Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската култура е като розичка на ревера

Аделина Филева: Човек без въображение не може да създава икономика

Училището да влезе по-сериозно в музея и галерията, призовава директорът на СГХГ

Аделина Филева
Снимка: БГНЕС

„Българската култура и по време на социализма, и по време на демокрацията е нещо като розичка на ревера – тя се носи за красота, показваме я пред някого – какво е създал през столетията българският народ и положителните неща за българската култура свършват дотук.“ Това каза пред БНР директорът на Софийската градска художествена галерия Аделина Филева.

Според нея не се усеща ролята на културата „да не оскотеем“ и в това се изразяват резултатите, които имаме днес.

„От това, че децата ни не са добре образовани, че са неграмотни, че са груби, че са невъзпитани. Дразни ни, че градът ни е надраскан, замърсен, че никой не се интересува от околната среда. Това се дължи на липсата на култура.“

Снимка: БГНЕС

Когато не водим учениците в училище и децата от детската градина в музеи, в художествени галерии, където да се провеждат часове, а родителите нямат време събота и неделя да заведат децата си „да им покажат една творба или един предмет, за да знаят името му“, няма как да се получи тази връзка и да искаме да върви и икономиката ни, заяви Аделина Филева.

„Защото човек без въображение и без мислене не може да създава нито икономика, нито земеделие. Каквото и да решите да правите, няма как да се отмине културата и образованието. Ако за това не си даваме сметка, няма да успеем като народ.“

Ако искаме следващите поколения да имат отношение към изкуството и културата, както и обич към книгата, това трябва да стане навик, изтъкна Филева в предаването „Преди всички“.

„Ако не го направим то да бъде навик, ако ще и да звучи лошо като думата „задължение“, те няма след това да имат необходимост, просто защото не познават тези територии, не са влизали в тях, за тях те остават нещо чуждо.“

Снимка: БГНЕС

Аделина Филева призова училището да влезе по-сериозно в музея и галерията.

Тя направи паралел между периода от Освобождението до Балканската война и постигнатото през тези 34 години на фона на днешната ситуация след 30-годишен преход.

„Днес, с нашата демокрация са изминали 33 и човек се чувства много потиснат, когато види какво са направили прадядовците му – като образование, като създаване на институции, построяване на университети. Дори не бих искала да изброявам какво става с икономическото развитие на България до 1912 година.“

Снимка: БГНЕС

В СГХГ се открива изложба, посветена на 110-годишнината от Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров – Майстора.

„В картините ще видите срещата за първи път на нашите художници с войната – това е нещо ново като преживяване. Тази война ражда един нов жанр в българското изкуство: баталната картина, както и историческата. По това време ние още нямаме военни художници. Масово са доброволци и много художници участват, на различни възрасти.“

Сред доброволците са както Антон Митов, тогава ректор на Рисувалното училище, така и Майстора, който извървява пътя със Седма рилска дивизия във всички войни, не само в Балканската.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

В публикацията са използвани снимки от изложбата „Войната! И подлуде светът…“, посветена на 110 години от обявяването на Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров–Майстора.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20