се знае какво конкретно Съединените щати разбират под допълнително нахлуване в Украйна - нахлуване при което да бъдат приложени по-мащабните мерки, но високопоставеното лице посочи, че действията на Русия в следващите часове ще се следят внимателно.

"Тест за лидерството на САЩ"

Експерти казват, че  една  евентуална война в  Украйна със сигурност ще има влияние и върху живота на американците. Ще има и отражение върху цените на бензина, върху разходите за отопление и, разбира се, на фондовите пазари.

Уилям Мък, професор по политически науки в Северния централен колеж в Нейпървил, недалеч от Чикаго казва, че това, което се случва в момента,  е тест за лидерството на САЩ.

Определено това ще бъде въздействие върху цялата световна икономика смята Мък и предупреждава, че ако в Европа избухне война тя няма как да не засегне и да не удари джоба на средния американец.

Професорът по политология смята, че е време да се запитаме дали искаме  да живеем в свят, в който танкове пресичат границите и каква роля трябва да играят САЩ за подобряване на мира и стабилността.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никос Христодулидис

Кипър готви реформа на пенсионната система

Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..

публикувано на 01.05.25 в 15:15

Арестуваха грък в Александруполис за шпионаж в полза на Русия

Задържаният е на 59 години, грък от грузински произход, съобщиха разследващите. Той е снимал и е изпращал по нелегален канал военна информация от пристанище Александруполис, което се използва за доставка на оръжие от САЩ за Украйна. Разследващите съобщиха, че задържаният е направил признание, че е бил вербуван от друго лице, на което е..

публикувано на 01.05.25 в 15:13

50 000 евро обезщетение за грък, получил неврологично заболяване след имунизация с "Астра Зенека"

Административният съд в Атина взе безпрецедентно решение - обезщети с 50 хиляди евро гръцки гражданин, който след поставяне на ваксината "Астра Зенека" срещу Covid-19, е получил рядко неврологично заболяване.Според медицинската комисия 40-годишният грък след ваксината страда от синдрома на Гилен-Баре .   В резултат на ваксинирането е..

публикувано на 01.05.25 в 14:31
Ина Антонова, психолог

Психолог: Можем да разделим времето си на три по осем часа, за да не стигаме до бърнаут

Денят на труда е повод да обърнем внимание на трудностите на работното място. Все повече хора изпитват хронична умора, загуба на мотивация, чувство на изтощение - симптоми на така наречения бърнаут или прегряване .  Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за БНР  Ина Антонова , психолог, обясни как да го..

публикувано на 01.05.25 в 14:30
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

За първи път фестивалът TEKNOFEST се провежда в Севернокипърската турска република

За първи път водещият фестивал на Турция за авиация, космос и технологии TEKNOFEST се провежда в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република. Единадесетото му издание се открива днес, а в събота се очаква той да бъде посетен от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който ще бъде на официална визита на острова. В..

публикувано на 01.05.25 в 14:27
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Един народ винаги трябва да има готовност да жертва всичко за национална кауза

Във всяко едно време един народ трябва да има готовност да жертва всичко в името на някаква национална кауза! Това каза пред БНР историкът проф. Пламен Митев и добави, че в последните години големите цели ни липсват , а трябва да намерим цели, които да ни обединят.   " Априлското въстание е най-мащабната, най-масовата и най-добре организираната..

публикувано на 01.05.25 в 14:14

Трима пътници в такси загинаха при катастрофа край Монтана

Трима пътници в такси са загинали при катастрофа край Монтана. Сигналът за инцидента е подаден в 12:15 часа. Автомобилът е бил спрял, когато е блъснат от идващ тежкотоварен камион от Враца към Монтана. Шофьорът на таксито е в тежко състояние в болница. Пробата на шофьора на камиона за алкохол и наркотици е отрицателна.

публикувано на 01.05.25 в 14:09