Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Трюдо вади Канада от свободния свят

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руската инвазия в Украйна очаквано поглъща световното внимание и насища информационното пространство с исторически кадри и моменти, след които може би нищо няма да е същото. А може би ще е?

Но една друга страна – много богата и много на запад – претърпява драматични обществени трансформации, а което е и по-важно, покрай тях се видоизменят и измеренията на концепцията за свободен свят. Отново отиваме чак в Канада, за да видим какво се случи с мирния протест на шофьорите на камиони срещу задължителните ваксини и жестоките пандемични ограничения, които либералното правителство на Трюдо наложи.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повечето медии се опитаха да пренебрегнат това, което стана с „Конвоя на свободата“, но именно затова сме длъжни да говорим за събитията и там.

Властта смачка протестите със сила. Трюдо си гласува извънредни правомощия, предвидени за ситуация на война. И както написа анализаторът Дъглас Мъри: „превърна собствената си столица в бойно поле, а собствените си съграждани – във врагове“. Протестиращите в Отава и на други места в страната бяха изтласкани от военизирана полиция и подложени на свирепи рестрикции. Полицаи на коне стъпкаха възрастна жена, която едвам оцеля. Биха журналисти и обикновени граждани.

Протестите бяха прекратени със сила, но Трюдо запази извънредните правомощия и започна кампания на институционален терор срещу протестиращите и хората, които ги подкрепят. Чак в края на тази седмица той се отказа от на практика диктаторската власт, гласувана му от послушния парламент, но щетите бяха нанесени. Правителството нареди на банките да замразят сметките на шофьори и дарители. Организатори на протеста бяха арестувани и някои от тях все още лежат зад решетките, след отказ от съда да бъдат пуснати под гаранция.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Властта отне правото на десетки транспортни бизнеси, участвали в протеста, да упражняват професията си. Конфискуваха се камиони и техника, а граждани, изразили подкрепа за „Конвоя на свободата“ онлайн, получиха физически посещения на вратата и предупреждения от полицията.

Протестът през цялото време беше мирен и за напълно справедлива и логична кауза, но Трюдо и неговото правителство третираха шофьорите и техните близки като терористи. Медийният и политически елит на Канада разгърна невероятно отблъскваща кампания по оклеветяване на работещи мъже и техните семейства и приятели. От най-високите трибуни и без доказателства се разнесе вой за „нацисти“, „свастики“, „сексизъм“, „трансфобия“, „ислямофобия“...

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Удивително беше да се наблюдава драматичната разлика между реалността на терен и фантомния образ на протеста, който медиите и Трюдо прожектирата в пространството. Самият канадски премиер се скри и избяга от столицата Отава в началото на демонстрациите, вместо да излезе и да преговаря с наистина мирните шофьори, борещи се за основни свои права и условия на труд.

После трагикомично се опита да внуши, че животът му е бил застрашен, а протестът е заплаха за демокрацията.

Ето как един слаб, инфантилен и лабилен държавен лидер, разведен с реалността, вади богата си държава от екосистемата на плурализма и свободата. Първо не признава легитимността на мирен и оправдан протест на работници от ключов сектор в икономиката на Канада, поддържал я жива с доставки в условията на крайни, диспропорционални пандемични ограничения. От нелегитимен протестът става „заплаха за демокрацията“.

После, за да спаси демокрацията Трюдо става временен диктатор с извънредни военни правомощия. Използва сила срещу мирни граждани на собствената си страна, а после разгръща репресия, като им замразява банковите сметки, праща полиция по петите им и оставя бизнесите им без лиценз.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

И през цялото време тази власт демонизира хората с помощта на обществени и корпоративни медии, получили щедри субсидии за стотици милиони долари по време на пандемията. И това се случва в Канада. Където клишето гласи, че нищо не се случва.

Кой би предположил, че ще гледаме кадри на пребити протестиращи в „най-любезната и извиняваща се нация на планетата“? Кой е очаквал, че в демокрация властта може да нареди на банките да ти замразят сметката, ако си протестирал или дарил пари на протестиращи, а медиите ще ползват хакнатите ти от активисти лични данни за допълнителен тормоз.

Джъстин Трюдо Снимка: ЕПА/БГНЕС

Такива неща очакваме от авторитарните режими. Джъстин Трюдо беше пакетиран и промотиран от глобалната медийна инфраструктура като модерен либерал, ангажиран с каузата на „разнообразието и включването“. Той трябваше да е един от калъпите, по които да се правят модерни западни лидери. Ала при първото неудобство, причинено му от канадските граждани, либералната маска се стопи и на нейно място изплува странна смес от страх и авторитаризъм. Премиерът, който първо се крие от недоволни граждани, а после ги арестува и им замразява банковите сметки.

Сега Трюдо говори за санкции срещу Русия и пращане на войски в Европа. А смачканите от „извънредните му правомощия“ канадци сигурно се питат: А кой ще санкционира Трюдо?


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10